google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Gülbahar Hatun mahallesinin Yıldızını vizyon Proje parlattı

Gülbahar Hatun mahallesinin Yıldızını vizyon Proje parlattı

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun ‘Tokat’a misyon katacak’ dediği projeler arasında yer alan Meydan Projesi’ne ev sahipliği yapan Gülbahar Hatun Mahallesi, bölgedeki ticari canlılığa can suyu olan adeta şehrin kalbi konumunda. Tokat Belediyesi’nin çalışmalarıyla her geçen süreçte yıldızı daha da parlayan mahalle şehrin ekonomisine ve turizmine önemli katkılar sağlıyor

18 Kasım 2020 - 19:41 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 19:56

Tokat Belediyesi’nin tarihi Meydan Çarşısı'nın Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi Güdümlü Projesi kapsamında, Taşhan ile Hatuniye Camisi'nin bütünlük oluşturulması için iki tarihi eser arasında kalan iş yerlerinden bir bölümü yıkılarak yüzyıllar sonra iki tarihi eser yeniden bütünleştirilmişti. Tokat Belediyesi’nin önemli projelerinden Meydan Projesine ev sahipliği yapan mahalle Gülbahar Hatun mahallesi. 2 caddesi, 27 sokağı, 7 okul, 2 cami, 1 mescit ve yaklaşık 10 bin kişilik nüfusuyla Tokat şehir merkezinin adeta can damarı noktalarından birisi. Tokat Belediyesi’nin gerek alt yapı çalışmaları gerekse vizyon projeleri ile yıldızı giderek parlayan Gülbahar Hatun Mahallesi ekonomi anlamında hareketli bir nokta.

 

Adından da anlaşılacağı gibi tarihi bir önemi de bulunan eski bir yerleşim yeri olan Gülbahar Hatun mahallesi, sonradan Fatih Sultan Mehmet olarak anılacak olan Şehzade Mehmet’in eşlerinden biri ve II. Bayezid’in annesi Gülbahar Hatun’un ismini taşıyor.

 

MEYDAN PROJESİ MAHALLENİN YILDIZINI PARLATTI

Mahallesinin 22 senelik muhtarı Necati Çelik, Gülbahar Hatun isminin mahalle için öneminin Hatuniye camiinden geldiğini söyledi. Çelik, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun Meydan projesinin de mahalle için önemli bir proje olduğuna dikkat çekerken, kendi muhtarlık görevi süresince Tokat Belediyesi tarafından neredeyse tüm alt yapı çalışmalarının yapıldığını 1709 nolu sokağın da yeni asfaltlanarak çalışmaların tamamlandığını anlattı. Çelik, “Belediyemiz güzel çalışıyor. Başkanımız sağolsun ekip olarak çalışıyorlar” dedi. Mahallede yaklaşık 10 dönümü kapsayan Tozanlı sitesinin oldukça eski olduğunu binaların eski olduğunu yine 1978 yılında yapılan Bağ-Kur Evleri bölgesinin de eski yerleşim yeri olduğunu anlatan Muhtar Necati Çelik, buraları yenileme düşünceleri olduğunu aktardı.

 

BELEDİYE’NİN BİRÇOK ÇALIŞMASI VAR

Necati Çelik, “Tokat Belediyesi tarafından 2018 yılında mahalleye kazandırılan Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Tokatlı hanımların yararlanabileceği güzel bir hizmet oldu. Yaklaşık bin metrekare alana açılan merkezde birçok kursiyer eğitim alma şansı yakalamış oldu” dedi. Muhtar Çelik, öte yandan Behzat Deresi düzenleme ve rekreasyon çalışmalarının Mahallesi için önemli olduğuna değinerek “Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan çalışmayla derenin içerisi temizlenerek düzenleme yapıldı.  Betonlama yapıldı. Temizlenerek ardından güzel bir ışıklandırma yapıldı. Çekenli İş Merkezi’ne boya ve bakım yapılarak buranın da daha cazip hale getirilmesi için bazı düzenlemeler yapıldı. Başkan Eroğlu teknik ekibiyle mahalleyi gezerek talepleri alarak bu doğrultuda eksikleri gideriyor. Başkan Eyüp Eroğlu ve tüm ekibine teşekkür ederim. Son olarak GOP Bulvarının asfaltlanması çalışmalarında bizimde yolumuz asfaltlanmış oldu. Alt yapıyla ilgili eksiğimiz yok. Mahallemizdeki ihtiyaç sahiplerine belediyemizin desteğiyle yardım ediyoruz. Başkanımızla koordineli yapılması gereken çalışmaları yürütüyoruz. Yine Tokat Belediyesi Behzat bulvarı üzerindeki araç yoğunluğunu göz önüne alarak Akıllı Kavşak uygulamasına bölgemizi de dahil etmişti. Bu da önemli bir çalışmaydı.” diye konuştu.

 

AYNI ZAMANDA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Tokat’ta birçok çevre köy halkının alışveriş durağı eski meydan olarak bilinir. Burada, lokantalardan Çekenli İş Merkezi’ne, konaklama yerlerinden, küçük esnafa, mobilyacıdan ev tekstili ve giyim mağazalarına kadar birçok işyeri bulunuyor. Şehrin göbeğindeki tarihi cami ise dikkatlerden kaçmıyor. Mahallede ayrıca Çekenli İş Merkezi yanında ayrı minareli Hamza Bey Camii bulunuyor.

 

Mahalle esnafı genel olarak pandemiden şikayetçi. Mahallede alt yapı olarak genellikle bir şikayet dile getirilmiyor. Ancak esnaf salgın nedeniyle hareketliliğin azaldığını belirtiyor.

 

ESNAFTAN KÖY PAZARI TALEBİ

Gülbahar Hatun Mahallesinde meydan çarşısı içerisinde dededen kalma ayakkabı mağazasının sahiplerinden Mustafa Alpay (51) 70 senedir bu çarşıda esnaf olduklarını söyledi. Alpay, dünya genelinde yaşanan covid salgınının ülkemizde de ekonomiyi olumsuz etkilediğini bu yüzden meydan çarşısında da eski hareketliliğin şuan olmadığını hatırlattı. Alpay, eskiden hapan denen yerde köylülerin kendi ürünlerini sattığını köy pazarı olduğunu burada ürününü satan köylünün alışverişini yapıp gittiğini anlattı. Tokat Belediye’sinin Meydan Projesi’nin eski dokuyu bozmadan bölgede hareketliliği yeniden sağlayacak bir köy pazarı kurmasını talep etti.

 

Turan Anık (50) “Ben askerden geldim geleli burada ayakkabı boyuyorum. İş yok diyorlar ya ben ona katılmıyorum. Ekmeğinin peşinde olan her zaman kazanır. Eskiden bu bölge köy arabalarından geçilmiyordu. Sıkışıktı. Tokat Belediyesi ne güzel köy arabalarına yer yaptı aldı taşıdı. Köylü geliyor alışverişini yapıyor işini hallediyor gidiyor. Bu mahalle garajlar varken daha hareketliydi ama yine de hareketli. Sonuçta şuan pandemi var” dedi. Meydan Projesi’nin bölgedeki hareketliliği nasıl etkilediği sorusunun sorulması üzerine “Meydan Projesi tamamlandığında inşallah daha güzel olacak. Yapılan işin kötüsü olmaz. İnşanlar ne güzel geliyor havuz başında oturuyor dinlenip güneşleniyor. Mahallede de bir şikayetimiz yok” dedi.

 

Yelpe Köyü eski muhtarlarından Emin Gün (55) yıllardır köyden getirdiği ürünleri meydanda sattığını söyledi. Özellikle pandemi sürecinde Meydan bölgesinin eski hareketliliğinin kalmadığını söyleyen Emin Gün, bu hareketliliğin yeniden sağlanması için köylüyü bölgeye çekecek bir formül bulunmasını istedi.

2020/11/2020-11-18-19-55-31.jpg
2020/11/2020-11-18-19-55-37.jpg
2020/11/2020-11-18-19-55-40.jpg
2020/11/2020-11-18-19-55-45.jpg
2020/11/2020-11-18-19-55-48.jpg
2020/11/2020-11-18-19-55-52.jpg
2020/11/2020-11-18-19-56-01.jpg
2020/11/2020-11-18-19-56-07.jpg
2020/11/2020-11-18-19-56-10.jpg
Kaynak: HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x