Gümenek Millet Bahçesi’ni Bakanlık yapacak

Gümenek Millet Bahçesi’ni Bakanlık yapacak

Gümenek piknik alanı Millet Bahçesine dönüştürülecek. Yaklaşık 20 milyon TL’lik projenin kaynağının tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesinde yapılacak. Hazırlanan projenin bu hafta Bakanlığa sunulacağını söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, detayları da Gümenek’te basın ile paylaştı

14 Kasım 2019 - 12:57

Gümenek’in 50 yılık ağaçları olan düzlük eşsiz yapısıyla Karadeniz bölgesinde tek olan değerli ve eşsiz güzellikte doğal bir alan olduğunu söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl başlattığı Millet Bahçeleri projesi kapsamında Gümenek’in Millet Bahçesi’ne dönüştürüleceğini söyledi. Gümenek Millet Bahçesi projesinin hazırlandığını ve bu hafta Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacağını söyleyen Eroğlu, proje maliyetinin tamamını da bakanlığın karşılayacağını açıkladı.

Yaklaşık 290 dönüm olan Gümenek mesire alnının 211 dönümünü kapsayacak Millet Bahçesi, aqua parkı, bisiklet ve yürüyüş yolları, amfi tiyatro ve 2 bin kişilik etkinlik alanı, sosyal tesis ve kafeteryalar, Fotoğraf Yolu, safari parkı, spor sahaları ve Masal Kahramanları parkı gibi birçok donatıyla Tokat halkının vazgeçilmez dinlenme ve eğlence alanlarından birine dönüşecek. Ayrıca proje tamamlandığında Gümenek Millet Bahçesine ayrı bir otobüs hattı açılarak ulaşım kolaylığı sağlanacak.

MİLLET BAHÇESİ ÖDENEĞİNİN TAMAMI BAKANLIKTAN

Eroğlu, 71 proje arasına aldıkları Millet Bahçesi projesini ilk önce vekillerle paylaşarak daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettiklerini hatırlatarak süreci ve son gelişmeleri anlattı: “2018 yılı Kasım –Aralık aylarında Bakanımızın Tokat ziyaretinde bu fikrimizi ortaya koyduk. Sayın Bakanımız da çok olumlu baktı ve bizzat bu alana gelmek suretiyle projeyi yerinde gördü. Biz de onlardan alığımız enerjiyle hızla projeyi yapmaya başlamıştık. Ardından seçim sonrası yeniden göreve gelmemizle ekiplerimiz, plan-proje müdürlerimiz o müdürlükten sorumlu başkan yardımcımız yaklaşık 2 buçuk aydır yoğun bir şekilde projemizin detaylarını çalıştılar. Bu çalışma devam ederken Bakanlığımıza projenin yapımıyla ilgili bazı taleplerimiz olmuştu. Yaklaşık 20 milyonu bulabilecek bir projeydi. Bakanlığımız bize 5 milyonluk bir hibe vermişti. Geri kalan kısım belediyemizin yapması gereken rakamdı. En son 2 hafta oldu buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum; Sayın Milletvekillerimiz Yusuf Beyazıt, Özlem Zengin ve Mustafa Aslan kendileri Çevre ve Şehircilik Bakanımızı ziyaretinde Gümenek Millet Bahçesinden bahsederek projenin tamamının bakanlık uhdesinde yapılması konusunda ricacı oldular. Ve müjdemizi verelim Millet Bahçesi projesinin yapımının tamamını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kendi uhdesine aldı. Biz bu hafta içerisinde projeyi teslim edeceğiz. Ardından projenin yapımını bakanlık üstlenecek. Yaptıktan sonra da belediyemize devredecek ve Millet Bahçesi olarak işletmiş olacağız. Emeği geçen Bakanımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”

AQUA PARK, AMFİ, BİSİKLET YOLLARI, FOTOĞRAF YOLU

Millet Bahçesi Projesinin detaylarından da bahseden Başkan Eroğlu, “Aqua Park olacak. 2 bin kişilik tribünü bulunan bir etkinlik alanı oluşturacağız. Örneğin okçuların yağlı güreşçilerin kullandığı, konserlerin yapılacağı veya başka etkinliklerin yapılacağı bir alan olacak. Amfi Tiyatro olacak. İnşallah tiyatrolar oynanır orada. 3 ayrı noktada sosyal tesisler olacak. Ayrı 2 noktada da başka kafeteryalar olacak. Yürüyüş ve bisiklet yolları olacak. Bize tahsis edilen alan 211 dönüm. Gümenek toplamda 290 dönüm. Bütün çevresini dış çevrede 5-6 kilometrelik bir yürüyüş ve bisiklet yolu da ortaya çıkacak. Voleybol, basketbol, halı saha olmak üzere 4 spor sahamız olacak. Kamelyalarımız olacak. Gelen insanlar piknik yapabilecek. Safari Parkı, Su Sporları iskelesi, masal kahramanları parkımız olacak. Fotoğraf yolu olacak. Irmakta da bir çalışma yapacağız. Kanal Tokat’a benzer şekilde kayıkların yüzeceği, iskelelerin olduğu köprülerle geçişlerin olacağı bir yer olacak” dedi.

MEVCUT AĞAÇLARI KORUYARAK BİN 500 AĞAÇ DAHA DİKECEĞİZ

Proje hayata geçirilirken ağaçların korunacağını söyleyen Eroğlu, “Yeşili korumak ve çoğaltmak çok önemli. Bütün mevcut ağaçları koruyacağız. Bunun altını çizmek istiyorum. Bunun yanı sıra arkadaşlarımız yerlerini belirledi; bin 500 vasıflı yeni ağaç dikeceğiz ve yeşili çoğaltacağız. Kullanacağımız malzemelerin doğal olmasına gayret ediyoruz. Doğal taş ve ahşap kullanacağız. Işıklandırma da geceleri son derece aydınlık olacak. Güvenlik görevlilerimiz olacak. İnsanlar rahatlıkla gece gündüz buradan faydalanabilecekler. Güvenlik önlemlerini alacağız.  Şehirle iç içe güzel bir Millet Bahçesi olacak Türkiye’nin sayılı Millet Bahçelerinden biri olacağına can-ı gönülden inanıyorum.” Diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?