Zileye Yazılım Şirketi Yatırımı

Tokat'ın Zile ilçesine 3 proje ödülü ile dikkatleri üzerine çeken yazılım firmasının Karadeniz Bölge Müdürlüğü kuruluyor.


Zileye Yazılım Şirketi Yatırımı


3 proje ödülü bulunan firma 70 belediye referansı ile belediyelere yazılım alanında katkıda bulunmaya devam ediyor. Karadeniz Bölge Müdürlüğünü Zile'ye kuracak olan firma yaptığı farklı projelerle öne çıkarken aldığı proje ödülleri başarısını tescillemiş. Firmanın hizmetleri arasında mezarlık bilgi sistemi, kültür rotası, geçmişi geleceğe taşıyan müze projeleri bulunurken 360 sanal tur, tanıtım filmi gibi görsel çalışmalarda yer almakta. 2008 yılında belediyelere hizmet vermeye başlayan firma, ilk proje ödülünü Artvin Belediyesine yaptığı 'mezarlık bilgi sistemi' projesi ile 12. Etr'de TBMM'de aldı. 13. Etr ödüllerine de Niksar Belediyesi ile katılan firma, yine TBMM'de 'geçmişi geleceğe taşıyan müze' proje ödülünü alarak Türkiye'deki hizmet alanını genişletti.
Belediye Sistem Teknolojileri proje sorumlusu olan Yaşar Erkan İçen, Belediyelerin yazılım alanında ihtiyaçlarını çok iyi gördüklerini belirterek, “Hızla gelişen teknolojide fark yaratmak çok kolay. Buradaki amacımız basit çözümlerle teknolojiyi buluşturarak belediyelerin hizmet alanını kolaylaştırmak. Birçok alanda hizmet veren belediyeler teknoloji kullanarak vatandaşlarına hizmet vermeye başladığında güzel dönüşümler almaya başlıyorlar. Yapmış olduğum projelerle ödül almamızda bunun bir göstergesidir.” şeklinde konuştu.

'İnovasyon 2023 Hedefleri İçin Şart'
Başkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın inovasyon haftası etkinliğinde konuşmasında, “İnovasyonu başaramazsak işin kaymağını başkalarına bizse hamallığını yaparız. Türkiye'nin 2023 hedefleri çok ciddi. Bence inovasyon her şeyden önce bir zihniyet değişikliğidir. Önce bunu anlamamız lazım.” sözlerini hatırlatan İçen, “Biz yazılım alanında üretkenlik gerçekleştirerek kendi inovasyonumuzu başlattık. Dışa bağımlı olmadan kendi alt yapımızı ve teknolojimizi kullanarak fark yaratan projeler yazıyoruz. İlk aşama projenin sahada tespiti ile başlıyor. Bugüne kadar 70'in üzerinde kurumada çalışma fırsatımız oldu. Çalıştığımız kurum ve firmalara sadece proje yapmadık aslında, zaman içerinde birer aile gibi olduk. Yapılan işler ve projelerin her aşamasında beraber hareket ettik. Projenin belli bir seviyeye ulaşması için olmakta zorundasınız.”

'Vefat Eden Yakınınız Size Mesaj Gönderecek'
“Çalışmalarını yürüttüğümüz yeni projelerimiz mevcut. Web tabanlı kişilerin vefat ettikten sonra yakınlarına bırakacakları görüntülü ve sesli mesajlar üzerinde bir çalışmamız mevcut. Bırakılan bu mesajlar kişinin belirlediği tarihlerde yine sistem üzerinden gönderilecek. Şöyle düşünün yakınızı vefat ediyor. Bir yıl sonra doğum gününüzde babanızdan size gelen bir mesaj var. Buradaki amacımız geçmiş nesillerimizi geleceğe taşımak. Bir babanın çocuğuna gönderecek eminim çok anlamlı mesajları olacaktır. Projemiz şuan geliştirme aşamasında ve kısa zamanda hizmete alacağız.”

“Tokat'a 100 Bin Liralık Turizm Yatırımı”
“Karadeniz Bölge Müdürlüğü faaliyete geçtiğinde Tokat'a turizm alanında artı bir değer katacak olan 'Kültür rotası' projemiz olacak. Bu projemizi ilk olarak ÇEKÜL vakfının kültür rotasında kullanmak için düşünmüştük. Sonrasında dönemin Tokat Valisi Cevdet Can tarafından beğenildi ve 80 bin liraya ihalesi yapılarak kurulumu yapıldı. Şuan aktif olmayan sistemi yeni eklentileri ile Tokat turizmine kazandıracağız. Yapılan çalışma ile telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan 150 tarihi ve kültürel mekanlar 360 sanal tur ile gezinti yapabiliyor ve kendinize gezi programı oluşturarak harita üzerinden navigasyon ile gezebiliyorsunuz. Ayrıca oluşturulan gezi programını arkadaşınızla da paylaşabilirsiniz. Birçok özelliği bulunan bu sistem insanlara Tokat'ı gezdirmeye davet edecek. Şuan normalde faaliyete alacağımız sistemin maliyeti 100 bin lira. Kendi ekibimizle sistemin alt yapısı kurulacağından çok daha uygun bir maliyete bu hizmeti Tokat'ı tanıtmak için kullanacağız.”

'Zile Belediyesine Proje Desteği'
Zile için büyük bir kazanç olacağını belirten İçen, “2 yıldır Zile'de olmamın burayı seçmemizde büyük etkisi oldu. Arge çalışmalarımızda yerin önemi bizim açımızdan olmuyor ama bulunduğumuz ilçe için büyük katkı sağlayacaktır. Aldığımız kararla Zile Belediyesi tüm projelerimizden ücretsiz, sadece alt yapı maliyetlerini karşılayarak yararlanabilecek. Talep ederlerse de kurumun tüm projelerine teknik desteği sağlamaya hazırız. ” şeklinde konuştu.