İşverene istihdamda büyük kolaylık

2019 Yılı İstihdam Seferberliği’ ne “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganından yola çıkılırken “Burası Tokat Burada İş Var” sloganıyla işverene devletin sigorta prim ve vergi destekleri duyuruldu


İşverene istihdamda büyük kolaylık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

 

Bu kapsamda Şubat, Mart ve Nisan aylarında sağlanacak (2018 yılında en az işçi çalıştırdığınız ay ortalama alınarak) ilave istihdama tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır olacak.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Tokat Sosyal Güvenlik İl Müdürü Turgut Pekdemir, “Böylelikle 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta primi ve vergisi olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşverenlerimiz sıfır maliyetle yeni bir işsiz vatandaşımızı işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. İşverenlerimiz sadece çalıştırdığı işçinin ücretini ödeyecek. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek” dedi.

HABER: Sırrı SÜRER