MEM'in 'Mobbingci Müdür' kararına tepki

Eğitim Bir-Sen Tokat 1 Nolu Şube Başkanı Şaban Ceylan ve sendika üyeleri Turhal Mimar Sinan Anaokulunda personele mobbing uyguladığı gerekçesiyle hakkında açılan soruşturma lehine sonuçlanan okul müdürü hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü kararını protesto etti


MEM'in 'Mobbingci Müdür' kararına tepki


2017 yılında Turhal Mimar Sinan Anaokuluna Müdür Yardımcısı olarak atanan ve vekaleten okul müdürlüğü yapan bir eğitimcinin okul personeline mobbing uyguladığı,  psikolojik taciz ile görev yapamaz hale getirdiği iddia edildi. Söz konusu okul müdürünün eşinin de aynı okulda öğretmen olduğu ve yaşanan olaylar nedeniyle okul personelinin şikayetçi olduğu belirtilirken, soruşturmanın okul müdürü lehine sonuçlandığı gerekçesiyle karara Eğitim Bir- Sen tepki gösterdi. Eğitim Bir-Sen (EBS) Tokat 1 Nolu Şube Başkanı Şaban Ceylan ve sendika üyeleri Turhal Mimar Sinan Anaokulu önünde toplanarak kararı protesto ederek basın açıklaması yaptı.
Şaban Ceylan konu ile ilgili şu iddiada bulundu: “2017 yılında Turhal Mimar Sinan Anaokuluna bir şahıs müdür yardımcısı olarak atanmış ve müdürlüğe vekalet etmiştir. Eşi de aynı kurumda öğretmen olan bu şahıs, atandığı günden itibaren okul personeline kelimenin tam anlamıyla kan kusturmuştur. Yaptığı her yanlış uygulamada personelden kendisini devamlı övmesini istemiş ve personeli mobbing, dayatma ve psikolojik tacizlerle görevini yapamaz hale getirmiştir. Mağdurlar, bu baskı ve usulsüzlükleri,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sıralı yöneticilere aktarmışlardır. Lakin her türlü yıldırma, baskı ve zorbalık artarak devam etmiştir. Açılan soruşturmada muhakkik olarak görevlendirilen İlçe Şube Müdürüne verilen ifadeler, bu şahsın eline geçmiş ve bu şahısta verdikleri ifadeler dolayısıyla “Verdiğiniz ifadeler elimizde ne söylediğinizi biliyoruz” diyerek aleyhinde ifade veren okul personelini korkutmuş tehdit ve baskı altına alarak sindirmeye çalışmıştır.”
Turhal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmanın şikayetlere konu okul müdürü lehine sonuçlandığını söyleyen Ceylan delillerin örtbas edildiğini de öne sürdü.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KARARINA TEPKİ

2018 Ekim ayı sonlarında okula yeni müdür vekili görevlendirilince okul personelinin nefes aldığını ancak müdür yardımcısı olan şikayete konu kişinin baskıya devam ettiğini söyleyen Ceylan, “Okul Müdür Vekili ile velileri sık sık karşı karşıya getirmiş, okulun huzur ve güvenliğine zarar vermiştir. Personeline karaktersizliğin en uç örneğini göstererek namus iftirası atmış, yasa dışı suçlar işlemiş, sahte deliller üretmiş, özel hayatın gizliliğini ihlal etmiş, tehdit etmiş ve kişisel hak ve hürriyetleri yok saymıştır. Tüm bunların neticesinde, adli mercilere suç duyurusunda bulunulmuş olmasına rağmen, açılan soruşturmada bu şahsın yaptığı hukuksuzluklar göz ardı edilerek mahkemelerce suç sayılan konular, soruşturmayı yürüten görevliler, teftiş kurulu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, tarafından görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Şahsın verdiği hukuksuz, sahte belgeler soruşturma esnasında mağdurlara gösterilmemiş ve kendilerini savunmalarına imkan sağlanmamıştır. Malum şahsa göstermelik bir ceza verilmiş, gönlü olsun diye de kendisini şikayet eden, bir devlet kurumundaki usulsüzlüğü ifşa eden arkadaşlarımıza da cezalar yağdırılmıştır. Dini duyguları istismar eden, suçlarını örtbas eden bu şahıs, kimler tarafından ve neden korunmaktadır. Arkadaşlarımızın günahı nedir ki kurban edilmişler ve tüm kapılar yüzlerine kapatılmıştır” diye konuştu. Eğitim Bir Sen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu kararını protesto etti.