200 kilo kenevir tohumu ekildi

Ülke çapında kenevir yetiştirme izni verilen 19 ilden birisi olan Tokat'ta, 200 kilo kenevir düzenlenen törenle toprakla buluşturuldu


200 kilo kenevir tohumu ekildi

Kenevir Araştırma Vakfı'ndan temin edilen 200 kilo tohum, Tokat-Turhal arasında bulunan Kazova bölgesindeki Vasfi Diren Tarım İşletmesine ait arazide toprakla buluşturuldu. Ülke genelinde ekimine izin verilen 19 ilden birisi olan Tokat'ta 36 dönümlük alanda yapılan törene Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ak Parti il Başkanı Metin Polat TSO Meclis Başkanı Dursun Sansar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Selahattin Giden ve Sinan Gökçe, ve protokol üyeleri katıldı.

Protokol üyeleriyle birlikte temsili tohum ekimi yapan Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, ilk tohumları toprağa dualarla serpti. Vali Balcı: "İnşallah bu tohumların büyümesiyle hem Tokat çiftçimizin cebine daha çok para girecek, daha zenginleşecek, ülkemizin de daha zenginleşmesine, Türk çiftçisinin daha zenginleşmesine, üretimine katkı sağlasın, hayırlara vesile olsun diyorum" diye konuştu.

Toplamda 36 dönümlük alana ekimi yapılan kenevirlerden hasat zamanında 6 ton yeni tohum elde edilmesi hedefleniyor

VİDEO

https://youtu.be/tPjDcrgU3vg