KAZOVA SUYLA BULUŞTU

Kazova arazisinin suyla buluşturulduğu tören Gümenek Mesire Alanında düzenlendi. Kazova’da 374 bin hektar alanda 200 bin hektar suyla buluştu.


KAZOVA SUYLA BULUŞTU

Türkiye’nin en verimli ovaları arasında yer alan Kazova suyla buluştu. Gümenek mesire alanında ki kapakların açılış törenine Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra DSİ 72. Şube Müdürü Ali Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, protokol mensupları ve çiftçiler katıldı.

 

Törende konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın Türk tarımında parlayan yeni yıldızı olduğunu belirterek, Tokat’ın ovalarında daha güzel işler olacağını söyledi. 374 bin hektar alanda 200 bin hektarın sulandığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, kanal çalışmalarının bir yıldır DSİ’nin kontrolünden geçtiğini belirtti. DSİ’nin çok güzel çalışmalar yaptığını ifade ederek, kendilerine teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, şunları kaydetti:

 “Türk tarımının parlayan yıldızı Tokat’ı benimsediğimiz, sevdiğimiz için, çiftçi dostu olduğumuz için, onların mutluluklarını paylaşmaktan mutlu olduğumuz için bir aradayız. Bugün sağ salim bu sular gidecek. Turhal, Kazova bölgelerini sulayacaklar. Çiftçimiz zenginleşecek. Ben emeği geçen başta DSİ müdürüm olmak üzere onlara destek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tokat Türk tarımının parlayan yıldızıdır. 7 ayrı noktada inşallah daha güzel işler olacak. 374 bin hektar alanımız var. 200 bin hektarı sulandı. Tamamı yakında bitecek. Bu üreticinin kaynağını arttıracak ve faaliyetlerine devam etmesini sağlayacak. Üretimin yüzde elli artması ve çiftçinin zenginleşmesi demek. Maliyetlerin düşmesi demek. Bizim bütün gücümüzü çiftçimizin zenginleşmesi ve üretimin arttırılması için kullanmamız gerekiyor. Bunu da bilimle, sanatla, kültürle yapacağız. 2023 Tarım Tokat projemiz başlatmıştık. Proje kapsamında DSİ, fidanlık müdürlüğümüz, il özel idaremiz hep birlikte yetkin ve azimle çalışıyorlar. Tokat’ın cevizinden çileğine, çiftçilerin üretiminden, arazi sulamasına kadar tarımın bütün meselelerini dert ediniyoruz. Çiftçilerimizin huzur ve refahına katkı sağlayacağız. Tarımın ve çiftçinin dostuyuz. Bu düşüncelerle projelerimiz devam edecek.”

Konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki protokol mensupları açılış kurdelesini keserek, sulama sezonunu başlattı. Sulama düğmesine basılması ile birlikte Kazova suyla buluştu.