Eğitimde hedef 5 yılda ilk 5

Gaziosmanpaşa Ortaokulunda açılan Etüt Merkezinde eğitim veren öğretmenlerle bir araya gelen Vali Balcı, “Etüt merkezleri ile eğitim seviyesinin ilk üç yılda ilk 20’de, beş yılda ilk 5’de olmasını hedefliyoruz. Bu kursları ile ilk amacın çocuklarımızın karakterli, dürüst ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz” dedi


Eğitimde hedef 5 yılda ilk 5

2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda, Tokat Valiliği gözetim, denetim, yüreklendirmesi, koordinasyonu ve liderliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Eğitim Tokat projesi kapsamında açılan Etüt Tokat kurslarında ders veren öğretmenlerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Öğretmenlerin Etüt Tokat ile ilgili görüşlerini sorarak bilgiler alan Vali Dr. Ozan Balcı, öğretmenlere gayret ve çabalarından dolayı teşekkür etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Sizlerin gayretlerini önemsiyorum. Sizlerin emeği ile eğitim kalitesi artacak. Bu etüt merkezleri ile eğitim seviyesinin ilk üç yılda ilk 20’de, beş yılda ilk 5’de olmasını hedefliyoruz. Bu kursları ile ilk amacın çocuklarımızın karakterli, dürüst ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. İkinci olarak akademik başarılarına katkı sağlamak üçün olarak sanat, kültür, spor ile uğraşmalarını sağlamak en az bir spor dalı ile uğraşmalarını istiyoruz.”

Velilerin desteğini önemsediğini belirterek, emeği geçen Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici ve Etüt Merkezi koordinatörlerine teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, etüt merkezleri ile öğrencilerin eğitimlerine önemli katkı sağlanacağını vurguladı.

Vali Dr. Ozan Balcı, Eğitim Tokat Projesini önemsediğini belirterek, bu kapsamında yürütülen projelerin çok değerli olduğunu vurguladı.

 

“Dünya Değişirken Bu Değişime Ayak Uyduracak Nesiller Yetiştireceğiz”

Çocukların akademik alandaki başarılarının yanı sıra karakterli bir duruşa sahip olmasının öneminden bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, “Yeni nesillerimizin gelişmesi için bir şeyler yapmamız lazım. Çocuklarımızın gelişmesine, bilgiyle donanmasına kadar her anlamda katkı sağlamak lazım. Karakterli ve bir duruşa sahip olmayı birinci aşamaya koyuyoruz. İkinci aşama ise elbette akademik başarı. Ailelerimizde devletten, idareden, çocuklarından bunu bekliyor zaten. Üçüncüsü ise kültürel, sosyal aktivitelerle desteklemek. Aslında eğitimin temel amacı bu. Karakterli, kişilikli, insanlığa ve milletine sevgi ve muhabbetle bakan insanlar yetiştirmek. Ama aynı zamanda insanlar istiyor ki çocuklarımız başarılı olsun. Bizlerde istiyoruz, onlar bizim geleceğimiz. Dünya her alanda değişip, gelişiyor. Şimdi çocukların buna hazırlanması lazım. Bu dönemler onlar için çok önemli. Bu dönemleri iyi geçiren çocuklar başarılı oluyor. Hatta disiplinli çalışan çocuklar daha çok gayret gösteren çocuklar başarılı oluyor.” dedi.

 

“Çocuklarımıza Güveniyoruz”

Tokat’ın kıymetli bir eğitim camiası olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, ”2023 Eğitim Tokat başlığı altında bizim kurmuş olduğumuz bu etüt merkezleri Türkiye’ye örnek olacak. Ben inanıyorum ki biz bunu kurumsallaştıracağız. Eğer istediğimiz gibi giderse, çocuklarımız da sahiplenirse bu işi Tokat’ı 3 yıl içerisinde ilk 20’e, 5 yıl içerisinde ise başarı anlamında hem liselere geçiş sınavlarında hem de üniversiteye geçiş anlamında ilk 5’e rahat girer. Bu çalışmayla ilgilidir. Çalışan insanları hiçbir şey tutamaz. Allah hem bizlerin hem çocuklarımızın emeklerini zayi etmesin. Bizim beş yıl içerisindeki hedefimiz bu. Hedeflerimizi büyük koymamız lazım. Biz çocuklarımıza güveniyoruz. Onun ötesinde çocuklarımız çok istekli. Yazın buraya geldiler bu ben başarılı olmak istiyorum demek. Türkiye’de ilk 20 ilin arasına girmek makul bir hedef. Sadece Tabi emek vermemiz lazım. Benim elim sürekli üzerlerinde. Gözetliyorum, destekliyorum ve yardımcı oluyorum. Bugün buraya gelmemiz de ki gaye de bu. Biz materyal anlamda da destekleyeceğiz çocukları. Öğleden sonra benim isteğim müzik, resim, güzel sanatlar, spor ve diğer aktiviteleri de tamamlamaları gerek. Velilerinde daha duyarlı olması lazım. Duymayan ailelerinde bu konuya ilgilerinin çekilmesini ve çocuklarını getirmelerini istiyorum ben. Biz bunu yaz okulu olarak açtık. İnşallah Eylülden sonrada devam edecek. Sayı da artacak. Son derece istekli, arzulu, memleketin derdini dert edinen öğretmenlerimizle beraber.” dedi.

 

“ Çocuklarımızın Başarılarında Alın Teri, Ruh ve Emek Var”

2023 Eğitim Tokat kapsamında yürütülen projelerle beraber Tokat’lı öğrencilerin her alanda başarı ve sağlam altyapılar kazanacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “ Şimdi bakın yaz günü tatil ama bizim öğretmenlerimiz burada. Nedir bu bir şeyler yapma isteği bir şeyler yapma gayreti. Çalışan insanları kimse tutamaz. Çocuklarımızın hepsi pırıl pırıl maşallah. Çok başarılı olacaklarına canı gönülden inanıyorum. Daha önce ifade ettiğim gibi Türkiye’de inşallah, ilk 5 yılda ilk 5’teki il olacak Tokat. Hedefi de öyle belirliyoruz. Akademik başarı anlamında. Akademik başarı da olmazsa olmaz. Sonuçta bir sürü emek veriyoruz. Çocukların dünyaya da ayak uydurması lazım. Gelecek dünyasında insanlar kendilerini çok zengin şekilde yetiştiriyor. 3-4 tane yabancı dil biliyorlar. Türkçeyi yani anadillerini çok iyi kullanıyorlar. Müzik resimde çok iyiler. Kitap okuma çok önemli. Biz çocuklarımızı her alanda desteklemeliyiz bizim görevimiz bu. Yaptığımız işlerle Tokat’ımızın altyapısını oluşturuyoruz. Bunlar görünmez ama çok kıymetli çabalar. Somut olmayan soyut belki bina gibi elle tutulur, gözle görülür bir şey değil ama alın teri, ruh ve emek var. Buradaki çocuklarımızda beni iyi dinlesin azimle gayretle hevesle çalıştıklarında hepsi hayallerini gerçekleştirebilir. Bu fırsatları iyi değerlendirmek lazım. Ben çalışıp da başarısız olan kimse görmedim. Olağanüstü şartlar hariç. Çünkü insanlar emeğinin karşılığını alıyor, buna canı gönülden yürekten inanıyorum. İnşallah güzel bir iş olacak. Tokat’ımıza ve Tokat’ımızın geleceğine hayırlı uğurlu olsun. Biz de her zaman yanlarında olacağız. Çocuklarımız için her şeyi yapmaya varız. Bunun Türkiye’ye de örnek olacağını düşünüyorum. Basit bir destek kursu değil bu. Türkiye’nin bir numaralı etüt merkezi Tokat’ta olacak, buna yürekten inanıyorum. Arkadaşlarıma ve çocuklarımıza inandığım için söylüyorum.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, proje kapsamında Tokat merkez ve ilçelerinde 3650 öğrencinin katıldığı Etüt merkezlerinin öğrencilere ve eğitim camiasına hayırlı olmasını dileyerek, öğrencilere kazanım odaklı etkinlik kitapları dağıttı.

Açılışa katılan öğrenciler Vali Dr. Ozan Balcı’ya kitap hediye ederek, desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

 

“Güçlü Türkiye’nin Güçlü Çocukları”

Etüt Merkezi açılışında basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum ben bunun. Onun dışında ruh var istek var. Bir de ben haftalık rapor alıyorum mesela bu konuda. Dinliyorum ne yaptılar, ne ettiler diye. Şimdi geldim, bıraktım diye bir şey yok. Sonuna kadar destekliyoruz. Bizim devlet olarak yürüttüğümüz bir proje. Basit bir kurs değil sebebi şu. Çocuklarımızı önemsiyoruz. Onların geleceklerini önemsiyoruz. Onların başarılı olabilmeleri ve güçlü Türkiye’de güçlü şekilde var olabilmeleri için çalışıyoruz. Yarınlara daha güzel hazırlanabilmeleri bizler için çok önemli. Çocuklarımızın Dünya çocuklarıyla daha kolay rekabet edebilmeleri için bizler azimle, yılmadan ve yılgınlık göstermeden çalışacağız. Onun için de 3 tane yabancı dil öğrensinler mesela. Günde bir saatte olsa kitap okusunlar. Arkadaşlarıyla da oynasınlar, hoşça vakit geçirsinler. Zaman yönetimi de önemli zamanlarını iyi planlasınlar. İnşallah daha  başarılı olacaklar.” dedi.

Sınıfları tek tek gezerek, öğrencilere başarılar dileyen Vali Dr. Ozan Balcı, basın mensuplarına da kitap hediye ederek, göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etti.