ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE 50 BİN TL HİBE

Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, 18 yaşını doldurmuş, en az yüzde 40 engelli raporu olan ve hibe desteği için gerekli tüm şartları taşıyan mezun öğrencilere, işin başında olunması şartı ile 50.000 TL’ye kadar sunulan hibe desteğine başvuru yapabileceklerini duyurdu. Başvurular için son tarih 18 Aralık 2019


ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE 50 BİN TL HİBE

Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, Tokat Yavuz Selim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerin ve mezunların velilerine yönelik sunum gerçekleştirildi. Konu ile ilgili Tokat İŞKUR İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Genel Müdürlüğümüz ile Milli Eğitim Bakanlığı 2017 tarihinde MEB’e bağlı Özel Eğitim Meslek Okullarında eğitim gören hafif düzeyde zihinsel engelli özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunarak işe/mesleğe ve tespit edilecek ihtiyaçlar doğrultusunda aktif işgücü programlarına yönlendirilmesine yönelik protokol imzalanmıştı. Protokol kapsamında son iki yıldır İl Müdürlüğümüz ve Tokat Yavuz Selim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi aktif olarak çalışmaktadır. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde Tokat Yavuz Selim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenlerine, idarecilerine ve öğrenci velilerine yönelik bilgilendirme sunumu gerçekleştirilmiş, İl Müdürlüğümüzde görevli iş ve meslek danışmanlarımız Tokat Yavuz Selim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrenci atölyelerini ve sınıflarını ziyaret ederek özel öğrencilerimizin eğitim-öğretim hayatı ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmuşlardır. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı için ilk programımız ise mezun veya hali hazırda öğrenci olan özel öğrencilerimizin velilerine yönelik İŞKUR hizmetleri, İŞKUR’un engelli raporu olan bireylere sunduğu hizmetler ve engelli kendi işini kurma hibe desteği konularının yer aldığı “Herkes İçin İstihdam” temalı bilgilendirme sunumu gerçekleştirilmiştir. Programa katılım sağlayan tüm özel öğrenci velilerimize çok teşekkür ederiz.”

 

“50 TL’YE VARAN HİBE”

18 yaşını doldurmuş, en az yüzde 40 engelli raporu olan ve hibe desteği için gerekli tüm şartları taşıyan mezun öğrencilere, işin başında olunması şartı ile 50.000 TL’ye kadar sunulan hibe desteğine başvuru yapabilecekleri söylenen sunum şöyle devam etti:

“ İl genelinde başvuru yapılan engelli veya eski hükümlü hibe desteği başvurularının tamamı Sayın Valimiz başkanlığında toplanan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) toplantısında incelenecek, inceleme aşamasından sonra komisyonda gündeme alınması amacıyla Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir. Proje başvurusu yapacak kişiler için İl Müdürlüğümüz, Turhal Hizmet Merkezimiz ve Erbaa Hizmet Merkezimizde görevli personellerimiz proje başvuru formu ve teknik detaylar hakkında bilgi vermek amacıyla özveri ile çalışmaktadır. Ayrıca başvuru yapmayı düşünen vatandaşlarımız için www.iskur.gov.tr internet adresimizde hibe desteği ile ilgili tüm belge ve dokümanlara ulaşabileceklerdir. Engelli veya Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Hibe Desteği Projesinin son başvuru tarihinin 18 Aralık 2019 olduğunu bu vesile ile tekrar hatırlatır, proje başvurusu yapacak kişilere başarılar diler, Tokat Yavuz Selim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi idarecilerine ve bilgilendirme sunumumuza katılan tüm velilerimize teşekkür eder, özel eğitim öğrencilerimize eğitim-öğretim hayatlarında başarılar dileriz.”