KADES, 8 bin Kadının hayatını kurtardı

Kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına 2018 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanıcılara sunulan resmi mobil uygulama KADES ile bu zamana kadar 8 bin kadının polis müdahalesi ile kurtulduğu öğrenildi


KADES, 8 bin Kadının hayatını kurtardı

Ordu’da geçtiğimiz günlerde bir cezaevi firarisinin takibe aldığı ve sonra da bıçak darbeleriyle hayatını aldığı 20 yaşındaki Ceren Özdemir olayı Türkiye’de önüne geçilemeyen kadın cinayetlerine bir yenisini daha ekleyerek yürekleri dağlarken kadınların can güvenliğini arttırmaya yönelik uygulamalar gündeme geldi. Tokat’ta  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle  Tokat Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen konferansın gündeminde de kadına şiddet ve önleyici tedbirlerin yanı sıra Türk Medeni Kanunda kadın haklarına yönelik yenilikler gündemdeydi.

Tokat Ticaret Borsası İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı ev sahipliğinde Dedeman Otel’de dün gerçekleşen toplantıda Tokat Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’ndan Avukat Esra Sezginer,  Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gül Sümeyya Ağar ve Tokat Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikolog Gülbin Irmak tarafından sunumlar yapıldı. Toplantıya Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı da katıldı.

İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı, açılış konuşmasında “Türkiye’de seçme ve seçilme hakkının verildiği ve dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmiştir.  5 Aralık Kadın Hakları Günü, dünyada kadınların daha insanca yaşayacağı bir dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı gün kadın sorunlarının gündeme getirilmesi ve bu konuda bir farkındalık oluşması ve çözüm bulunması için önemlidir” dedi.

VALİ BALCI: KADINLARA KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise Türkiye’nin büyümesinde, gelişmesinde kadınların rolünün tartışılmaz olduğunu vurgulayarak “Aileyi ayakta tutan kadınlarımızdır. Evi de çekip çeviren kadınlardır. Kadınların her alanda eğitimine gelişmesine daha çok katkı sağlamamız lazım. Hem inancımızda hem toplum yapımızda kadınların yeri önemli. Kadınları önemsiyorum ve destekliyorum. Desteklemekten onur duyarım. Kapımız kadınlara her zaman açık” dedi. Vali Balcı Tokat’ın ürünlerinin pazarlanması anlamında kadınları kooperatifleştirme çalışmasından da bahsetti. Son yıllarda kadınların hayatlarını kolaylaştırma anlamında devlet aracılığıyla güzel şeyler olduğuna dikkat çeken Balcı, bunun daha da artması gerektiğini söyledi.

ŞİDDET VE ŞİDDET TÜRLERİ ANLATILDI

Sunumlarda ise 2019 yılı Şubat ayında erkekler tarafından 31 kadının öldürüldüğü rakamı paylaşıldı. Tokat Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikolog Gülbin Irmak, psikolojik ve cinsel şiddet türlerini anlattı. Kadına yönelik ekonomik şiddetten bahseden Irmak, kadına para vermemek, kadının mallarını elinden almaya çalışmak, çalışmasına izin vermemek ve çalışan kadınlarda; düşük ücret gibi durumların ekonomik şiddet grubuna girdiğine dikkat çekti.

ŞİDDET MAĞDURU VEYA RİSK ALTINDA NE YAPMALI

Ayrıca şiddette maruz kalındığında ya da risk altındayken başvurulması gereken kurumlar olarak Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli Sosyal Hizmet Danışma Hattı, Sağlık kuruluşları, polis merkezi, jandarma karakolları ve Cumhuriyet Savcılığı sıralandı. Türk Medeni Kanunu ile kadınların yasal yeni kazanımları hakkında da bilgiler verildi. Bu yeniliklere göre; Evin reisi yok. Mallardan hak talep etme imkanı getirildi. Eşlerin birlikte yaşadıkları konut, ‘aile konutu’ olarak nitelendirildi.  Kadının evlilik ile birlikte kendi soy adını kullanım imkanı getirildi. Evlatlıkla kesin evlenme yasağı getirildi.

KADES HAYAT KURTARIYOR

KADES Mobil uygulaması hakkında da kadınlar bilgilendirildi. Konu hakkında bilgi veren Tokat Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gül Sümeyya Ağar, KADES ile ilgili bir kamu spotunu izlettirdikten sonra mobil uygulamayı anlattı. 2018 yılında uygulamaya başlanan KADES sayesinde 8 bin kadının polis müdahalesi ile kurtarıldığını aktaran Avukat Ağar uygulamanın hayat kurtarıcı önemine dikkat çekti.  

KADES UYGULAMASI NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar. Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.