Serenli’de 27 bin ceviz fidanı dikildi

Niksar ilçesine bağlı Serenli Kasabasında bin 600 dönüm üzerinde 27 bin ceviz fidanı toprakla buluştu


Serenli’de 27 bin ceviz fidanı dikildi

Tokat Valiliği koordinesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Tarım Tokat Ceviz Kabuğunu Kırıyor’ projesi kapsamında Serenli Beldesinde bin 600 dönüm üzerinde 27 bin ceviz fidanı toprakla buluştu. Proje ile ilgili bilgilerin verildiği programda Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın  ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, DOKAP desteği ile devlet ve millet birlikteliğine örnek bir proje uygulandığını söyledi.

Her zaman üreticinin, tarımın ve çiftçinin dostu olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, "Bin 600 dönüm alanda ceviz fidanı dikimi gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık bin 300 dönüm alan Hüseyingazi’de dikim gerçekleştireceğiz. Bunun dışında Bakışlı Köyüne 500 dönüm ceviz alanı yapacağız. Toplamda da 230 bin adet fidan dikilecek. Yaklaşık 14 bin dönüm alana ceviz dikimi gerçekleştireceğiz” dedi.

3 YILDA 500 BİN DÖNÜM SULANACAK

Tokat’ın tarım potansiyeline dikkat çeken Vali Balcı, “Narince üzümünde, seracılıkta, cevizde, çilekte, nohutta, şekerpancarında üretim kat kat artıyor. Devletimizin yaptırdığı göletlerin ve barajların yapılmasıyla beraber yaklaşık 3-4 yıl sonra 500 bin dönüm alanımız sulanmış olacak. Niksar Ovası'nda arazi toplulaştırması bittiği zaman hem sudan tasarruf olacak, hem üretim daha da artmış olacak. Bu çiftçimizin daha da  zenginleşmesi demek. Daha çok üretim demek. Bundan çok büyük mutluluk duyduğumu da ifade etmek isterim. Bunun dışında Başçiftlik İlçemize büyük meyve plantasyonları kuracağız, geç turfanda. Yine Pazar İlçemiz Çayköy’de sadece bin 500 dönüm alanda narince üzümü dikeceğiz. Kısacası tarım adına Tokat’ta çok güzel işler oluyor” diye konuştu.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum,  Niksar Kaymakamı İlhami Doğan,  Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, protokol mensupları ve çiftçiler katıldı.