Doğu Türkistan için gıyabi cenaze namazı

Tokat’ta Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da öldürülen Müslümanlar için Ali Paşa Camiinde gıyabi cenaze namazı kılındı.


Doğu Türkistan için gıyabi cenaze namazı

Anadolu Gençlik Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bekir Durupınar ve üyelerin katıldığı gıyabi cenaze namazı öncesi açıklama yapan Durupınar, Çin’e ambargo uygulanması gerektiğini belirterek “Yapacağımız en büyük dua Çin mallarını almamaktır” dedi.

Durupınar,”Burada cenaze namazı kılmamızdaki kasıt insanların dikkatini hem Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize çekelim, bu anlamda bir bilinç oluşturalım. Hem de en büyük ders Çin’e yapabileceğimiz şey, onlara bir ambargo uygulamaktır. Bu anlamda toplumumuzda bir bilinç oluşturmaya yönelik yaptığımız çalışmaydı. Hem dua hem de bilinç oluşturalım diye yaptığımız bir etkinlikti” diye konuştu.

TÜRKİYE NET TAVIR KOYMALI

Anadolu Gençlik Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bekir Durupınar, “Başta ABD olmak üzere, emperyalist ülkeler, işgallerle, iç savaşlarla, şiddet ve korkuyla, zayıf bırakılmış ülkeler ve halklar üzerindeki baskı ve tahakkümlerini sürdürmektedir. Baskı ve şiddet politikalarının uygulayıcılarından biri de maalesef Çin’dir. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleriyle, Afrika Kıtasıyla yaptığı ticarete rağmen, Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik tavrı kabul edilebilir değildir. Çin, 1949 yılından bu yana kontrolü altında bulundurduğu Doğu Türkistan’da Müslümanlara her türlü baskıyı uygulamaktadır. Türkiye, Doğu Türkistan meselesinde daha net bir tutum sergilemelidir. Türkiye’nin Çin ile ticareti Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin temel hak ve özgürlüklerinden daha değerli değildir. Yetkililerimiz, bunu Çin yönetimine en açık şekilde hissettirmelidirler” diye konuştu.