VETERİNER HEKİMLERE ANALİZ EĞİTİMİ

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere alınan hızlı test kitleri ve Laboratuar Malzemelerinin kullanımı ve test sonuçlarının değerlendirilmesi kapsamında eğitim toplantısı düzenlendi.


VETERİNER HEKİMLERE ANALİZ EĞİTİMİ

2019 yılı Tarım Tokat Projelerinden "İlaçta Etkinlik Tedavide Yetkinlik" alt projesi kapsamında Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere alınan hızlı test kitleri ve Laboratuar Malzemelerinin kullanımı ve test sonuçlarının değerlendirilmesi kapsamında eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıya Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih Çelik,Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı ile çok sayıda Resmi ve Klinisyen Hekim ile Yardımcı Sağlık Personeli katıldı.

               

Toplantının Açılış Konuşması yapan Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Salih Çelik; Resmi ve Klinisyen Veteriner Hekimlerin, başta hayvanlardan insanlara geçen Zoonoz Hastalıklar olmak üzere hayvan hastalık ihbarlarında anında müdahale ettiklerini , Hayvan Hastalıkların doğru olarak  Teşhisinin gerek hayvanların tedavisi gerekse  doğru ilaç kullanımı noktasında son derece önemli olduğunu , Tarım Tokat Projeleri kapsamında  "İlaçta Yetkinlik Tedavide Etkinlik Projesi" ile   İl Müdürlüğüne alınan hızlı test kitleri ve labaratuvar cihazlarının bu açıdan son derece önemli olduğunu belirterek ,Projenin hayata geçirilmesinde  desteklerini esirgemeyen Başta Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisine ve emeği geçenlere teşekkür ederek Projenin Tokat’a ve Ülke Hayvancılığına hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.      

Cihazlar tarafından alınan sonuçların hastalık teşhisleri için değerlendirilmesi ile ilgili olarak İl genelinde görev yapan Resmi ve Özel Veteriner Hekimlerine Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Makmut Ok tarafından teorik eğitim verildi. Eğitim karşılıklı soru cevap şeklinde tamamlandı.

          Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Hizmet binasında hızlı test kitleri ve bazı klinik teşhisler için kullanılabilecek laboratuar malzemeleri faaliyet geçirildi. İnovet firması tarafından ihale sonucu tedarik edilen cihazların kullanımı hakkında firma yetkilileri tarafından yerinde eğitim verildi.