Tüm okullar TÜBİTAK kitapları ile buluştu

Kitap Tokat projesi kapsamında Tokat il genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere 58.bin 935 TÜBİTAK Kitabı dağıtıldı.


Tüm okullar TÜBİTAK kitapları ile buluştu

Z-Kütüphanede Vali Dr. Ozan Balcı ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandalcı’nın katılımı ile düzenlenen tören Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı. 

TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Tokat’ta devletin milletin güzide kurumu olan TÜBİTAK’ın çocuklar için hazırladığı kitap setlerinin buluşmayacağı hiçbir okul kalmayacağını söyledi. 

60 bine yakın kitabın bütün anaokullarına, ilkokullar,  ortaokullara ve liselere dağıtılacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu Türkiye’de bir ilk.  Bu güzel kitapları hazırladığı için devletimizin ve milletimizin güzide kurumu TÜBİTAK’a ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Daha nice nice güzel başarılara imza atmasını diliyorum. TÜBİTAK Türkiye’mizin medarı iftiharı bir kuruluşu, yüz akıdır. İnşallah memleketimizin milletimizin yükselmesi ve yücelmesi için geleceğimiz için gençlerimiz için çok güzel işlere imza atıyor, atmaya da devam edecek.” dedi. 


Tokat’ta bütün TÜBİTAK kitap setleri ile buluşmayan hiçbir çocuğun kalmamasını istediklerini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “TÜBİTAK Kitabı Olmayan Okul Kalmasın” projesinin aynı zamanda Tokatlı çocukları sevmek, Tokatlı çocukların geleceğine inanmak, onları eğitim öğretimlerine destek vermek demek olduğuna dikkat çekti.

871 OKULA 245 FARKLI TÜRDE KİTAP

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Tokat’ta 245 farklı kitap türünün 871 okulda tüm öğrencilerle buluşturulmasından büyük bir heyecan duyduklarını belirterek, “Bu sadece ilimiz için değil, ülkemiz için bir ilk. İnşallah bunun devamı diğer illerimizde de gelecektir. Çünkü biz geleceğe baktığımızda, bizim geleceğimiz gençlerimiz, öğrencilerimiz, çocuklarımız. Bu da her yaşta çocuğumuzun öğrencimizin, gencimizin daha nitelikli insan kaynağı olması. Yani ülkemizin 2023-2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması bilgi, teknoloji, yenilikle olacak. Bunun da başı öncelikle okumak. Sayın Valimize böyle bir girişim başlattığı için teşekkür ederim.” dedi. 


Törene Vali Dr. Ozan Balcı ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, protokol mensupları, eğitim camiası ve öğrenciler katıldı.