“Tarım Öğretiminin 174. Yılı”

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından “Tarım Öğretiminin 174. Yılı” dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi. Yapılan programa Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ta katıldı.


 “Tarım Öğretiminin 174. Yılı”

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından “Tarım Öğretiminin 174. Yılı” dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda yapılan programa Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin, Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

“Tokat çiftçisi desteklerden faydalanmaktı”

Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin yapmış olduğu konuşmada, “Türkiye ekonomisinin en temel iktisadi faaliyet kollarından birisi olan tarım sektörü, 83 milyonu aşan ülke nüfusu 45 milyon civarında turist, 3 buçuk milyon civarında mültecinin yeterli kaliteli ve güvenilir gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Tarımın ülkemiz milli gelir ve ihracatıyla istihdamına sağladığı katkı çok büyüktür. Tarımın istihdamdaki payı yüzde 25 civarındadır. Ülkemizde tarımsal desteklemeye bakanlığımız tarafından önem verilmektedir. Bu desteklemeden Tokat çiftçisi de faydalanmaktadır. Tokatlı çiftçimiz bitkisel ve hayvansal üretim desteğinden 2018’de 130 milyon, 2019 yılında 150 milyon TL destek almıştır. Ülkemizde yaklaşık 24 milyon hektar ekilip biçilen tarım arazisi mevcut olup her geçen gün ülkemizin nüfusu artarken tarım alanlarımız sabit kalmaktadır. Bu nedenle bizim birim alandan aldığımız ürün miktarını artırmamız gerekmektedir. Bu da bilimsel çalışmalarla tarımsal eğitimlerle mümkündür” dedi.

TOGÜ Ziraat Fakülte’si köklü bir Fakülte”

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin ise yapmış olduğu konuşmada, tarımsal eğitimin tarihinden bahsederek Üniversitenin Ziraat Fakültesinin köklü bir fakülte olarak güçlü bir akademik kadro ve lisans-lisansüstü eğitimle eğitim öğretim hayatına devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin konuşmasında, “Ziraat Fakültesi tarım sektörünün ulusal ve uluslararası normlarıyla uyum içerisinde 1982 yılından beri tarımsal öğretim yapmaktadır. Diğer yandan, fakültemiz çok geniş bir ürün yelpazesinde gerek bilim dünyasına gerekse yöre üreticisinin teknolojik bilgi ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarla hem ülke hem de bölge tarımının gelişmesinde katkıda bulunmaya devam etmektedir. Fakültemizde özel sektörün beklentileri de göz önüne alınarak analitik düşünebilen uygulamayı teorik bilgi ile pekiştirmiş, çözüm odaklı ziraat mühendisleri yetiştirmek için her türlü imkân, alt yapı ve teknoloji mevcuttur. Sizlerin de devlete ve millete yararlı bir birey olmak için mezun olduğunuzda donanımlı ve aranan bir ziraat mühendisi olmak için gayret göstermeniz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

TOGÜ’de kenevir sempozyumu yapılcak

TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin’den üniversitenin Ziraat Fakültesinin üniversiteden daha yaşlı olduğunu belirterek bu niteliğiyle farklı bir özellikte ve üniversitenin en köklü ve yüksek donanıma sahip fakültesi olduğunu ifade etti. Rektör Şahin,  Ziraat Fakültesinin araştırma ve uygulama anlamında da oldukça iyi bir fakülte olduğunu ve öğrencilerimizin istikrarlı bir şekilde fakültemizi tercih ettiğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin Afrika ile olan temasından bilgiler de aktararak şunları kaydetti: “Afrika ile temasım 11 yıl öncesine dayanır. Afrika’dan öğrencilerim oldu. Yüksek lisans ve doktorasını yapan, öğretim üyesi olan ve şu an eğitimine devam eden öğrencilerim bulunmakta. Afrika, belgesellerde anlatılanlardan çok farklı bir ülkedir. Afrika’nın insanı mülayimdir, çalışkandır, uyumludur, çok rahat adaptasyon gösterir. Bu bağlamda, üniversitemize diğer bölümlere de yabancı uyruklu öğrenci aldık. Afrika’dan en çok talep edilen eğitim ziraat alanıdır. Çünkü ziraat konusunda yüksek miktarda eğitime ihtiyaç duyuluyor. Son bir yıl içerisinde Afrika’dan öğrencilerimizin sayısı daha da artmıştır.” Ziraat Fakültesinde Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de bulunduğunu ifade eden Şahin önümüzdeki dönemde Kenevir sempozyumunun yapılacağını ve kısa bir süre içerisinde Kenevir konusunda da oldukça bilgi sahibi olunacağını ifade etti.

 

Açılış konuşmaları sonrası “Dünya tarım politikaları ve Afrika örneği” konulu konferansını gerçekleştiren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, “Dünyada tarımın önemi ve geleceği, Dünya tarımında önemli olan ülkeler, Afrika’nın ekilebilir tarım arazileri, Afrika’daki tarımsal sorunlar hakkında bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Polat, konuşmasında Afrika’dan birçok öğrencinin de Karabük’e ve Tokat’a gelerek Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi’nde eğitim görmeye başladığını ifade etti. Karabük Üniversitesi’nin uluslararasılaşmasından da bahseden Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Tarım Öğretiminin 174. Yılını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.