"ÇİFTÇİ VE KÖYLÜMÜZ KENDİNE GÜVENİ KAYBETMİŞTİR"

Hayvancılıkta ve tarımda durumun her geçen gün kötüye gittiğini, uygulamaya konulan politikalardan sonuç alınamadığını ifade eden MHP Turhal İlçe Başkanı Hakan Karslı, “Hayvancılık ve tarımın sürekli geriye gitmesi, zarar etmesi, riskler barındırması sebebiyle köylümüzün, çiftçimizin kendine güveni kalmamıştır” dedi.


MHP Turhal İlçe Başkanı Hakan Karslı yaptığı yazılı açıklamada, “Tarımın temel girdileri olan mazot, gübre, tohum, ilaç, yem ve elektrikte fiyat artışları enflasyonun çok üzerinde olmuştur. Öyle ki bazı girdilerdeki artış yüzde 100’ün üzerine çıkmıştır. Masraflarla baş edemeyen köylümüz tarlasını boş bırakmaya, besicimiz ahırını boşaltmaya başlamıştır. Yapılan işin zor olması, büyük riskler barındırması sebebiyle hayvancılık ve tarım artık ülkemizde yapılmak istenilmeyen sektör haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

OĞLUM SEN DE BENİM GİBİ YANMA

Çiftçi ve köyünün istikrarsızlık sebebiyle çocuklarına (Oğlum oku, git kurtul, benim gibi sen de yanma) dediklerini ifade eden Hakan Karslı, “Oysa çiftçi, köylü, besici çocuğunu kendi işini büyütecek alanlarda okumasını teşvik edebilmelidir. Köyde artık üretim durma noktasına gelmiştir. Bunun da ötesinde köylerimiz neredeyse boşalmıştır. Babadan kalma yöntemlerde hayvancılık ve çiftçilik tarih olmuştur. Yeni sistemi inşa etmek ise köylünün kendi başına başarabileceği bir durum değildir. Yapılan teşvikler, verilen krediler çözüm olmamış, ortaya yeni bir sistemin konulamaması da sektörü bu noktaya getirmiştir. Hayvancılık ve çiftçiliğe yeni bir bakış açısı geliştirilememesi sebebiyle Türkiye yakında kendi kendine yeten bir ülke olmanın da ötesinde tamamen ithalata bağımlı hale gelecektir” diye konuştu.

MARKETTE FİYATLAR YÜKSEK

Fiyat artışı nedeniyle çiftçinin gübre kullanamaz hale geldiğini, hayvancılıkta et fiyatlarının belirsizliği sebebiyle birçok yerde üretimin durduğunu kaydeden MHP Turhal İlçe Başkanı Hakan Karslı, “Tarımda üretim azalırsa fiyatlar artar. Fiyatlar artarsa ithalat başlar. Maliyetler yükselirse, satışlar da kesilirse, ithalat umut haline gelirse ülkemde iflaslar başlar. Çiftçi tarlasını ipotek ettirerek aldığı krediyi ödeyemez. Kredinin uzun vadeye yayılması, faizin silinmesi de çözüm olmaz. Çözüm girdi maliyetlerinin azaltılarak üretimin artırılması ve pazarın açılmasıdır. İhracatta devletin öncü olması gerekmektedir. Her köyün bir kooperatif, her köylünün de o kooperatifin üyesi gibi görülmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

KÖYLÜMÜZ TOPRAĞA GERİ DÖNMELİ

Köylüyü toprağa geri döndürecek, üretimin bir parçası haline getirecek, onların hayatlarını garantiye alacak şekilde sosyal güvenlik sistemini çalıştıracak bir yapının oluşturulması gerektiğini belirten Hakan Karslı, “Besiciler, yüksek yem fiyatlarından şikâyet etmektedir. Besicilik artık Kurban Bayramı’na endeksli hale gelmiştir. Canlı hayvan ve et ithalatı ülkeye fayda sağlamamaktadır. Ülke hayvancılığı ancak iç üretim geliştirilerek sağlanabilir. Süt ve süt ürünleri ihracatı daha fazla desteklenmelidir. Çiftçinin tarlada kalması ve üretimini sürdürebilmesi için verilen destekler kesinlikle artırılmalıdır. Tüm bunları yaparken girdilerin ucuzlatılması gerekmektedir” diyerek açıklamasını tamamladı.