GOP Lisesi için ekip geliyor

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle taşınacağı iddialarıyla gündeme gelen Türk eğitim tarihinde geçmişi 1884 yılına dayanan Gazi Osman Paşa Lisesi için inceleme yapmak üzere bir ekibin Tokat’a geleceği öğrenildi. İnceleme sonucunda okulda güçlendirme çalışması yapılıp yapılmayacağı netleşecek


GOP Lisesi için ekip geliyor

Okulların depreme dayanıklılığı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan tespit çalışmaları sürerken Tokat’ın eğitim-öğretim hayatı geçmişinde önemli bir yere sahip olan tarihi okulların başında Gazi Osman Paşa Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Sanat Okulu geliyor. İşte bu okullar depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle tahliye ihtimali konusuyla gündeme geldi.

Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi’nin Mehmet Akif Ersoy Lisesi’ne taşınması ve tarihi lise binasının Milli Eğitim Müdürlüğü yapılacağı iddialarının üzerine AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan bir gazeteciye açıklama yapmış eğitimde ciddi yatırımlar yapacaklarını ancak sembol olan okullara dokunulmaması gerektiğini söylemişti. Okulların yıkılması yerine güçlendirme çalışmaları yapılarak yıkıma karşı olduğunu belirtmişti.

Konuyla ilgili aldığımız son bilgilere göre: Gazi Osman Paşa Lisesi’nin depreme dayanıklılığı konusunda bugün veya önümüzdeki günlerde bir ekip gelerek yeni bir inceleme yapılacak. Bu inceleme sonucuna göre okul binasında güçlendirme yapılıp yapılmayacağı kararlaştırılacak. Eğer bina deprem riskli ise okulun tahliye edilmesi ve binanın boş bırakılarak ilerleyen süreçte Anıtlar Kurulu izni ile binanın aslına uygun yeniden inşa edilmesi gündeme gelebilecek.  

Öte yandan Tokat’ta okulların depreme dayanıklılığı konusu da gündeme gelmiş oldu. Bununla ilgili gerekli araştırmaları yaptıktan sonra haberimizin devamında okuyucularımızla paylaşacağız.

 

GAZİ OSMAN PAŞA LİSESİ’NİN ÖNEMİ

Türk eğitim tarihinde önemli bir yere sahip olan Gaziosmanpaşa Lisesi, 1884 yılında 3 yıllık rüştiye olarak açılmış, 1902 yılında da 5 yıllık idadiye dönüştürülmüştür. 1924 yılında idadi, askerî lise ile birleştirilmiştir. 1928 yılında da karma lise olmuştur. Okul, 1947-1948 eğitim ve öğretim yılında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar gereği Yeşilırmak Özel Lisesi haline dönüştürülmüştür. 1949 yılında yeniden resmî lise yapılarak Tokat Lisesi adını almıştır. 20 Ocak 1953’ten sonra Tokat'ın yetiştirdiği Plevne Savaşı’nın büyük kahramanı Gazi Osman Paşa’nın adı Tokat Lisesine verilmiştir. 1965 yılında okula pansiyon binası, 1973 yılında ek binası, 1974'te de Öğretmen Okulu binası yapılmış ve okul son şeklini almıştır. Tokat'ın en eski lisesi olan Gaziosmanpaşa Lisesi birçok başarılara imza atmıştır. Birçok ünlünün bu okul mezunu olması, on binlerce mezun vermesi Tokat eğitim tarihi için de önemlidir. 2001 Yılında yıkılan birinci ek bina yerine şuanda Tokat Öğretmenevi olarak kullanılan bina yapılmıştır. 2007 Yılından itibaren 530 öğrenci mevcudu ile Tokat Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi, 40 öğretmenle eğitime devam etmektedir. Üniversiteye öğrenci hazırlamak amacını taşıyan okulun İl genelindeki başarı sırası hep önlerde olmuş, kültürel, sportif ve güzel sanatlara yönelik faaliyetlerde daima başarılı olmuştur. 2016 Yılında Etnografya Müzesi açılarak okulun tarihi gün yüzüne çıkarılmıştır. Müzede, okulun açıldığı günden bugüne kadar çalışan tüm öğretmenlerin fotoğrafları, kullanılan eğitim araçları, okulun tarihi geçmişine ışık tutan tüm envanterler ve okula adını veren Gazi Osman Paşa’nın mezarından getirilen toprak sergilenmektedir. 2017 Yılında Okul müzesinde sergilenen eğitim ile ilgili materyallerin yanında ildeki eğitim kurumlarından toplanan materyallerin de sergilenmesi ile İl Eğitim Tarihi Müzesi de Okulda açılmıştır. Eğitim Öğretime 18 derslik, Fizik, Kimya, Biyoloji laboratuvarları, sanat atölyesi, müzik sınıfı, sağlıklı yaşam merkezi ve konferans salonu ile eğitim öğretime devam etmekte olan okulumuz kaliteli bir eğitim vermeyi amaçlamaktadır.