Hocalı soykırımdır hesabı sorulmalı

Azerbaycan'da 26 Şubat 1992'de 613 kişinin Ermenilerce öldürüldüğü Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybedenler TÜRKAV tarafından açılan fotoğraf sergisi ile anıldı. Burada konuşan TÜRKAV Tokat Şube Başkanı Metin Tayarer, soykırımın hesabının sorulması gerektiğini söyledi


Hocalı soykırımdır hesabı sorulmalı

Azerbaycan'da 26 Şubat 1992'de 613 kişinin Ermenilerce öldürüldüğü Hocalı Katliamı kurbanları  Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Tokat Şube Başkanlığınca Cumhuriyet Meydanındaki Yer altı Çarşısı üzerinde açılan sergi ile anıldı.

Sergide yapılan basın açıklaması ile Hocalı Katliamı'nın gerçek bir soykırım olduğu vurgulandı. TÜRKAV adına basın açıklamasını okuyan TÜRKAV Tokat Şube Başkanı Metin Tayarer, "Hocalı dinmeyen çığlık bitmeyen acı ve tükenmeyen bir sevdadır. Hocalının yaraları derindir, yamaçları serindir, yanakları engindir. Dağlık Karabağ'ın Hocalı Kasabası tam 28 yıldır Türklüğün vicdanında bir sızı, milli yüreklerde bir sancıdır" dedi.

Ermeni çeteleri ve 366. Rus Motorize Alayının 1992 yılında Hocalı’da bir soy kırım yaptığını ve resmi rakamlara göre 106'sı kadın, 63'ü çocuk, 70'i yaşlı olmak üzere 613 soydaşın şehit edildiğini söyleyen Tayarer, 76'sı çocuk 487 soydaşın ağır yaralandığını, esir alınan 1275 soydaştan 150'sinin kayıp olduğunu hatırlattı.

Hocalı katliamının uluslar arası ortamda soykırım olarak tanınmadığına ve sorumlularının ceza almadığına dikkat çeken TÜRKAV Tokat Şube Başkanı Metin Tayarer, Hocalı katliamının Uluslar arası ceza mahkemesi, Savaş Suçları Mahkemesi, İnsan Hakları Mahkemesi gibi hukuk zeminlerinde tescil edilmesi gerektiğini ifade ederek “Hocalı'da akan kanın hesabını insanlık kasaplarından sormaları tarihi bir mecburiyettir” dedi.