TOKAT YAZMASI TESCİLLENDİ

Tokat Belediyesi tarafından yapılan başvuru ile “Tokat Yazması” Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındı. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, artık Tokat Yazması üretimi ve pazarlamasının denetim dahilinde olacağını duyurdu.


TOKAT YAZMASI TESCİLLENDİ

600 Yıllık geçmişe sahip, Selçuklu sanatına paralellik gösteren, Osmanlı döneminde Yazma gelirlerinin Valide Sultanlara “has” olarak verildiği Evliya Çelebi tarafından “Beyaz pembe bezi Diyar-ı Lahor’da yapılmaz, güya altın gibi mücelladır. Kalemkâr basma yüzü, münakkaş perdeleri gayet Memduh olur” diyerek övgüyle söz edilen Tokat Yazması, Tokat Belediyesi tarafından yapılan başvuru ile 26 Şubat 2020 tarihinde tescillendi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak, el sanatlarına sahip çıkmak için gayret etiklerini belirterek Tokat Yazmasının Coğrafi İşaret aldığını duyurdu.  Başkan Eroğlu, “Karakterli, Kimlikli Şehri Öne Çıkaran, Tarihi Mirasına Sahip Çıkan Tokat” Sloganımızdan hareketle Tokat Yazmalarına sahip çıkıyor, gelecek nesillere ulaşmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda yapmış olduğumuz girişimlerle Tokat Yazmasını coğrafi işaret tescilini gerçekleştirdik” dedi.

ÜRETİM VE PAZARLAMAYA STANDART GELİYOR

Eroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tokat Yazmasında kullanılan kumaşın cinsi önemlidir. Boyanın kumaşa fırça ile sürülmesi yoluyla resmedilerek ya da ıhlamur ağacından yapılan tahta kalıpların bitkisel, suni veya madeni boyaya batırılıp kumaşa baskı yapılması ile desenleştirilmektedir. Üretiminde kullanılan kalıpların hazırlanması ve Tokat Yazmasının üretimi ustalık becerisi gerektirmektedir. İnşallah bundan sonra Tokat Yazmasının gerek üretimi konusunda gerekse pazarlanması noktasındaki tüm aşamalar denetim dahilinde olacak. Belediyemiz, Üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüzden oluşacak uzman bir denetim mercii tarafından her aşamasında kontrol edilecek ve bu kültürün aslını geleceğe aktaracağız. Bu konuda emeği geçen tüm kurumlarımıza, projede görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”