ALTYAPI OLSAYDI TOKATSPOR BU HALE DÜŞMEZDİ

Spor müdürümüz Arif Sağdıç, 2008-2010 ve 2012-2013 yıllarında Tokatspor teknik kadrosunda çalışan Engin Selvi ile özel bir röportaj yaptı.


ALTYAPI OLSAYDI TOKATSPOR BU HALE DÜŞMEZDİ

SORU: ARİF SAĞDIÇ- PANDEMİ SONRASI TÜM DÜNYADA FUTBOLU NE BEKLİYOR?
CEVAP: ENGİN SELVİ- Öncelikle benimle bu  söyleşiyi yapan Tokat haber gazetesi ve şahsınıza teşekkür ediyorum. Bu hastalık nedeniyle kulüpler çok ciddi ekonomik sıkıntı yaşayacaklar. Bu nedenle de alt yapıya  çok önem vermeleri gerekecek. Benim çalıştığım dönemlerde de alt yapıya önem verilmiyordu. Tokatspor takımında çöküşün bir nedeni de budur. En son Recep Türköz ve Bekir Karadeniz dışında futbolcu çıkaramadık. Hiçbir zaman Tokat'ta alt yapıya önem verilmedi. Oysaki alt yapı hocaları ile bir yapılanma olsaydı Tokatspor bu duruma düşmezdi. Her ne kadarda alt yapıda görev yapmasam da  bu işin önemini biliyorum. Alt yapıda futbolu öğretirken, profesyonelde yarışmacı oyuncu yetiştiriliyor. 

SORU: ARİF SAĞDIÇ- TOKAT'TAKİ AMATÖR FUTBOLU DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?
CEVAP: ENGİN SELVİ- Zaman oldukça amatör maçlara gidiyorum. Tokat amatör,de toplam dokuz takımla lig oynanıyor. Gerek futbolcular gerekse teknik ekipler büyük fedakarlıklarla çalışıyorlar. Amatöre karşı olan büyük ilgisizlik, yaşanan mali sorunlar maalesef amatör futbolun gelişimini engelliyor. Futbolcu ve teknik heyetler bu işi ilk işleri olarak görmeye biliyorlar. Bu durumda oyuncu maalesef yetişmiyor. 

SORU: ARİF SAĞDIÇ- TOKATSPOR'UN ŞİRKETLEŞME KARARINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
CEVAP: ENGİN SELVİ- Bu kararın isabetli olmadığını, şahıs şirketine verilmenin doğru olmadığını görmüş olduk. Profesyonel futbolda mali tablo çok önemli. İçinde bulunduğumuz günlerde belki de 3 ligde  düşme kaldırılacak. Ancak mevcut A.Ş. ve başkanı ile her hangi bir yol alınacağı kanaitin de değilim. Sayın belediye başkanımız Eyüp Eroğlu'nun akit tv. Deki proğramını izledim. Sayın başkan yeni bir kulüp ve yapılanmadan bahsetti. Zaten başarı için belediyenin işin içinde olması, olmassa olmazdır.  Burada A.Ş. nin kaldırılıp eski dernek yapısı ile devam edilebilir. Yada sıfırdan bir takım kurulur yeni Çorumspor bunu başardı. Ancak komşu Amasya bunu başaramadı. 

SORU: ARİF SAĞDIÇ- TOKAT AMATÖR FUTBOLUNUN KAN KAYBETMESİ TOKATSPOR TAKIMININ GELDİĞİ NOKTAYI GÖSTERİYOR MU?
CEVAP: ENGİN SELVİ- Aynen dediğinize katılıyorum. Amatör futboldan A. Takımına geçiş ciddi bir süreçtir. Basit bir olay değildir. Burada ailenin, futbolcunun ve teknik heyetin gayreti ve emeği gerekir. Tokatspor,da son yıllarda bir elin parmağını geçmeyecek sayıda futbolcu yetişti. Tokat amatörde az sayıda takım olduğu için, futbolcu çok az maç oynuyor. 10 maçlık bir seri ile hiçbir sonuç alamassınız. Tokat amatör futbol sisteminin gözden geçirilmesi gerekir. Birde para ve maddiyat bizim zamanımıza göre çok önem kazandı. Buda futbolu olumsuz etkiliyor. Bir futbolcunun başarılı olması için antramanlar dışında bir sezonda 30 maç oynaması gerekiyor. Futbolcu beslenmesine, uykusuna ve tüm yaşamına dikkat etmelidir. Futbolcunun bir idolu olmalı ve onu taklit ederek zirveye çıkmaya çalışmalıdır. Antramanla kuvvet kazanılır ama yetenek kazanılmaz.  Ben Tokat,ta kemik bir futbol seyircisinin ve futbol sevgisinin olduğunu görüyorum. Burada mali alt yapı ile yönetimin birleşerek sonuç alması gerekir. Yeni futbol yapılanması düşünülürse belediye mutlaka işin içinde olmalıdır. Alt yapı ve amatör sistem ise süreklilik açısından önemlidir. Dışardan futbolcu alma ile bu işler yürümüyor.  Bölgemizin çocuklarına, teknik adamlarına sahip çıkmalıyız. İnşallah Tokatspor yeniden tarih sahnesine çıkar. Yiğit düştüğü yerden kalkar teşekkür ediyorum.