Yol kenarlarındaki araçlara denetim

08-09 Ağustos 2020 tarihlerinde, ülke genelinde “Yol Kenarında Bekleme Yapan Araçlara” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.


Yol kenarlarındaki araçlara denetim

Yük taşımacılığı yapan kamyon ve çekici türü araçlar başta olmak üzere, araçların taşıt yolu üzerinde banket veya emniyet şeritlerinde, gerekli önlemleri almadan, duraklama ve parklanma yaptıkları, gerekli işaretlemelerle trafik tedbirlerini almadıkları, araçların ağır ve büyük hacimli olmaları nedeniyle bu alanlarda arkadan çarpma şeklindeki kazalar ölüm veya ağır yaralanma ile sonuçlanıyor.

Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, kazalara neden olan ihlallerin önlenmesi ve sürücülerin trafik kurallarına uyma düzeylerinin arttırılması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 08-09 Ağustos 2020 tarihlerinde, ülke genelinde “Yol Kenarında Bekleme Yapan Araçlara” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

Ülke genelinde 44 bin 899 araç/sürücü denetlendi. 146 sürücünün araçlarda bulundurulması gereken gereçleri bulundurmadığı, 993 sürücünün zorunlu haller dışında emniyet şeridi ve banketleri kullandığı veya gerekli önlemleri almadan durakladığı/park ettiği tespit edilerek araçlar bulunduğu yerden kaldırıldı. 200 araç trafikten men edildi. 22 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. Diğer ihlallerle birlikte toplam 4 bin 974 trafik kural ihlali tespit edildi ve işlem yapıldı.