MHP'li vekilin çağrısı karşılık buldu

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut’un gündeme getirdiği süt üreticisine destek verilmesi çağrısı karşılık buldu. Çiğ süt referans fiyatı litre başına 2 lira 70 kuruş olacak şekilde düzenleme yapıldı.


MHP'li vekilin çağrısı karşılık buldu

Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ süt referans fiyat belirleme toplantısında fiyatın 40 kuruş artırılacağı ifade edildi. Halen litresi 2 lira 30 kuruş olan çiğ süt referans fiyatının 2 lira 70 kuruş olması bekleniyor. Buna karşılık üretici litre başına 3 lira istiyor.

Toplantıya katılan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı bürokratları bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı’na giderek litre başına 2 lira 70 kuruşluk fiyata onları ikna etmeye çalışacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı onaylarsa 2 lira 70 kuruşluk fiyat bugün ilan edilebilir.

Çiğ süt fiyatının belirlenmesi ile ilgili toplantıya Ulusal Süt Konseyi’nin çağrılmaması ve fiyatın bürokratlar tarafından belirlenmesi ile Konsey tamamen devre dışı kalmış oldu.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, süt üreticilerinin korunması gerektiğini ifade etmiş ve acilen çözüm süt üreticilerinin içinde bulunduğu mali açmaza yönelik yolu bulunmasını istemişti.

SÜT ÜRETİCİLERİ DERTLİ

Türkiye’de sorunun sadece süt üretimi ve fiyatlarında olmadığını ifade eden üreticiler, “Fakat asıl sorun ülkemizdeki süt üretimi yapan firmaların süt fazlası var diyerek üreticiden süt almak istememeleri ya da sütü daha ucuza almaya çalışmalarıdır” diyorlar.