“50 Yıllık Su İhtiyacı Bu Projelerle Karşılanacak”

Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, son dönemde tüm dünyanın konuştuğu kuraklık konusunu elen alan açıklamasında 22,2 milyon metreküp su biriktirme kapasitesine sahip göletlerle Tokat’ın 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını söyledi.


“50 Yıllık Su İhtiyacı Bu Projelerle Karşılanacak”

Ak Partili Beyazıt yaptığı açıklamasında istatistiki bilgilere de yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından verimli arazilerinin sulanması amacıyla başlatılan çalışmalar neticesinde; ülke sınırlarında 500’er metre irtifada, 3 ovaya sahip tek vilayet olan Tokat’ın arazilerinin sulanması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Yapılan 307 bin 726 mereküp homojen dolgu tipinde inşa edilen Tokat Artova Yağcımusa Göleti’nin 487 bin metreküp depolaması ile bin 240 dekar tarım arazisini sulamaya başladığını söyleyen Milletvekili Beyazıt, yapımı tamamlanan gölet ve sulama sistemlerinin tüm ülkeye hizmet edeceğini söyledi.  Ak Partili Beyazıt: “Yapılan yatırımlarla Tokat’ın üretim kapasitesi artacak ve sadece Artova’ya ya da Tokat’a değil, tüm Türkiye’ye ekonomik değer katacak” ifadelerini kullandı.

 

50 Yıllık su ihtiyacı karşılanacak

Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt musluklara bağlı içilebilir su için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Beyazıt sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca; Musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak için, talvegden yüksekliği 56 m olan kil çekirdekli kaya dolgu tipinde içme suyu ve enerji amaçlı inşaa edilecek olan Tokat Dartaş Mehmet Karaca Göleti’nin 2020 yılı Kasım ayı içerisinde ihalesi tamamlanmıştır. Tokat Dartaş Mehmet Karaca Göleti ile ilimizin 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak olup 22,2 milyon metre küp su biriktirme hacmine sahip alanı ile ilimize 10,8 milyon metre küp içme suyu sağlanacaktır.

 

Tokat daha çok faydalansın diye çalışmalara devam ediyoruz

Dünya’nın Pandemi dolayısıyla zor günler geçirdiği bu dönemde, ülkemiz ve ilimiz her alanda olduğu gibi tarım alanında da yatırım ve faaliyetlere devam etmektedir. Yapılan faaliyetler ile bu zorlu süreçte vatandaşımıza destek olundu ve bu destek her daim devam edilecektir. Tarımda modern ve kayıp olmadan, sulamayı yaygınlaştırma amacıyla, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak için Tokat’ımız ve ülkemizin birçok bölgesinde baraj ve gölet yapımlarına devam etmektedir. Bu çalışmalardan ilimizin en fazla faydayı sağlaması ve sulanabilir araziye ulaşabilmesi için çalışmalarımıza var gücümüz ile devam edeceğiz. İlimize yapılan yatırımlar sayesinde ilimiz daha fazla gelişecek ve daha fazla modern bir şehir haline gelecektir. Tokat’ımız için yatırım faaliyetleri her alanda en iyi şekilde en iyi hizmeti almayı hak ediyor ve almaya da devam edecektir.”