REHAVETE KAPILMAYIN!

​​​​​​​Son dönemde vaka sayılarında rekor artışlar yaşanan Tokat’ta vatandaşların kısıtlama ve tedbirlere uymasıyla birlikte salgının hızı kontrol altına alındı. Vaka sayısı kette azalsa da yoğun bakım ünitelerindeki doluluk devam ediyor.


REHAVETE KAPILMAYIN!

Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca vaka sayısındaki artışın yüzde 100 oranda yaşandığı şehirlerden birisi olarak Tokat’ı işaret etmişti. Alınan genel kısıtlama kararları ve lokal anlamda alınan tedbirlerin yanı sıra vatandaşların da kısıtlamalara uymasıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamalarında cadde ve sokaklar sessizliğe büründü.

-Cadde ve sokaklar havadan görüntülendi

Boş cadde ve sokakların havadan görüntülendiği Tokat’ta vaka sayısında gözle görülür ölçüde düşüş olsa da kentteki hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki doluluk devam ediyor. Uzmanlar vatandaşlara kısıtlamalara uymaya devam etmeleri noktasında uyarı ve bilgilendirmeler yapmaya devam ediyor.

 

-Vaka sayıları 1300’ü bulmuştu

Tokat ilçeleriyle birlikte 613 bin kişilik bir nüfusa sahip. Bu nüfusun yaklaşık 150 bin kadarı ise il merkezinde yaşıyor. Artan vaka sayısı ile birlikte testi günlük pozitif çıkan kişi sayısı 1300’leri bulmuştu. Bu rakam kısıtlamalara uyulmasıyla birlikte her gün daha da düşüyor. Ama tehlike henüz Tokat için geçmiş değil.

-Yoğun bakımlarda doluluk oranı hala yüksek

Vaka sayısı azalsa da bu durum henüz yoğun bakım ünitelerine yansımış değil. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Tokat Devlet Hastanesi ile birlikte ilçelerdeki tüm  hastanelerde, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesinde ve il merkezindeki özel hastanedeki yoğun bakım yatak sayısı arttırıldı. Buna rağmen doluluk oranı hala çok yüksek. Yetkililer kısıtlamalara en ufak yaşanacak bir ihlalin, riski daha da arttıracağından endişe ediyor.