UÇUŞLARA AZ ZAMAN KALDI

Tokat Havalimanında yeni ihale sürecinin de tamamlanmasıyla birlikte uçuşlara sadece aylar kaldı. 2021 yılında hizmete verilmesi planlanan Havalimanına yaklaşık 14 milyon TL'lik ek yatırımla kargo apronu için çalışma başlatılmıştı


UÇUŞLARA AZ ZAMAN KALDI


Tokat'ta 1980'li yıllarda inşasına başlanan, 1995 yılında hizmete verilen mevcut havalimanının, mania(dağ), emniyet sahaları, aletli iniş sisteminin kurulamaması, alt yapı ve üst yapıdaki fiziki yetersizlerinden dolayı büyük gövdeli uçakların inişine elverişli olmaması nedeniyle merkez Söngüt Köyü arazisinde 2018 yılı Ağustos ayında yapımına başlanan Yeni Havalimanı inşaatı devam ediyor. 
Alt yapı (pist, taksi yolu,5 yolcu uçağı ve 2 kargo uçağı toplamda 7 uçak park kapasiteli apron, çevre güvenlik yolu, çevre güvenlik duvarı, açık-kapalı yağmur suyu drenaj kanalları, nöbet kuleleri, regülatör binası, hava seyrüsefer yardımcı istasyonu, yaklaşık 7500 m. uzunluğunda havalimanı çevre arazisinin sulanması amacı ile yapılan kapalı sistem DSİ sulama kanalı deplasesi vb.) ve Üst  Yapı Projesi(İç hatlar-dış hatlar-gelen yolcu-vip yolcu salonu, ticari mahallerden oluşan uluslararası terminal binası, teknik blok, kule, ARFF binası, garaj binası, ısı merkezi, güç merkezi, havalimanı giriş ve apron giriş binası, peyzaj alanı, paket arıtma sistemi, vb.), bağlantı yolu ve kavşak projesi, kamulaştırma bedeli dahil yaklaşık 500 milyon lirayı mal olacak. 
2 ana projeden oluşan ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce(DHMİ) 2018 yılı Haziran ayında ihale edilen Yeni Havalimanında Alt Yapı Projesi bitmiş durumda. İlimizde, Cumhurbaşkanlığımız kararnamesi ile koruma altına alınan 7 büyük ovada üretilen başta yaş sebze ve meyve olmak üzere canlı hayvan, balık, tekstil, vb. ihracat kalemleri dikkate alınarak alt yapı projesine alınan Kargo apronu son katman beton imalatı da bitmek üzere.

TOKATLILAR BÜTÜN DÜNYA İLE BULUŞACAK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesi ve takibinde yürüyen projeye ilişkin, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak ve yatırımları incelemek üzere Tokat'a geldiğinde "Tokat Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunduk. Pist çalışmaları hızlı şekilde devam ediyor. İnşallah önümüzdeki 2 ay içinde pistle ilgili bütün işlemler tamamlanmış olacak. Önümüzdeki yılların başlarında Tokat Havaalanı'na en güvenli şekilde en büyük uçaklarımız inecek. Tokatlıları bütün dünyayla buluşturmuş olacağız." demişti.

YÜZDE 85 ORANINDA TAMAMLANDI
2021 yılında hizmete verilmesi planlanan Havalimanına yaklaşık 14 milyon TL'lik ek yatırımla kargo apronu için çalışma başlatılmıştı. Kargo apronu işinin de kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.   Yolcu Terminal Binasının dışında ayrıca Kargo Terminal Binası'da Üst Yapı Projesi kapsamında yapılacak. 2018 yılında Üst Yapı Projesi ihalesini alan firma, işin %70'ini tamamlamış iken bütün dünyayı etkisi altına alan pandemiden dolayı 2020 yılı içinde işi durdurmuş ve tasfiye talebinde bulunmuştu. Tasfiye kararı verilen Üst Yapı Projesinde, tamamlanamayan  %30'luk işle ilgili yeni proje hazırlanmış, Cumhurbaşkanlığımızca 2020 yatırım programına alınmıştı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce 7 Ocak 2021'de Tokat Yeni Havalimanı Üst Yapı Projesi İkmal ihalesi yapıldı. Üst yapı işlerinin  %70'i tamamlanmış, %30'u kalmıştı.
Yeni Havalimanı Üst Yapı Projesi İkmal İhalesine 5 firma katıldı. Aldığımız bilgiler Tokat Yeni Havalimanı Üst Yapı ikmal işlerinin ödeneği hazır. İhaleyi alacak firmaya işin yer tesliminin ivedi olarak yapılarak kısa sürede işe başlanacağı bekleniliyor. İnşaat dönemi bahar ve yaz aylarında işin tamamlanarak yılın 2. yarısında Yeni Havalimanının hizmete verilmesi planlanıyor. Tokat Yeni Havalimanın Alt Yapı Projesi tamamlandı. Diğer tüm işlerin bittiğini düşünüldüğünde, ihaleyi alacak firmanın Tokatlılardan gelecek talep sonrasında işi daha hızlı bitirerek Eylül ayında Yeni Havalimanı'nın hizmete başlaması da ihtimaller arasında.

YENİ HAVALİMANINDA YOLCU UÇAKLARI İLE TURİZM, KARGO UÇAKLARI TARIM GÜÇLENECEK
Çiftçilerimizin, üreticilerimizin yurtiçi piyasaya 2-3 TL'den verdiği domates yurtdışı pazara kargo uçakları ile taşınarak 2-3 USD'ye verildiği gün tarımımız; iç turizmde yerli turistin şehrimize bıraktığı 200-300 TL ile beraber yabancı turistin bırakacağı 200-300 USD ile turizmimiz ivme kazanacak, üreticilerimiz, esnafımız, yatırımcılarımız zenginleşecektir. Hava kargo hizmetinde özellikle katma değeri yüksek ürünlerin ihracatı önem kazanmaktadır. Ayrıca ürün çeşitliliği önemli. Tarım ve Turizm başlığında, aynı kaynakla, eşzamanlı olarak, öncelikle din, kültür birliğimiz olan ve ülkemize yakın coğrafyada bulunan, sıcak paranın yoğun olduğu ortadoğu pazarının öncelenmesi ve proje oluşturularak, projeyi siyasi, yerel yönetim, bürokrasi, sivil toplum, işadamları, turizmcilerin üst düzeyde sahiplenmesi önem arz ediyor. 

ALETLİ İNİŞ SİSTEMİ KURULUM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Uçakların sisli havalarda piste inmesini sağlayan Aletli İniş Sistemi kurulum çalışmaları devam ediyor. Havalimanı daimi hava hudut kapısı haline getirilerek, genellikle yaşlı insanlarımızdan oluşan hacı adayları ve umreciler uçakla Yeni Havalimanından Cidde, Medine Havalimanlarına ve aynı şekilde Havalimanımıza dönüş yapabilecekler. Havalimanı Gümrük Müdürlüğü ya da Gümrük Kısım Amirliği kurularak, gümrük hizmeti ayrıca pasaport hizmeti verilecek. 
Türk Hava Yolları'nın Müdürlük olarak yapılanması planlanacak. Havalimanı meteoroloji sınıfı C'den B sınıfına yükseltilerek hizmetin 24 saat kesintisiz verilmesi sağlanarak, verilerin yerinde üretimi planlanacak. Erbaa ilçemiz başta olmak üzere ilçelerimizden Yeni Havalimanına yolcu ulaşım hizmetinin verilmesi planlanacak.
Açılışla beraber, otobüsle 12 saatlik yolculukla varılan İstanbul'a, öncelikle günlük İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı olmak üzere, doluluk oranına göre günlük seferlerin artırılması ayrıca İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na sefer düzenlenmesi girişimleri olacak. Yurtdışına tarifeli, tarifesiz seferler düzenlenebilecek. 612000 nüfusu ile 30 büyükşehirden sonra nüfus sıralamasında 34. sırada bulunan Tokat, Yeni Havalimanı ile her alanda yeniden doğuşuna, gelişime şahitlik edecek.