HEDEFLERİ; DAHA ÇOK KADINA ULAŞMAK!

Zile'de 'Tokat'ın gücü, kadının gücü' projesi kapsamında kurulan Zile Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, 7 kadın çalışanıyla erişte üretimi yapıyor. Üretimi çeşitlendirip, artırmayı planlayan kooperatif, daha çok kadına istihdam oluşturmayı hedefliyor.


HEDEFLERİ; DAHA ÇOK KADINA ULAŞMAK!

Kadın istihdamını desteklemek için Tokat Valiliği tarafından başlatılan ‘Tokat’ın gücü kadının gücü’ projesi kapsamında kurulan 15 kadın kooperatifinden biri olan Zile Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi  7 kadın çalışanı ile erişte üretimi yapıyor. Kooperatif ürün gamını genişleterek, daha çok kadına istihdam oluşturmayı hedefliyor.

 

Kooperatif Başkanı Zehra Birnur Erdoğmuş, "Biz 7 cesur kadınla adımlarımızı atıp çalışmaya başladık. Hedefimiz ilçede kadın istihdamını artırmak. Erişte ile başladığımız yöresel ürünlerimizin çeşitliliğini artırarak daha çok kadına iş imkanı sağlamayı planlıyoruz. Pandemi ve maddi sıkıntılar sebebi ile şu an sadece erişte üretimi yapıyoruz. Bu işletmeyi sürdürülebilir hale getirmek ve üretim yapabilmemiz için desteğe ihtiyacımız var. Ürünlerimizin daha çok tercih edilmesi, yeni kadınlara istihdam alanı oluşturacak" dedi.

 

Kooperatif başkan yardımcısı Şaziye Eken ise, "Tokat’ın gücü kadının gücü projesi kapsamında kurulan kadın kooperatiflerinden biriyiz. İlk üretimimize erişte ile başladık. Daha sonra coğrafi ürünlerimizle devam edeceğiz. Amacımız kadın istihdamını geliştirmek, mikro ekonomiye katkıda bulunmak. Küçük bir ekonomi olarak başladık ama gelişerek daha çok kadına iş imkanı sağlayacağız. Burasını 5 yıl sonra 100 ortaklı kooperatif olarak görüyorum. Pandemi döneminde hızlı ilerleyemedik. Bundan sonra daha iyi olacağına inanıyoruz. Türkiye’de kadın kooperatifleri ciddi bir atağa geçti. Kadın kooperatiflerinin ayakta kalması için üretilen ürünlerin pazarlanması gerekiyor. Bu pazarda biz de herkesten destek bekliyoruz'' dedi.

 

Kooperatif çalışanı 2 çocuk annesi Gülşen Gökçe ise eşinden boşandıktan sonra burada çalışarak çocuklarına baktığını dile getirdi.