TOKAT İŞ DÜNYASI İLE BULUŞMA

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Tokat'ta İş Dünyası Buluşması toplantısına katıldı. Dedeman Tokat’ta gerçekleşen toplantıda Tokat’ın iş dünyası temsilcileri ile Bakan Yardımcısı Nebati bir araya geldi. Toplantıda Vali Ozan Balcı ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu başta olmak üzere Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan da birer konuşma yaptı. Tokat’a dair talepler de dile getirildi.


TOKAT İŞ DÜNYASI İLE BULUŞMA

EROĞLU: TOKAT, TÜRKİYE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKILAR SUNACAK

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise büyüyen, gelişen Türkiye’de birlikte yaşadığımızı söyleyerek Türkiye’nin eskisiyle karşılaştırılamayacak kadar önemli mesafe aldığını söyledi. Eroğlu, “Yapılacak daha çok iş var. Allah’ın izni, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde birlikte Türkiye’mizde, Tokatımızda her bir sokağımızda daha çok güzel işlere imza atacağız. Herkes kandi kapısının önünü temiz tutarsa mahalle temiz olur. Biz de Tokat’ta bunu yapacak kişileriz.” Dedi.

Başkan Eroğlu, Tokat’ın en önemli hedeflerinden birisinin Tarım OSB olduğunu belirterek “Bugün kaç tane ilde, hangi noktalardayız diye  soracak olsak birçok noktada Tokat ilk 10’a giren bir şehir. Yani tarımsal potansiyeli önemli ve yüksek bir şehir.  Yer altı kaynaklarına baktığımızda dünyadaki mermer rezervinin yüzde 8’i Tokat’ta. Yer altı kaynakları itibariyle zengin bir şehir. Birçok Türk-İslam medeniyeti bu topraklarda var olmuş. Önümüzdeki  10 yılda Tokat bütün potansiyellerini ortaya çıkartarak Türkiye’nin ekonomisine  önemli katkılar sunacak”  diye konuştu.

 

MİLLETVEKİLİ ARSLAN’DAN 2 VİZYON PROJE VURGUSU

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan,  bu toplantıların Tokat’a hayırlı sonuçlar çıkarmasını temenni ederek başladığı konuşmasında pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçildiğini belirterek tüm dünyada ekonomik bir daralma olduğuna işaret etti. 1929 ekonomik buhranından sonra tarihin en büyük ekonomik sıkıntısının yaşandığını söyleyen Arslan, “Elhamdülillah Türkiye sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde alınan  tedbirlerle pandemiyi en hafif atlatan ülkelerden birisi” dedi.

Türkiye’de ekonominin her ay rekorlar kırarak büyüdüğünü söyleyen Milletvekili Arslan, bu büyümenin Tokat’a da yansıdığını ve ciddi bir kamu yatırımı yapılmakta olduğunu anlattı.  Arslan, “Son 3 yıldır takip ettiğimiz işlerle birlikte Tokat’ta şuanda 8 milyar lira kamu yatırımı var. Bunların bitmesiyle Tokat’ta Tokat’ın çevresi  ve ekonomisi çağ atlayacak inşallah. Bizim sayın bakanımızdan, hükümetimizden yaptığımız toplantılarda arz ettiğimiz gibi  2 vizyon proje talebimiz var. Bunlardan birisi Ünye-Niksar yolunun yapılması; 2023’e kadar en azından ihalesinin yapılması,diğeri de Çamlıbel Tüneli ile ilgili çalışmaların 2023’ten önce başlatılması.  Bu iki projenin hayata geçmesiyle birlikte Tokat başka bir Tokat olacak.  Havaalanımız yılbaşına kadar bitmiş olacak. Ülke olarak birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.”

 

BEYAZIT: UYUM HİZMETE DÖNÜŞÜYOR

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’yi,Anadolu’nun en önemli kültür ve medeniyet şehirlerinden olan Tokat’ta ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek “Tokat’ın tarihteki öneminden bahsetti. Yozgat ile aynı anda başlayan Tokat Havaalanının bitme aşamasına geldiğini hatırlatan Beyazıt, yıl sonu itibariyle tamamlanacağını duyurdu. Beyazıt, ulaşım aksanının önemine değindi. Tokat’ın hem İpek Yolu Hem Baharat Yolu’nun kesiştiği, Osmanlı’nın önemli şehirlerinden biri olduğunu anlatan Beyazıt, Tokat Havaalanının uluslar arası olma noktasında kazandırılmasını, Türk Hava Yolları özelleştirme kapsamında olduğu için  Ulaştırma Bakanlığı kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı konunun yakından ilgilendirdiğini söyledi. “Havaalanımız  açıldıktan sonra buradan kalkacak uçaklarla İzmir’e, Antalya’ya uluslar arası Almanya’ya, Fransa’ya gidecek uluslar arası bağlantıları olan bir havaalanı olmasını arzuluyoruz. Bu konuda da buna izin verecek şekilde Türkiye’deki en büyük havaalanlarından birisini yapmış oluyoruz” dedi. Şehirde bu anlamda bir uyum olduğunu belirten Beyazıt bu uyumun Tokat’a hizmet kazandıracağını ifade etti.

 

VALİ BALCI: BÜYÜK İŞLER YAPILIYOR

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı da Tokat’ın tarihi, doğası, kültürel yapısıyla öneminden bahsederek eğitimden sağlığa, spordan sosyal politikalara, kültürden ulaşıma çevre, tarım projeleriyle hayatın her alanında hem kamu hem özel sektörde büyük işler yapıldığını ifade etti. Tokat’ın kaliteli ve uyumlu bir insan yapısı olduğunu anlatan Vali Balcı, uyum ve işbirliği olan şehirlerin başarılı olduğunu bu uyumun geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.”Tokatımızda güzel işler oluyor. Güzel işler yapılmasına sebep olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HABER: Mihriban KOÇAKER