TOKAT’TA FAHİŞ FİYAT DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Ticaret Bakanlığı önderliğinde Tokat’ta da fahiş fiyat uygulamasına yönelik saha denetimleri Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerince devam ediyor


TOKAT’TA FAHİŞ FİYAT DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaşlar tarafından Ticaret Bakanlığı’na iletilen başvuru ve şikayetler dikkate alınarak, Ticaret İl Müdürlüklerince 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliğine aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimler sürdürülüyor.


Bununla birlikte, tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla Ticaret Müfettişleri görevlendirilmişti. Bakanlık, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlara karşı mücadeleyi sürdürürken denetimler aralıksız devam ediyor.

 

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının gündem başlıkları arasında da yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fahiş fiyatların önüne geçileceğini söylemesinin ardından Kabine toplantısının ana gündeminde, market ve pazarlarda özellikle son dönemlerde dikkat çeken fahiş fiyatlar yer alacak. Ticaret Bakanlığı, konuyla ilgili saha çalışmalarını paylaşacak.

 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda “Kamuoyuna bir kez daha duyurmuş olalım; Arz talep dengesiyle uyuşmayan haksız fiyat artışlarına karşı denetimlerimiz hız kesmeden sürüyor. Müfettişlerimiz ve denetim elemanlarımız sahada gereken incelemeleri yapıyor. Fahiş fiyatlara asla ve asla müsamaha göstermeyeceğiz” uyarısında bulundu.

 

TOKAT’TA DA ÜRÜNLERİN RAF VE KASA FİYATLARI DENETLENİYOR

Ticaret Bakanlığı önderliğinde Tokat’ta da fahiş fiyat uygulamasına yönelik saha denetimleri Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerince devam ediyor. Marketlerde alış-satış fiyatlarını denetleyen yetkililer daha çok un, şeker gibi temel gıda ürünlerine bakıyor. Raf fiyatı ile kasa fiyatının uyuşup uyuşmadığını denetleyen Ticaret Müdürlüğü yetkilileri, uyuşmadığı durumda yasal işlem başlatıyor. Ayrıca ürünlerin 3 aylık alış ve satış faturalarına bakılarak arada fahiş fiyat farkı varsa bunların tespiti yapılarak bakanlığa gönderiliyor. Fiyat etiketi ile ilgili sıkıntılarda ise Valilik olarak ceza işlemi uygulanabiliyor.

Haber: Mihriban KOÇAKER