CHP’li Durmaz: Muhtarlık kanunu çıkartılmalı

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Muhtarlar haklarının, çalışma koşullarının güvence altına alacak, seçim koşullarını, bütçelerini netleştirecek bir kanuna kavuşmalıdır! Muhtarlar evrak yüküyle tek başına uğraşırken diyoruz ki her muhtara bir memur yardımcı atansın. KPSS ile görevlendirilmiş bağımsız ve şeffaf bir çalışan muhtarlıkların elzem ihtiyacıdır!” dedi


CHP’li Durmaz: Muhtarlık kanunu çıkartılmalı

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 19 Ekim Muhtarlar Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaparak, TBMM’de muhtarlar için yapılması gereken acil düzenlemeleri sıraladı. Durmaz, “Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler” dedi.

 

MUHTARLIK KANUNU ÇIKARILMALI!

Bugün hala muhtarlık kanunun olmaması bir demokrasi ayıbıdır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak muhtar dernekleri ile görüşerek hazırlıklar yaptık.

CHP iktidarında bir muhtarlık kanunu ilk işlerimizden biri olacak. Muhtarlar haklarının, çalışma koşullarının güvence altına alacak, seçim koşullarını, bütçelerini netleştirecek bir kanuna kavuşmalıdır! Muhtarlar evrak yüküyle tek başına uğraşırken diyoruz ki her muhtara bir memur yardımcı atansın. KPSS ile görevlendirilmiş bağımsız ve şeffaf bir çalışan muhtarlıkların elzem ihtiyacıdır! Muhtarlara görevini icra edecekleri bir bina tahsisinin yapılması devletin görevidir! Muhtarlara ait bir bina olsun faturalar devletçe karşılansın! Muhtarlık Seçimlerinde Oy Pusulası devletçe bastırılıp birleşik oy pusulasına dönüştürülmelidir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde defalarca durduğu gibi Türkiye Muhtarlar Birliği Kurulsun!” dedi.