RESTORASYONU TAMAMLANAN HIDIRLIK KÖPRÜ COŞKUYLA AÇILDI

Restorasyonu tamamlanan Tarihi Hıdırlık Köprüsü, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katılımıyla hizmete açıldı.


RESTORASYONU TAMAMLANAN HIDIRLIK KÖPRÜ COŞKUYLA AÇILDI

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı, restorasyonu tamamlanan Tarihi Hıdırlık Köprüsü açılışında Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Yusuf Beyazıt da birer konuşka yaptı. Programa AK Parti İl Başkanı Cüneyt Özdemir, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, Gençlik Kolları Başkanı Mesut Aktürk, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve çok sayıda kurum müdürü katıldı.

 

VALİ BALCI: TOKAT’I DÜNYAYA BAĞLAYACAĞIZ

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “ Sayın Bakanım sizi Tokat’ta ağırlamaktan büyük şeref duyduk. Böyle güzel bir restorasyon açılışında sizlerle birlikte bulunmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Tokat adına size müteşekkiriz. Atalarımızdan miras kalan pırlanta gibi bir eserin restorasyonuna katkı sağladınız. “ dedi. Karayolları Genel Müdürlüğüne de teşekkür eden Vali Balcı, “Türkiye her alanda ilerlerken sayın Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği 2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda Tokat da her alanda gelişiyor.  Tokat’ta el ele, büyük bir uzlaşmayla ve yardımlaşmayla Türkiye  bu coğrafyada güneş gibi parlarken Tokat’ın da yıldızını parlatmaya çalışıyoruz. Tokat’ta eğitimden sağlığa, sosyal politikalardan , kültür, turizm, sanata, ulaşım, iletişim, enerjiden köy alt yapı projelerine tarımdan, ormancılığa yaklaşık 8 milyarlık bir proje yürütülüyor. İnanıyorum ki Tokat 5-6 yıl sonra şuandaki mevcut zenginliğinin 2 katına çıkacak.  Çamlıbel tünelle hızlı trene bağlandığı zaman, Ünye ile limana bağlandığı zaman Tokat’ı dünyaya, dünyayı da Tokat’a bağlamış olacağız.Aslında dünyayı Tokat’a bağlasak daha güzel olur; Tokat 7 tane ovanın, 3 tane nehrin geçtiği, çalışkan, vatanperver insanların yaşadığı bir yer. Tarımsal ihracatta özellikle tarımsal sanayide bir merkez olacak. İnşallah havalimanı, hızlı trenle,Tokat’ın ürünlerini dünyaya sevk edeceğiz” diye konuştu.  

 

EROĞLU, BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Hıdırlık Köprü'müzün hikayesi çok eski. 771 yıl önce II. Kılıçarslan döneminde yapılan hatta o dönem barış köprüsü diye de ifadede geçen önemli bir köprümüz. Tabii yıllarca köprümüz birçok tadilatlar görmüş veya birçok belki restorasyonlar görmüştü” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayelerinde gerçekleştirilen restorasyon çalışması ile tarihi köprünün yeniden açılmasından duydukları memnuniyeti ifade eden Başkan Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na teşekkür etti. Eroğlu, aslına uygun taşlarla eksikleri tamamlanan köprünün araç trafiğine kapalı kalmaya devam edeceğini belirterek şehre hayırlı olmasını diledi.

 

ARSLAN: 2023’E KADAR TOKAT’IN HAVASINI DEĞİŞTİRECEĞİZ

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Bakan Adil Karaismailoğlu’da Tokat’a vermiş olduğu desteklerden ötürü teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “Havalanımızı kısa bir sürede hizmete açacağız, yollüromozla ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Köprümüzü açtık. Sayın Bakanımızın destekleriyle Tokat’ta çok güzel yatırımlar geldi. Şimdi Tokat’ın bizden 2 tane isteği var Sayın Bakanım inşallah 2023’e kadar mevcut projeler biter, 2023’ten önce e başlamak üzere Çamlıbel  Tüneli ile Ünye Yolu için sizden destekler bekliyoruz. Bu konuda önemli adımlar atacağımıza , bize her türlü desteği vereceğinize inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde Tokat’ta çok büyük yatırımlar hayata geçti, geçmeye devam ediyor. 2023’e kadar elhamdülillah Tokat’ın havasını değiştireceğiz. Tokat bölgenin parlayan yıldızı olacak” diye konuştu.

 

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN BÜYÜK BABASI TOKAT’TA MÜFTÜLÜK YAPMIŞ

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise “Marifet iltifata tabidir.  Sayın Bakanımız bakan olur olmaz ilk ziyaretlerinden birini Tokat’a yaptı. Bunun çök özel bir anlamı vardı; Kendisinden izin almadım ama bunu sizlerle paylaşmak isterim; Sayın Bakanımızın Büyük Babası 1960-66 yılları arasında  Tokat’ta müftülük yapmış. Allah rahmet eylesin. Tokat’ın ilmine, irfanına, ahlakına katkı sağlamış bir büyüğümüz” dedi. Hayata veda eden Özdemir Bayraktar’ın İstanbul’da cenazesine katıldıklarını hatırlatan Beyazıt, “Milli teknolojinin, İHA’ların, SİHA’ların kahramanı, olan, mucidi olan o büyük insanı ebediyete yolcu ettik.  Özdemir Bayraktar benimde  yakınen tanıdığım ilminden, irfanından  zevk aldığım bir büyüğümüzdü” dedi ve Merhum Bayraktar’ı andı. Bakan Karaismailoğlu’nun Tokat ziyaretinde Hıdırlık Köprüsünün üzerine daha önce yapılan asfaltı görerek restorasyon talimatı verdiğini hatırlatan Beyazıt, Karayolları Genel Müdürlüğü başta olmak üzere projede çalışan müteahhitlere de teşekkür etti. Beyazıt, “Türkiye’de 4 bin 800 tane tarihi eseri onarmış bir kardeşiniz olarak tarihi köprümüzü aslına uygun olarak bu kadar güzel bir şekilde tamir ettikleri için burada çalışan bütün ekibe, başta işçiler olmak üzere şükranlarımı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

BEYAZIT, YOL VE ULAŞIM ÇALIŞMALARI İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Beyazıt, “İnşallah Çorum-Alaca yolu, Mecitözü yolu ve Tokatımızı 4 tane ilçesine aynı zamanda Akkuş-Aybastı olmak üzere Karadeniz hattına bağlayacak olan Niksar yolu ile ilgili talimatınızı da bu millet hiçbir zaman unutmayacaktır.  Orada keşif artışı ile ilgili bir hadise görünce, o rakamların da o yolun yapılmasına yetmeyeceğini değerlendirince yine bir talimatla yeniden ihalesi yapılmak suretiyle onun müjdesini de verdi. İnşallah Niksarımızı Erbaa’mızı, Reşadiye’mizi, Başçiftlik’imizi  Tokat’a bağlayacak  olan yolumuzun da 2023’te bitmesinin şahitliğini yapacağız” diye konuştu.  Yine bir talimatla ek ihalesi yapılarak Tokat Havaalanını yüzde 98 bitme aşamasına geldiğini anlatan Beyazıt, Tokat’a verdiği desteklerden dolayı başta Cumhurbaşkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

HABER: Mihriban KOÇAKER