TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ

Tokat’ta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni havaalanı inşaatını gezdi, restorasyonu tamamlanan tarihi Hıdırlık Köprüsünü açtı. Bakan, Tokat’ta projelerin hızlanacağını söyledi


TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ

Tokat’a ilk ziyaretini 2020 yılı Haziran ayında gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Tokat’a ikinci ziyaretini gerçekleştirdi. Bakan Karaismailoğlu’nun gündeminde İnşaat çalışmaları büyük oranda tamamlanan açılış için geri sayımı devam eden yeni Tokat Havaalanı ile ilk ziyaretinde ‘Restore edin’ talimatı verdiği ve restorasyonu tamamlanan tarihi Hıdırlık Köprüsü vardı. Ulaştırma Bakanı, karayolu çalışmaları hakkında da bilgi verdi. 900 adımda 900 yıllık tarihin yaşandığı tarihi Sulusokak gezisi şehri ziyaretin önemli adımlarından biri oldu.

 

2023’E KADAR HAVALİMANI SAYISI 61’E ÇIKACAK

Tokat Havalimanı Binası’nda inceleme yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir basın açıklaması yaptı. Karaismailoğlu, “Bakanlık olarak Türkiye’nin her bir köşesinde çok önemli, kıymetli işlerimiz var. Hayatın, yaşamın olduğu her bölgede, her noktada varız. Bütün amacımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarımızın yaşam kalitesini iyileştirmek, onların yaşamına konfor katmak, ihtiyaçlarını gidermek, bütün noktaları birbirine bağlamaktır. Tokat’ın yeni havalimanına sayılı günler kaldı. Alt yapı işlerinin tamamını bitirdik. 2 bin 700 metrelik uzunlukta 60 metrelik genişlikte piste sahip oldu. Havalimanı terminalimiz 16 bin metre kare büyüklüğünde. Dört başı mamur bir havalimanı için hummalı bir çalışma var. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye genelinde havayollarını halkın yolu yaptık. 26 olan havalimanını 56’ya çıkardık, yapımı devam edenlerin bitmesiyle birlikte 2023 yılına kadar havalimanı sayımızı 61’e çıkaracağız. Bu yıl sonuna dek inşallah Tokat Havalimanı hizmet vermeye başlayacak. Ulaşımda her konuda çok kıymetli hizmetler yapıyoruz. Tokat’taki projelerimiz için, hızlandırılması için gerekli talimatları vereceğiz, talepleri ihtiyaçları değerlendirme imkanı bulacağız. Tokat - Niksar Yolu şantiyesinde incelemelerde bulunacağız, kısa sürede bitirilmesi için istişarelerde bulunacağız. Geçen yıl geldiğimizde restorasyon ihtiyacını gördüğümüz Hıdırlık Köprüsünün restorasyonunu tamamlamanın sevincini yaşıyoruz. Dünyanın en gelişmiş teknolojilerini kullanarak Dünyanın gıpta ile baktığı en değerli projeleri yaparken bir taraftan da tarihimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz. Şimdiye kadar 300’ün üzerindeki tarihi köprüyü restore ettik, şuanda da envanterimizde 800 tane köprü var, projeleri devam ediyor. İnşallah bunları da aslına uygun olarak restore edeceğiz. İnşallah yıl sonunda Tokat Havalimanının açılışında yeniden bir arada oluruz.” temennisiyle açıklamasına son verdi.

 

AVRUPA VE ASYA ARASINDA ULAŞIMIN HER MODUNDA BİR KÖPRÜ OLDUK

Ulaştırma Bakanının Tokat programı restore edilen Tarihi Hıdırlık Köprüsü açılış töreni ile devam etti. Buradaki törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, geleceğin Türkiye’sini inşa ederken geçmişimize de sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bugün, Tokat Tarihi Hıdırlık Köprüsü’nün açılış programında sizlerle birlikte olmaktan ve açılışı birlikte yapmaktan duyduğum memnuniyetimi ifade ediyorum. Edirne’den Kars’a, doğu-batı, kuzey-güney ayırt etmeksizin ülkemizin her köşesinde 19 yıldır ulaştırma ve haberleşme yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Ülkemizin bütünsel kalkınmasına omuz veren altyapı yatırımlarımız sayesinde bugün Avrupa ve Asya arasında ulaşımın her modunda bir köprü olduk. Lojistik alanında kazandığımız güç, ülkemizi ekonomik açıdan parlak ve iddialı bir geleceğe hazırlıyor. Bugünün gereksinimlerini karşılarken, yarınımızı da kuran projelerle, ürettiğimiz yerli ve millî teknolojilerle Türkiye’mizi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma hedefi doğrultusunda destekliyoruz. Tokat, binlerce yıl öncesine uzanan medeniyetlerden miras kalan tarihi varlıkları ile kültür, sağlık, spor ve kongre turizmi açısından büyük öneme sahip Anadolu’nun kadim kentlerinden biridir” diye konuştu.

 

“TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Atalarımız bize şunu öğretti: Değerlerine ve geçmişine sahip çıkmayan milletler, yok olmaya mahkûmdur. Bu yaklaşımla, tarihi değer taşıyan yapılarımızı koruyup, kollayarak, restore ederek, yeniden ayağa kaldırmak için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Böylelikle tarihimize olan vefa borcumuzu öderken, bu tarihi yapıların gelecek nesillere taşınmasına da katkı sağlıyoruz. Bugüne kadar, Türkiye’nin dört bir yanındaki tarihi köprülerimizde restorasyon çalışmaları yaptık. Tarihi Malabadi Köprüsü, Kızılin Köprüsü,  Kastamonu’daki Taşköprü,  Büyükçekmece diğer adıyla Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Ani Köprüsü bunlardan yalnızca birkaçı…

 Restorasyonlarını tamamlayarak, kültür mirasımıza kazandırdığımız tarihi köprülerin sayısı 395’ buldu. 861 tarihi köprünün de restorasyon uygulama projelerini tamamladık. Afyon’da bulunan Tarihi Kırkgöz Köprüsü, Selçuklu Dönemine ait Develioğlu Köprüsü, batman çayı üzerinde roma dönemine ait Perpira Köprüsü, Edirne uzun köprü gibi 31 tarihi köprünün de restorasyon uygulama çalışmalarına devam ediyoruz. Ttüm tarihi köprüleri gün yüzüne çıkarıp, vatandaşlarımızla buluşturmayı ve kültür mirasımıza kazandırmayı hedefliyoruz. Daha dün Silivri’deki Mimar Sinan Köprüsü ve Kısa Köprü’nün restorasyonlarını tamamlayarak açılışlarını gerçekleştirdik. Bugün de Tarihi Hıdırlık Köprüsü’nü, hizmete açıyoruz.”

 

TOKAT’TA ULAŞIM VE İLETİŞİME 6,5 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPILDI

Bugüne kadar Tokat’ın ulaşım ve iletişim yatırımları için 6,5 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını anlatan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu,

2003’te Tokat’ta sadece 16 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 275 kilometre daha ekleyerek toplamda 291kilometreye çıkardık. Tokat’ta hâlen devam eden 9 karayolu yatırımının toplam proje tutarı 3 milyar 85 milyon lirayı aşkındır” dedi.

 

HIDIRLIK KÖPRÜSÜ BÖLGENİN ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR VARLIĞI

Tarihi Hıdırlık Köprüsünden bahseden Bakan Karaismailoğlu, “Yeşilırmak üzerine 1250 yılında, Selçuklular döneminde inşa edilmiştir. Asırlardır kitabesi ve özgün yapısı ile günümüze kadar gelen köprümüz, 5 dairesel kemere, 6 ayağa sahiptir ve uzunluğu 116 metredir. Tokat’ın sembolleri arasında yer alan bu tarihi eserimiz, şehrin cazibesini artıran, bölgenin önemli bir kültür varlığıdır.

Özgün yapısı ve kitabesi korunan köprümüzü, bugün yeniden siz değerli Tokat’lılara teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihi Hıdırlık Köprüsü geçmişte yaptığı görevlere kaldığı yerden devam edecek. Yol, köprü, han, hamam ve ibadet yerleri bizim bu topraklardaki tapu senetlerimizdir. Restorasyon çalışmalarında emeği geçen tüm arkadaşlarıma, Karayolları Genel Müdürlüğü’müze ve yerel yönetim temsilcilerine yürekten teşekkür ediyorum. Tarihi Hıdırlık Köprüsü Tokatlılara ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. Niksar ile Ordu ve Ünye'yi bağlayarak Tokat'ın Karadeniz'e açılan kısmını konforlu şekilde hizmete sunmayı amaçlayan Tokat - Niksar Karayolu Şantiyesini de ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Tokat Valiliği, Tokat Belediye Başkanlığı ve AK Parti Tokat İl Başkanlığı ziyaretleriyle programına devam eden Ulaştırma Bakanı, Sulusokak Tarihi alanını ve esnafı da gezdi.

HABER: Mihriban KOÇAKER- Dursun Ekrem ER