ÇOCUKLAR BURADA HEM SIFIR ATIK HEM DE TRAFİK BİLİNCİNİ ÖĞRENİYORLAR

Tokat Belediyesi Trafik Eğitim Pistini ziyaret eden, ilköğretim çağındaki öğrenciler hem trafik kurallarını eğlenerek öğreniyor, hem de sıfır atık bilinci kazanıyor.


ÇOCUKLAR BURADA HEM SIFIR ATIK HEM DE TRAFİK BİLİNCİNİ ÖĞRENİYORLAR

2015 yılından beri çocuklara hizmet veren “Tokat Belediyesi Trafik Eğitim Pisti”, ilköğretim çağındaki öğrencilerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

 

2021-2022 Eğitim öğretim döneminde de Tokat’taki tüm öğrencilere Trafik Eğitim Pistinde uygulamalı-teorik trafik eğitimi veriliyor. Milli Eğitim tarafından hazırlanan uygulamalı trafik eğitim müfredatı, Trafik Polisleri ve eğitmenler tarafından çocuklara aktarılıyor, öğrenciler ücretsiz akülü araçları kullanarak trafik ile tanışıyor. Her gün hizmete açık olan Tokat Belediyesi Trafik Eğitim Pisti’nde hafta sonları ise çocuklar aileleriyle birlikte gelerek bir yandan pist alanında trafik kurallarını eğlenerek öğrenirken bir yandan da park alanlarında keyifli vakit geçiriyorlar.

 

Trafiğin yanı sıra sıfır atık bilinci de öğretiliyor

Tokat Belediyesi tarafından, Trafik Eğitim Pistini ziyaret eden çocuklara sıfır atık ve çevre temizliği konusunda bilgilendirici ve eğitici video gösterimi yapılıyor, gerçekleştirilen yarışma ve kampanyalar çocuklara hatırlatılıyor ve çocukların birer “çevre dedektifi” olmaları amaçlanıyor. Eğitim sonunda ise "sıfırdan başlıyoruz" isimli dergi, kalem, rozet ve atık pil kutusu öğrencilere hediye ediliyor.

 

Başkan Eroğlu: “Çocuklarımızın her konuda bilinçlenmesi için çalışıyoruz”

Çevreye karşı duyarlı bir nesil yetiştirmek için ilkokullarda ve mahallelerde sürekli bilinçlendirme toplantıları düzenlediklerini belirten Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, özellikle atık pil ve sıfır atık konusuna eğildiklerini söyledi.

Başkan Eroğlu:” Tokat Belediyesi Trafik Eğitim Pistini ziyaret eden çocuklar hem trafik bilincini kazanıyor hem de çevre bilincini öğreniyor. Çocuklarımızın her konuda donanımlı ve duyarlı olmaları adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tesisimiz, her gün 100’lerce öğrencimizi ağırlıyor. Tokat Belediyesi olarak, yaşadığı ortamda gelişen olaylara duyarlı, çevre sorunlarının çözümüne yönelik fikir üreten, fiili çaba sarf eden bir toplum oluşturmak ve bireylerde geri dönüşüm alışkanlığı kazandırmak için mahallelerimizde ve okullarda Çevre ve Geri Dönüşüm bilgilendirme çalışmaları düzenlemekteyiz. Biz şehrimize yatırım yaparken, insanımıza da yatırım yapma, bilinçli bir nesil yetiştirme çabasındayız. Son olarak Şehrimizin birçok noktasına yerleştirdiğimiz “Mamamatikler” ile hem sokakta yaşayan hayvanlara hem de yine sıfır atık bilincine dikkat çekmek istedik. Mamamatik mantığı şu şekilde ilerliyor; üzerinden bulunan hazneye atık şişe atıldığında, sokak hayvanları için mama dökülüyor. Hem geri dönüşüm sağlamış, hem de sokak hayvanlarını beslemiş oluyoruz. Sıfır atık noktasında geçmişte olduğu gibi, bugün ve yarın da çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.