ACI KAYBIMIZ! MEHMET AKTÜRK’Ü KAYBETTİK

Tokat Güneş Haber Gazetesi Yayın Danışmanı Mehmet Aktürk, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.


ACI KAYBIMIZ! MEHMET AKTÜRK’Ü KAYBETTİK

Tokat’ın duayen isimlerinden Mehmet Aktürk, bir süredir Ankara’da tedavi gördüğü hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti. Siyaset, iş dünyası ve medya sektöründe kendine tarz üslubu ve bakış açısı ile birçok yeniliği kente getiren Mehmet Aktürk’ün vefat haberinin duyulması ile birlikte sosyal medyadan birçok isim başsağlığı ve taziye mesajları yayınladı. Siyasiler, bürokratlar, işadamları, sivil toplum örgütü liderleri, basın meslek kuruluşları ve gazeteciler haberin alınmasından itibaren Aktürk Ailesinin yasına ortak oldu.

 

TOKAT’TA HER ALANDA BİR DİKİLİ TAŞI OLDU

Mehmet Aktürk, dolu dolu ve memleket sevdası ile geçen hayatına siyasetten, STK yöneticiliğine, farklı iş kollarında yaptığı ticaretten, sosyal yardımlaşma, spor yöneticiliğine ve dernekleşmeye kadar birçok mevhumu sığdırdı. Milliyetçi Hareket Partisi’nde bir dönem aktif siyaset içerisinde yer alan Aktürk, birçok siyasinin danıştığı lider isimlerden birisiydi. Ayrıca ticaretle yoğun olarak iştigal ettiği dönemlerde de meslek odası başkanlığı yapmış, sektöründeki rakiplerle rekabet etmek yerine onlara hizmet etmeyi seçmiş birisi olmayı seçmişti. Aktif Gazetecilik döneminde, televizyonculuk ve radyoculuk da yapmış, hazırlayıp sunduğu ya da konuk olduğu programlarda farklı bakış açısı ile yaptığı değerlendirmelerle çok konuşulan isimlerden birisi olarak dikkat çekmişti. Yazılı medyada da uzun yıllar hem imtiyaz sahibi olduğu Güneş Gazetesinde, hem de farklı yayın organlarında yerini yıllarca sağlam tutan Mehmet Aktürk, son olarak Tokat Güneş Haber Gazetesine Yayın Danışmanlığı yapıyordu. Medya hayatı boyunca Tokat Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere birçok meslek örgütünde görevler alan Aktürk, sosyal yardımlaşma noktasında da onlarca kişiye, aileye ve derneğe de destek vermesiyle biliniyordu. Tokatspor Başkanlığı gibi sportif alanda da yöneticilik yapan Aktürk, solunum yetmezliği hastalığına yakalanması sonrasında sadece gazetecilik işine odaklanma kararı almıştı.

 

AİLESİ İLE BİRLİKTE ANKARA’YA YERLEŞMİŞTİ

1963 yılında hayata gözlerini açan Mehmet Aktürk, azmi ile kısa sürede Tokat’ın tanınan bir ismi oldu. Hayatını birleştirdiği Adalet Aktürk’ten 2 evlat sahibi oldu. Kendisi gibi çocuklarını da medya sektörüne yönlendiren Aktürk’ün büyük çocuğu Özge Aktürk, kısa sürede Ankara’da tanına ve bilinen bir ajans sahibi oldu. Küçük çocuğu Mustafa Aktürk de aynı şekilde medya sektöründe çalışmaya başladı. 59 yaşında tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesinde hayatını kaybeden Mehmet Aktürk, ailesiyle birlikte hem sağlık durumu hem de Ankara’daki işlerinin koordinesi için kısa bir süre önce Başkent’e taşınmıştı. Vefatı ile Tokat’ı üzüntüye boğan Aktürk, 3 torun sahibiydi.

Mehmet Aktürk, bugün Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde öğle namazına müteakip düzenlenecek cenaze töreni sonrasında Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecektir.

 

60'TA BULUŞMAK ÜZERE SÖZÜNÜ TUTAMADI

Mehmet Aktürk, sosyal medya hesabında tarihler doğum günü olan 3 Mart tarihinde bir mesaj yayınlamış ve 59 yaşına girdiğini duyurmuştu. 60'ta buluşmak üzere temennisinde bulunan Aktürk, bu sözünü ne yazık ki tutamadı. Aktürk'ün mesajı şöyle olmuştu: "Bugün benim doğum günümdü. Rahmetli babam, ömür duvarından bir kerpiç daha düştü derdi. Bizim de ömür duvarından bugün bir tuğla daha düştü. Bazılarına göre 59'unda daha çok genç, bazılarına göre de 60'a merdiven dayadık. Cenab-ı Allah hayırlı yaşamayı nasip etsin. Bugün gerek telefonla, gerek sosyal medyadan, gerekse ziyaret ederek doğum günümü kutlayan tüm dostlarıma teşekkür ederim. Allah hepimize, sağlık sıhhat içerisinde şu belalardan uzak hayırlı ömürler nasip etsin. 60'ta buluşmak üzere."

Haber: Dursun Ekrem Er