ÇİFTÇİ EKONOMİK DALGALANMALARDAN EN ÇOK ETKİLENEN KESİMDİR

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut TBMM Grup konuşmasında çiftçilerin tarım-bağkur prim artışı karşısında yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi.


ÇİFTÇİ EKONOMİK DALGALANMALARDAN EN ÇOK ETKİLENEN KESİMDİR

Çiftçilerin ekonomik dalgalanmalar karşısında en çok etkilenen kesim olduğunu ifade eden Bulut"çiftçilerin ödeyemediği tarım-bağkur prim tutarları yeni oranlara göre ödemeleri maalesef mümkün değildir"dedi.

 

"ÇİFTÇİ FAİZ SARMALINDAN KURTARILMALI"

Yücel Bulut" 2022 yılı için belirlenen tarım BAĞ-KUR primini çiftçilerimizin ödemesi imkânsızdır. Bu nedenle yüzde 44,87 oranındaki prim artışına kolaylık sağlanmalı, prim ödeme gün sayısı 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimizin, primlerine uygulanan yüzde 5’lik hazine teşvik indirimi en az enflasyon oranında artırılmalıdır.Çiftçi üretimi bırakırsa gıda konusunda ülkemizde ciddi sıkıntılar yaşanacaktır. Ekmek fiyatları başta olmak üzere inanılmaz artışlar yaşanacaktır. Çiftçimizi toprağa küstürmeyelim.Çiftçilerimiz öncelikle  Faiz sarmalından etkili bir yapılandırma ile kurtulmalı doğru adımlarla desteklenmeli ve üretime devam etmeleri sağlanmalıdır"ifadelerini kullandı.