google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
‘Harfler Oyun Arkadaşım’ Projesi 9 İle ulaştı

‘Harfler Oyun Arkadaşım’ Projesi 9 İle ulaştı

9 Farklı İl, 9 Farklı Okul, 50 Öğrenci ile yürütülen Harfler Oyun Arkadaşım eTwinning projesi ile salgın süresince en fazla etkilenen 1. Sınıflarda eğitim-öğretim faaliyetlerini daha etkin hale getirmek, teknolojiyi etkili ve verimli kullanmak,okuma ve yazma sürecini desteklemek amaçlanıyor

04 Mart 2021 - 01:02

Tokat’ın Reşadiye ilçesi Kelkit İkokulu’nda pandemi kuralları dikkate alınarak 9 Farklı İl, 9 Farklı Okul, 50 Öğrenci ile yürütülen Harfler Oyun Arkadaşım eTwinning projesi hayata geçirildi.

 

Öğrencileri ilk okuma ve yazma sürecinde daha aktif hale getirmek için bir çok işbirliğinin ve ortak çalışmaların gerçekleştiği projede öğrenciler web 2.0 araçlarından Voki ile karakterler oluşturarak öğrendikleri harfleri kendi sesleri ile seslendirerek okuttuktan sonra öğrendikleri sesleri kullanarak oluşturdukları cümleleri karakterlerine okuttular.

 

Öğrenciler harfleri öğrendikçe yazdıkları sanal kitaplar ile teknolojiyi kullanma ve tasarım becerilerini geliştirme,öğrendiklerini uygulama yapma, öğrendiklerini başkalarına anlatma imkanı bularak hem analiz, sentez, değerlendirme düzeylerinde öğrenmelerini gerçekleştirdiler hem de aktif ve verimli bir şekilde kalıcı öğrenme gerçekleştirdiler.

 

Klinik psikolog Savaş Polat’ın katılımı ile velilere “Çocuğun Dünyasında Anne ve Babanın Rolü” isimli söyleşi gerçekleştirilerek ailelere de rehberlik yapıldı. Oyun eğitmeni Ahmet Çifçi’nin katılımı ile hem ailelere hem öğrencilere online ortamda oyunlar oynatıldı ve velilerin de bu projede ve çocukların öğrenme yolculuğunda yer alması sağlandı.

PROJE NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK

2020 Kasım ayında başlayan proje Nisan ayında son bularak projenin eğitim öğretim aşaması tamamlanmış olacak. Proje sonunda öğrencilerin yazdıkları ve seslendirdikleri sanal kitapların hatıra olarak bastırılması ve proje sonunda dergi çıkarılması hedefleniyor.  Bu proje ile sık sık bir araya gelen öğrenci ve öğretmenler doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle hep birlikte Türkiye'nin maketini oluşturduklarını ve kocaman bir aile olduklarını dile getirdiler.

 

SANAL KİTAP OLUŞTURULDU

Projenin kurucusu olan, Tokat'ın Reşadiye ilçesi Kelkit İlkokulu 1-C Sınıf Öğretmeni Yasin Çal, “Projede oluşturulan sanal kitapların her bir sayfasında farklı okullardan farklı öğrencilerin emeği var. Proje bitiminde bu kitabımızı basmayı hedefliyoruz. Çocuklarımız kendi sınıfındaki arkadaşlarıyla görüşemiyorken 9 farklı ildeki kendileri gibi 1. Sınıf öğrencileriyle kaynaştılar, tanıştılar birlikte etkinlikler yaparak kocaman bir aile olduğumuzun farkına vardılar." dedi.

Haber: Uğurcan USUK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ