HAVAALANI İÇİN NE DENİLDİ, NE AŞAMADA
Reklam

HAVAALANI İÇİN NE DENİLDİ, NE AŞAMADA

Tokat Havaalanı yıllardan beridir kullanım amacının iyileştirilmesi için farklı operasyonlara maruz kaldı. Nihayetinde de istenilen gerçek amacına ulaşamadı. Bu gerekçeler ortaya koydu ki mevcut yapısı ile Tokat Havaalanı yeterince rantabl değil. Bu yüzden yeni bir alanda yeni bir havaalanı yapılması kararı alındı. Konu ile alakalı ilgililerinin zaman zaman yaptıkları açıklamaları da buraya ekleyerek Tokat Havaalanının yeni sürecini yapılan açıklamalar ışığında yeniden analiz yapalım.

17 Ağustos 2017 - 11:14 - Güncelleme: 24 Ağustos 2017 - 12:16

Tokat Havaalanı yıllardan beridir kullanım amacının iyileştirilmesi için farklı operasyonlara maruz kaldı. Nihayetinde de istenilen gerçek amacına ulaşamadı. Bu gerekçeler ortaya koydu ki mevcut yapısı ile Tokat Havaalanı yeterince rantabl  değil. Bu yüzden yeni bir alanda yeni bir havaalanı yapılması kararı alındı.  Konu ile alakalı ilgililerinin zaman zaman yaptıkları açıklamaları da buraya ekleyerek Tokat Havaalanının yeni sürecini yapılan açıklamalar ışığında yeniden analiz yapalım.

 

                5 Nisan 2015 Tokat Milletvekili Zeyid Aslan “Yapılacak olan kamulaştırma alanı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 28 milyon TL kamulaştırma bedeli ayrıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Tokat Havaalanı 2016 yılı yatırım programına alındı.”

 

                21 Mayıs 2015 Başbakan Ahmet Davutoğlu miting konuşması “Tokat'a yeni ve büyük uçakların inebileceği havalimanı yapacağız.”

 

                21 Ekim 2015 Tokat Valisi Cevdet Can, Milletvekili Av. Zeyid Aslan, Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır "Kamulaştırma çalışmalarını başlattık. O bölgede bulunan vatandaşlardan beklentimiz ilimize yeni bir yatırım için destek olmaları. Bu anlamda ayrılan ödeneğin hazineye geri gitmemesi için yıl içinde 28 milyon TL'yi kamulaştırma için kullanmak istiyoruz. Kamulaştırma çalışmaları ne kadar hızlı yapılabilirse yeni hava limanına o kadar hızlı kavuşmuş oluruz"

 

                30 Mayıs 2016 Havalimanı yapılacak alanda tarlası bulunan İhsan İpek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, T Kamulaştırmaya birçok kişinin razı olduğunu bildiren İpek, "Dönüme 27 bin lira veriyorlar. Vatandaşın bakışı olumlu." dedi.

Bölgede arazisi bulunan Mehmet Uzamış da  "Tarım alanı olduğu için yeni havalimanının buraya yapılmasını istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız gelip görsün, burası tarım arazisi." ifadelerini kullandı.

 

                3 Aralık 2016 Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır “Bu 3 havalimanı içerisinde birinci sırada Tokat Havalimanı var. Sizler de buradan takip ediyorsunuz, kamulaştırmalar hızlandırıldı. İnşallah en yetkili ağızdan Sayın Başbakan'dan bu sözleri duyduktan sonra açık söylemek isterim biz çok rahatladık.”

 

                30 Aralık 2016 Milletvekili Av. Zeyid Aslan “Kalkınma Bakanlığının 28 Aralık 2016 tarihli E.9696 sayılı yazısı ile Yeni Tokat Havalimanı projesini 3-4 yıldır yatırım programına alamadığımız için işlem yapamıyorduk. Yeni havalimanında kamulaştırma genel bütçeden değil de DHİM'nin kendi bütçesinden yapılıyordu. Yatırım programını yapmadan yatırım işine girilemiyor. Yeni havalimanı için yatırım programına alınması son nokta idi. Artık bundan sonra süreç hızlı bir şekilde yürüyecek”

 

                DHMİ Devlet Hava Meydanları 157 kişiye 16 milyon 639 bin 193 TL “DHMİ adına Kamulaştırma işlemlerini yürüten Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yetkilileri ile DHMİ Tokat Havalimanı yetkilileri Tapu Müdürlüğü ve banka şubesinin yoğun bir mesai içinde olduğu kaydedildi. Toplam 455 adet taşınmazdan (özel mülkiyet+Hazine+DSİ)anlaşma sağlanan 258'inin ferağ işlemleri bu kapsamda devam ediyor. 106 adet parselin tam hissesi, 55 adet parselin kısmen devri DHMİ Genel Müdürlüğü'ne yapıldı. 08 Ağustos'tan beri bu taşınmazların maliki durumunda bulunan 157 kişiye 16 milyon 639 bin 193 TL'nin ödemesi için gerekli işlemler yapıldığı bildirildi. Anlaşma sağlanamayan taşınmazlar için ise Kamulaştırma Kanunu 10. maddesi gereği kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescili davası açılması yönünde çalışmalar da devam etmekte olduğu öğrenildi.

 

                30 Mayıs 2017 Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer “Tokat Yeni Havalimanı arazisinin yüzde 48'i kamulaştırılmış olup; kalan kısmı yargı yolu ile toplu kamulaştırma yapılacaktır. Alt yapı projeleri tamamlanmış, üst yapı proje çalışmaları devam etmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yeni havalimanı için, yıl içerisinde ihaleye çıkılması planlanmaktadır.

 

                09.08.2017 Tokat Valisi Ömer Toraman  Tokat Havalimanı’nın 2018 yılı yatırım programına teklif edilme aşamasında olduğunu belirterek,"Ulaştırma Bakanlığı burayı bu sene 2018 yatırım programına dahil ederse, 2018’de ihalesi yapılır ve inşaatına başlanır"

 

                12.08.2017 Milletvekili Av. Zeyid Aslan “Yeni Havalimanı yatırım programına 2017 yılında alındı. şuanda alt yapı ihalesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Tokat'a gelirken aldığım son bilgi havalimanına Tokat-Turhal yolundan yapılacak olan bağlantı yolunun BOTAŞ'a ait borulara 45 derece açı ile bulunmaması nedeni ile ÇED raporunda bir olumsuzluk yaşanmış. Yeni projesi hazırlandı. DHİM'den aldığım bilgiye göre bu ay sonu itibariyle bu işlemler tamamlanmış olacak. Eylül ayında ihale tarihi alacağız. İhale için 90 günlük süre gerekiyor. Tahmini bir süre söyleyecek olursak Ekim sonu Aralık ayı başında ihale tarihi verilmiş olur. Aralık'ta alt yapı ihalemizi yapmış olacağız.

                Biz yeni havalimanı ile sorunu çözmediğimiz sürece mevcut havalimanında  sorunlar yaşamaya devam edeceğiz. Bu işi kesin olarak çözmenin yolu yeni havalimanı. Bu yıl sonu itibariyle proje başlanırsa 2,5 yıl sürede tamamlanır. Türkiye'nin 2023 hedefleri içerisinde Tokat'ın o tarihte havalimanı sorununun kalmadığını inşallah hep beraber görürüz.

 

                AnadoluJet ve BoraJet ile görüşmeler devam ediyor ama bir noktaya varamadılar. Şu anki havalimanına küçük uçaklar inebiliyor. AnadoluJet veya THY'nin elinde buraya inebilecek uçak yok. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Bey'le de görüştük. Bir an önce AnadoluJet üzerinden uçak kiralamak veya farklı bir yöntemle bu işi çözüp seferleri yeni havalimanı yapılana kadar devam ettirilmesi noktasında görüşmeler devam ediyor. BoraJet ile bir anlaşma yapmak istiyorlar, bizler de takip ediyoruz.

 

                Tüm bu haberlerin kısa özeti ise şu şekilde ortaya çıkıyor.          

                * Yeni Tokat Havalimanı adı üzerinde  yeni bir havalimanı ve eski havalimanı alanı ile alakası yok. Yani sıfırdan yeni bir alan da oluşturuluyor.  

                * Yine bilinenin dışında 2015 yılında gönderilen 28 milyon Tl’lik kamulaştırma parası mevcut havaalanının yapımı  için değil, yeni havaalanı arazisinin alımı için kullanılıyor.      

                * Yeni Tokat Havaalanı yapımı 175 milyon Tl’lik bir bütçe ile ortaya çıkacak. Böyle bir bütçede iş yapabilmek için ancak devlet yatırımı gerekiyor. Bunun için Yeni Tokat Havalimanı  2016 yılında alınan kararla 2017 yılı yatırım bütçesinde yer alıyor.                

                * Arazinin alımı için yaklaşık 455 parsel ile pazarlık yapılıyor. 30 Mayıs 2017 tarihine kadar bunun ancak %48’i 16.6 milyon TL ile anlaşıldı. Arazisini vermek istemeyenler de bulunmakta. Kamulaştırma kanuna göre bu pazarlıklar uzasa dahi işin yapımına engel değil, bu yapım işinin de başlayabilmesi için kasım-aralık ayında yapılacak olan proje ihalesi bekleniyor. 2017 yılı içerisinde 175 milyonluk maliyetin 17,5 milyonluk kısmı kullanımda.      

                * Mevcut havalimanına uçakların gelememe gerekçesi özel şirket Borajet firmasının eski uçakları yenileri ile değiştirmesi (jet uçaklar) ve/veya Anadolujet firmasının elinde Tokat havaalanına inebilecek kabiliyette uçaklarının bulunmaması şeklinde. (Bu firmaların benzer havaalanları için farklı tiplerde uçak kiralaması bekleniyor)

                * Tüm bu ifadelerden yola çıkıldığında mevcut havaalanımız rantabl kullanıma müsait olmuyor. Ancak uçak firmalarının kabiliyeti ile yeni havaalanı yapılana kadar ancak kiralama yöntemi gibi  geçici bir sonuç alınabilir. Yeni havaalanının kullanıma elverişli hale gelebilmesinin süresi ise yaklaşık 2020 yılı olarak hedefleniyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Saim
  11 ay önce
  Ak parti ve Chp dönemlerini gördük her iki parti zamanındada Tokat mazlum ve sahipsiz kalmıştır. Tokatlı olarak gelecek seçimde seçimi boykot edecek ve hiç bir siyasi partiye oy vermeyeceğim. Tokatıma yazık oluyor, Tokatlıya yazık oluyor geleceğimiz çalınıyor.
 • TOKATLI
  1 yıl önce
  Anlaşı*** Tokat her zamanki gibi ya*** hikayesine dönen hava a***ı ızdırabını yaşamaya devam edecek.Karadenize açılacak yolu sivas,a kaptırdık Sigara fabrikasını yıktık yerine bişey yapılmadı okuyan çocuklarımız diplamalı işsiz Vatan garibi olup Ankara İstanbula İzmire iş aramaya gidecek göç devam edecek.Peki 16 yıldır Ak partinin kalesi o*** güzel memleketime ne yapıldı herkes biliyor....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x