HAVAALANI SORUNUNU MUTLAKA ÇÖZERİZ

HAVAALANI SORUNUNU MUTLAKA ÇÖZERİZ

Tokatlı işadamları ile istişare yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Tokat Havalimanı sorunu ile ilgili “Bunu mutlaka çözeriz. Bir yol mutlaka buluruz. Yol bulamazsak başka yol açarız. Hep beraber bu seferberliği başlattığımız zaman bunun önünde kimse duramaz” dedi

02 Aralık 2017 - 14:36 - Güncelleme: 02 Aralık 2017 - 14:41

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Kasım Ayı İhracat Rakamlarını açıklamak üzere geldiği Tokat'ta işadamları ile Seyirtepe Sosyal Tesislerinde geniş kapsamlı bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Türkiye'nin son 3-4 yılda geçtiği süreçten bahseden Bakan Zeybekçi, işadamlarına yatırım çağrısı yaptı ve “Elinizi korkak alıştırmayın. Bizde her türlü destek var” dedi. Bakan Zeybekçi Tokat'ta ihracat rakamlarının artması için herkese ortak çağrı yaparken toplantıda gündeme gelen Tokat Havalimanı sorununa da değindi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel'in Tokatlı olduğunu hatırlatarak “Ben sizin yerinizde olsam ne yapardım; hele hele böyle bir yerde yani desteklerin, imkanların, kaynakların her şeyin olduğu bir bakanlığın müsteşarı Tokatlı olacak ben de onu geceleri rahat uyutacağım. Gece gündüz kapısında olmalısınız. Şuan Tokat'ta sanayide, ticarette her kim ne faaliyette bulunuyorsa inanın onun bizde mutlaka bir desteği var. Ondan dolayı diyorum gidin işiniz yoksa bile çayını kahvesini için. Ha olmadı baktınız işinizi yapmıyor bana gelin” dedi.

KURAL KOYAN TÜRKİYE HALİNE GELDİK
Bakan Zeybekçi, “Bugün faiz oranlarının nereye geldiğini görüyorsunuz. Döviz faizlerinde ihracatçılar dışında kimsenin döviz bazında borçlanmasını uygun görmüyoruz. Onunla ilgili çalışmalarımız da var. Tl bazında yüzde 6'lar seviyesindeyiz. Ve 40 milyar dolarlık bir imkandan bahsediyoruz. Onun için de ne yapmalı ne etmeli ve bir şekilde o alanı değerlendirmeliyiz. Bu alanda da her türlü talebinizi karşılamaya hazırız. Türkiye güçlü bir ülke. Satın alma gücüne göre dünyanın 13. Büyük ekonomisiyiz. Avrupa'nın 5. Büyük ekonomisiyiz. Her türlü düşmanlığa her türlü ihanete rağmen. Son 3-4 yılda yaşadıklarımızı şöyle bir düşünsenize. Gezi Olayları ile başlayıp 2013'ün Mayısından, 17-25 Aralık ile devam eden, çukur terörü ile zirveye çıkan ardından etrafımızda ateş çemberi ile, Rusya krizi ile 15 Temmuz İşgal girişimi ile devam eden. İşgal girişimi diye altını çiziyorum çünkü Meclis bombalanırken, üzerimize yüzlerce kurşun yağdırılırken oradaydım. Ve o gün orada bağıra bağıra 'Bu bir işgal girişimidir' dedim. Çünkü geçmişini biliyoruz. 2013'ün Mayısına şöyle bir dönelim. Türkiye ne haldeydi. Faizler yüzde 4.6 idi. Türkiye IMF'ye olan borcunun son taksitini sanırım 14 Mayıs günü ödedi. Enflasyon yüzde 5 buçuk 6 seviyesine geldi. Türkiye, dünyanın en büyük projelerini başlatır hale geldi. El açan Türkiye, el açılan Türkiye haline geldi. Kurallar koyulan Türkiye, kural koyan Türkiye haline geldi. 10 yıl önce IMF olarak size; ' 1.2 milyar lira krediyi veririz ama bir şartımız var size

 

ekonomi bakanı göndereceğiz. Başbakandan daha yetkili diye bir şartı kabul eden Türkiye'den bir tütün amelesinin oğlunu Ekonomi Bakanı yapan Türkiye haline geliyoruz. Gezi Olayları, ardından 17-25 aralık şimdide 2017 aralık ayı olayları. Malzeme aynı. Çamur aynı. El de aynı bundan emin olun. Tek başına iktidara yapılan saldırı ile 2015 7 Haziran seçimlerinden sonra birileri bir partinin önünde bir araya gelip 2 ayrı parti 'Nasıl da salladık ama diye' unuttuk mu onları. Topyekün bir araya gelebilme kabiliyetleri var. Neye karşı? Güçlü İktidara karşı. Öngörülebilir, sürdürülebilir, istikrarlı bir büyüme için gerekli olan güçlü iktidara karşı! Neyi salladın sen Allah aşkına bir söyle bana. Hatırlıyorsunuz onların kim olduğunu. CHP ve HDP Parti temsilcileri bir araya geliyor 'Nasıl salladık ama' diyor. Aslında Türkiye'yi sallamaya çalışıyorlar. Tüm bunların olduğu ortamda 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarı salladılar. Tek başına iktidar kesintiye uğradı. 1 Kasım'da millet iade etti.” Diye konuştu.

BİRLİKTE SEFERBERLİK BAŞLATTIĞIMIZDA ÖNÜMÜZDE KİMSE DURAMAZ
Uçuşların durduğu Tokat Havalimanı sorunu konusuna da değinen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi,  “Önümüzdeki 10 yılda ekonomik anlamda Türkiye'nin her şeyi iki katına çıkaracağını belirten Bakan Zeybekçi, “Tokat'taki ihracat, sanayici, istihdam her şey en az 2 katına çıkacak. Biz Türkiye seferberliği başlattık. Tokat seferberliği başlatmaya da hazırız ve varız. Eksiklerimiz var mı var. Evet Havaalanı çok önemli. Buraya hergün insanların hava yolu ile sağlıklı bir şekilde gelip gidebilme garantisi çok büyük bir etki getirir. Başta tabiki milletvekillerimiz, belediye başkanımız, işadamlarımız, sivil toplum kuruluşları, odalarımız, borsamız, esnaf odaları birliği ile hep beraber bu seferberliği başlattığımız zaman bunun önünde kimse duramaz. Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt'ta söyledi havaalanı belli bir noktaya gelmiş. Bunu mutlaka çözeriz. Bir yol mutlaka buluruz. Yol bulamazsak başka yol açarız. Yatırım destekleriyle ilgili mutlaka çalışacağız.” Diye konuştu.
“TURHAL ŞEKER, ÜCRET KARŞILIĞI TOKATLIYA DEVREDİLSİN”
Toplantıda konuşan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat da Turhal Şeker Fabrikası'nın özelleştirme konusu ve Tokat Havalimanı konusunu gündeme getirdi.
Arat, “Öncelikli larak; Turhal Şeker Fabrikası Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın son kararına göre; Portföy C: Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikaları ile birlikte değerlendirilmektedir. Planlama, bu fabrikaların blok olarak özelleştirilmesi yönündedir. Bizler Ortak Akıl Organizasyonu'na yani Tokatlı'ya ücreti karşılığında devrini talep etmekteyiz. Bunun için gerekli olan Portföy C içerisinde bulunan Turhal Şeker Fabrikasının portföy den çıkartılarak Kardemir Örneğinde olduğu gibi imtiyazlı veya pilot çalışma şeklinde Turhal Şeker Fabrikası +Turhal Makine Fabrikası olarak özelleştirilmesidir. Buradaki fark ise Kardemir bedelsiz devredilmişti, bizler ise bedeli karşılığında devir talep etmekteyiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?