google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
“Hazine ve Maliye çalışanları hak kaybı yaşıyor”

“Hazine ve Maliye çalışanları hak kaybı yaşıyor”

Büro Memur-Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur, 32. Vergi haftasında Hazine Ve Maliye Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin yaşadıkları hak kayıpları ve verilmeyen pandemi ikramiyelerini gündeme getirdi, talepleri sıraladı

26 Şubat 2021 - 02:40

Büro Memur-Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur, Şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. 32. Vergi haftasının kutlandığını hatırlatan Şube Başkanı Kucur, Maliye çalışanlarının Covid-19 Pandemisinin en yoğun olduğu günlerde 7256 sayılı kanun kapsamında borç yapılandırma başvurularını alma ve yapılandırma işlemlerini esnek ve dönüşümlü çalışma olmadan canvirane bir şekilde yerine getirdiğini ifade etti.

 

Bu yıl vergi haftasının buruk kutlandığını söyleyen Büro Memur-Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur, “Ülkemiz ve milletimiz için bu kadar önemli görevleri ifa eden Hazine Ve Maliye Bakanlığı’ndaki kamu görevlileri Vergi Haftası’nı maalesef buruk geçirmektedirler. Çünkü uğradıkları hak kayıpları, verilmeyen Pandemi ikramiyeleri, bozulan çalışma barışı buna engel olmaktadır. Büro Memur-Sen olarak kimseden haksız bir uygulama, haksız bir kazanç istemiyoruz. Maliye çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığını istiyoruz. Maliye çalışanlarına yapılan adaletsizliğin, haksız uygulamaların giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

“DEFTERDARLIK UZMANLIĞI SINAV TARİHİ AÇIKLANMALI”

Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanları için Ocak/2021 tarihinde Yapılması planlanan Kurum İçi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı Özel Sınavı Covid-19 virüsü nedeni ile ertelendiğini ve ertelenmiş olan bir çok bakanlık ve kurumun sınavları tekrar yapılmasına rağmen defterdarlık uzmanlığı özel sınav tarihlerinin halen ilan edilmediğini hatırlatan Kucur, sınav tarihi ilan edilerek mağduriyetin giderilmesini istedi.

 

“KAMU ÇALIŞANLARI ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ”

Büro Memur-Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur, açıklamasında şu talepleri dile getirdi:

“Kamu görevlileri yılın ilk altıncı ayından itibaren %20 ve üst vergi dilimine girmekte ve aldığı zam erimektedir. Bütün kamu görevlilerinin gelir vergisi  %15 oranında sabitlenmeli ve memura verilen zam geri alınmamalıdır. Kamu çalışanları enflasyona ezdirilmemeli ve en düşük memur maaşının %10’u oranında seyyanen zam yapılmalıdır. Kamuda süresiz sözleşmeli personel uygulaması son bulmalı, kadro verilmeli ve bundan sonraki büro hizmet kolunda yapılacak olan sözleşmeli personel alımında 3+1 sistemi uygulanmalıdır.

Covid-19 pandemisi nedeniyle kamu kurumlarında 10:00-16:00 mesai uygulaması devam ederken, maliye çalışanları 8:00-17:00 mesaisi yaptılar. Covid-19 döneminde fazla çalışma yaparak 7256 sayılı kanun çerçevesinde mükelleflerin yapılandırma başvurularını ve taksitlendirmelerini süresinde yapan kamu görevlilerine fazla mesai ücreti 5 katı oranında ödenmeli. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele görevde yükselme sınavı açılmalı ve bu kadroda çalışanlara ek gösterge verilmelidir, Şoför kadrosunda çalışan personele veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu sınavsız verilmeli, Büyükşehirlerde görev yapan çalışanlara büyükşehir farkı ödenmelidir. Mali Hizmetler Sınıfı oluşturularak, genel müdürden yardımcı hizmetliye kadar tüm personelin ek göstergeleri yeniden düzenlemeli ve 3600 ek göstergenin kamuda görev yapan bütün çalışan personeli kapsamasını istiyoruz.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının yüzde doksanı lisans mezunu olup, işe girerken KPSS (A) gurubundan sınava tabii tutulmaktadırlar. Dolayısıyla hem 3600 ek göstergenin verilmesini, hem de merkez taşra uzmanı ayrımının kaldırılmasını iş barışının sağlanmasını yetkililerimizden talep ediyoruz.”

Haber: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ