Hedef 5 yılda 5 bin dönüm sera

Hedef 5 yılda 5 bin dönüm sera

Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısında 5 yılda 5 bin dönüm sera kapsamında bu yıl gerçekleştirilmesi hedeflenen bin dönüm sera çalışması değerlendirildi

30 Mayıs 2020 - 12:24


Koronavirüsle mücadele kapsamında Tarımsal üretim, hayvansal üretim, gıda sanayi, tarım işçileri ve diğer konularının başlık başlık bir takvime bağlı olarak sıkı bir şekilde takip edilmesi tedarik ve üretim zincirinde aksama olmaması amacıyla oluşturulan Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı başkanlığında haftalık değerlendirme toplantısını gerçekleştirildi.

Toplantıda 5 Yılda 500 Bin Koyun hedefi kapsamında bu yıl teminine başlanan 100 bin koyun projesi, 5 yılda 5 bin dönüm sera kapsamında bu yıl gerçekleştirilmesi hedeflenen bin dönüm sera ve TKDK'ye sunulması için hazırlanan Kadın Kooperatifleri projeleri ele alınarak değerlendirmelerde bulunuldu.
Toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı'nın yanı sıra, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Ziraat Bankası Sivas Bölge Başkanı Dr. Murat Serdar Bulut, Ziraat Bankası Tokat Şube Müdürü Mustafa Kırgız, Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Salih Çelik ile ziraat mühendisi Muzaffer İdi katıldı.

5 Yılda 500 Bin Koyun Bu Sene 100 Bin Koyun
Çiftçinin ve üreticinin dostu olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat'ta hayvancılık alanında büyük bir potansiyel var. Hayvansal varlığımızı arttırmak için Koyunculuğu geliştirme projesi başlattık. Bu kapsamda 5 yılda 500 bin koyunu Tokatlı yetiştiricilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Tokat Valiliğimiz, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Ziraat Bankası ile yoğun bir şekilde çalıştık. Valiliğimiz koordinesinde, kontrol ve denetiminde sürdürebilir, büyüyen, gelişen bir sistem kurduk. Ziraat Bankası ile imzaladığımız protokolle projemizi hayata geçirdik. 5 yılda 500 bin koyunu yetiştiricilerimizle buluşturmayı hedeflediğimiz projemizin bu seneki uygulamasında 100 bin koyunu imzaladığımız sözleşmelerle yetiştiricilerimize temin etmeye başladık.
Proje kapsamına çiftçilerimize finansal ve koyun temini desteği vermekle kalmıyor, veteriner hekimlerimiz tarafından kontrol ve eğitim desteği, kaba yem tohum desteği, çayır-mera ıslahı desteği, kesim desteği, dişi hayvanların kesimini önlemek amacıyla dişi hayvanların alımı garantisi de veriyoruz. Bu işi sıkı takip ediyoruz. Amacımız çiftçimize, yetiştiricimize, üreticimize destek olmak, katkı sağlamak, onları zenginleştirmek ve yöresel anlamda çok değerli olan Karayaka ırkı koyunun üretimini artırmak.” dedi.

5 Yılda 5 Bin Dönüm Sera Alanını Tokat'a Kazandıracağız.
Toplantıda seracılığı çok önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “5 yıl içerisinde 5 bin dönüm sera alanının Tokat'a kazandırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tarımsal üretim alanında seracılığa özel önem veriyoruz. Tokat sera memleketi ve vereceğimiz destek ve sağlayacağımız finansal kaynakla seracılığı geliştirmek için çalışıyoruz. Hedeflerimiz Tokat'ımıza 5 yılda 5 bin dönüm sera alanını kazandırmak. Bu kapsamda bu yıl bin dönüm sera yapmak için çalışmalarımıza başladık. Tokatlı çiftçimizin üreticimizin zenginleşmesini ve tarımsal üretimi önemsiyorum.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x