Her ilçede Kadın Kooperatifleri kurulacak

Her ilçede Kadın Kooperatifleri kurulacak

Tokat’ta kooperatifçiliğin geliştirilmesi amacıyla yürütülecek olan “Tokat’ın Gücü Kadının Gücü” Projesi kapsamında yöresel gıda üreten kadın girişimciler üretecek. Köylerde kullanılmayan kamu binaları imalathaneye dönüştürülerek doğru paketleme ile bu ürünler ülke pazarına sunulacak

27 Kasım 2019 - 11:01

Cumhurbaşkanlığı’nın birinci 100 günlük İcraat Programı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorumluluğunda kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin artırılmasına karar verildi. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı arasında “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü imzalandı. Tokat’ta da bu kapsamda Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında çalışmalara başlandı. Kadın girişimcilerle bir toplantı yapıldı.

Ortak Karadeniz Kalkınma Ajansı Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle’nin 2019 yılı SODES Güdümlü proje kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulan ‘Kadının Gücü Tokat’ın Gücü ‘ projesi hakkında bilgiler verdi. Toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, İl genelinde kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması ve kadınların ürettiği ürünlerin pazarlanmasına yönelik yapılacak çalışmalarla Tokat’ta çok güçlü bir yapı kurulacağını belirtti.

KÖYLER İMALATHANEYE DÖNÜŞÜYOR

Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat Kadın kooperatifleri Birliğimiz Türkiye’ye örnek bir model olacak. İl ve her ilçede hatta köylerde kadın kooperatifleri kurulacak. Ben bu işi çok önemsiyorum. Tokat’ın ürünleri çok kıymetli. Her yerde bir kadın kooperatifleri en üstünde de üst birliğini kuruyoruz. Hangi kutulara konulacak, nasıl konulacak bunu yapmamız lazım. Üretim noktaları belirleyeceğiz. Köylerde kullanılmayan kamu binaları var onların tamirini yapacağız sonra onları size imalathane olarak vermeyi düşünüyoruz. Ekipman konusunda da size destek vereceğiz. Elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmamız lazım. İnanmamız lazım. İnanırsanız yaparsınız. Tokat’ın tarımsal ürünlerini de beğeniyorum. Tokatlı hanımefendiler de çok becerikli. Ürünlerinize standart getireceğiz. Paketlemesini yapacağız, markasını, sloganını belirleyeceğiz.” dedi.

‘TOKATLI KADINLARIMIZA TAM DESTEK’

Projenin amacının Tokat’ın yöresel gıda ürünlerini pazarlayarak Tokat’ın ekonomisine katkı sağlamak ve Tokatlı kadınlarımıza destek olmak olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizim amacımız Tokatlı kadınların ürettiklerini Türk insanına ulaştırmak. Size değer vermek bizim asıl amacımız. Size inanıyorum ve güveniyorum” dedi. İdarecilere düşen görevin, kadınların gücünden, enerjisinden yararlanabilmek için önlerindeki engelleri kaldırmak ve işlerini kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, girişimci kadınları tebrik ederek, kendilerine gereken desteğin verileceğini söyledi. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?