Her köye bir kurs ile köylülere sınırsız eğitim

Her köye bir kurs ile köylülere sınırsız eğitim

Tokat Valiliğince hayata geçirilen Her Köye Bir Kurs (Köyler Hayat Oluyor) projesinin açılış programı Gözova Köyü merkezli Tokat Merkez ve ilçelerinde yapıldı.

08 Kasım 2019 - 10:33

Tokat Valiliği ve Tokat Halk Eğitim Müdürlüğü, Tokat Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından Eğitim Tokat Projesi kapsamında Her Köye Bir Kurs (Köyler Hayat Oluyor) projesi başlatıldı. Proje ile kırsal kesimin hayat boyu öğrenmeye katılımına katkı sunma, kırsal alanda kurslar yolu ile sosyal kültürel ortamlar oluşturma, kırsal alanda yaşayan vatandaşların eğitim ihtiyacını karşılama amaçlanıyor.

Proje ile kırsal alanlarda kurslar yoluyla sosyal ve kültürel alanlar oluşturulması sağlanacak. Ayrıca tarım ve hayvancılık şehri olan Tokat'ın alanları ile ilgili işlerin daha bilinçli ve belgeli yapılmasına yardımcı olunacak. Projede Tokat'ta bulunan toplam 613 köyden 565'inin taraması yapıldı ve kursiyer belirlenen köylerde toplam 248 kurs açıldı. Köylerde açılan Halk Eğitim merkezlerinde ziraat, en sanatları, okuma-yazma, adabı muaşeret, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları gibi çeşitli hayatın her alanına dair kurslar açılacak.

KURS AÇILMAYAN KÖY KALMAYACAK                       

Projenin Gözova Köyünde yapılan açılış programına katılan Vali Dr. Ozan Balcı,dokunulmadık köy bırakılmayacağını belirterek, "Her köye bir kurs açalım diye başlattığımız projenin tüm Tokat'taki açılışı için bir araya geldik. Her köye bir kurs açıyoruz ve köyler hayat buluyor. Projemiz Tokat'ımıza Tokatlı çocuklarımıza, özellikle Tokatlı kadınlarımıza hayırlı olsun. Bugün Kaymakamlarımızın başkanlığında bütün ilçelerimizde bu kursların açılışı yapılıyor. Biz dokunmadık köy bırakmayacağız. Halk eğitim kursu açılmadık köy bırakmayacağız. Amacımız insanlarımıza, kadınlarımıza destek vermek, onları yüreklendirmek, çalışmalarında yanlarında olduğumuzu ifade etmek.  Yazın kadınlarımız, kızlarımız tarlada, bağda bahçede çalışıyor. İşlerinin bittiği dönemde onlara yaşam alanı oluşturmuş olacağız. Hanımlarımız, kızlarımız gitsin bu kurslarda yeni şeyler öğrensin, kendilerini geliştirsin." diye konuştu.

Vali Balcı, Gözova Köyündeki çocuklara köye Z Kütüphane, halı saha, voleybol ve basketbol sahası ile müzik ve resim odası yapılacağına dair söz verdi.

KÖYLERE HER ALANDA EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Amaçlarının köyde yaşayan vatandaşlara hayatın her alanında eğitim vermek olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, "Şuanda 250'ye yakın köyde kurslarımız açıldı. Bazı köylerimizde 4, bazı köylerimizde 1 kurs var. Köylünün talep ettiği alanlarda kurslarımızı açtık. Bazı köylerde dikiş, nakış, Kuran kursu, arıcılık gibi farklı kurslar açtık. Biz sadece kursun açıldığı alanlarda eğitim vermiyoruz, köylüye, hayatın bütün alanıyla ilgili eğitim veriyoruz. Kursumuza katılan hanımefendilere gıda, temizlik maddesini saklama usullerinden tutun da temizlik hijyen kuralları, aile içi iletişim, çocuk yetiştirme konularına kadar birçok alanda eğitim veriyoruz. Amacımız köyde yaşayan hanımefendilere hayatın her alanında eğitim vermek." dedi.

                Murat Küçükali kadınları bilinçlendirme adına kadın, çocuk hakları, ev ekonomisi, çocuk bakımı gibi alanlarda da kurslar açıldığını sözlerine ekledi.

                Daha sonra köy okulundaki güreşçi öğrenciler, Tokat Halk Eğitim Merkezi halk oyunları gösterisinin ardından köydeki halk eğitim merkezinin açılış kurdelesi kesildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU
FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU