>
HER ŞEY ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN

HER ŞEY ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN

Özel Eğitime muhtaç oldukları için saklanan çocuklar… Bu çocuklarla birlikte dört duvar arasında sıkışan anne ve babalar. Artık bunlar tarih oldu. Tokat’ta yaşayan 8 yaşındaki Otizmli Burak Arpancıl’ın eğitim hayatının bir gününe, Tokat Güneş Haber Gazetesi olarak şahitlik ettik.

02 Aralık 2021 - 20:44 - Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 21:10

Gülen yüzler, ışıl ışıl parlayan gözler. Özel çocukların topluma ve eğitime kazandırılmasının ödülü onların mutluluklarının altında gizli. Ülke genelinde her yıl binlerce özel çocuk devlet güvencesi altında eğitim alıyor. Özel çocuklar aldıkları eğitimlerle hem sosyal hayata, hem de geleceğe hazırlanıyor. Türkiye genelinde 350 civarında özel eğitim uygulama okulları var. Bu okullarda yaklaşık 32 bin civarında öğrenci eğitim görüyor. Tokat Özel Eğitim Uygulama Okulunda ise eğitim gören özel çocuk sayısı 91.

 

VERİLEN EĞİTİM ÇOCUKLARI SOSYALLEŞTİRİYOR

8 yaşındaki Burak Arpancıl bu eğitimi alan özel çocuklardan sadece birisi. Tokat’ta babası Okan Arpancıl ile yaşayan Minik Burak bir otizmli. Burak, Okan Arpancıl’ın 2 çocuğundan büyük olanı. Burak’ın çok zeki ve akıllı bir çocuk olduğunu söyleyen Okan Arpancıl: “Burak çok akıllı ve zeki bir çocuk. Her sabah okula giderken mutlu bir şekilde uyanıyor. Kahvaltısını yaptıktan sonra servisini bekliyor. Devletimizin vermiş olduğu özel ilgiyle de eğitimle de daha çok biz yol kat ettik oğlumla. Yani otizmi bitirdik diyebiliriz. Oğlumun eğitim alıyor olması O’nu kesinlikle sosyalleşiyor. Daha önceden arkadaşlarıyla fazla ilgilenmenizdi, oynamazdı. Şu anda durum daha farklı. Yani her türlü yere girip çıkabiliyoruz. Hiçbir sıkıntımız yok. Zaten oğlumu büyütürken de kesinlikle toplumdan uzak tutmadım Her yere götürdüm, gezdirdim. Bu şekilde biz otizmi yendik diyebilirim. Ailelere de tavsiyem çocuklarını sosyal hayattan koparmasınlar” dedi.

 

TOKAT’TA 91 ÖĞRENCİ ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA OKULU’NDA EĞİTİM GÖRÜYOR

Burak her gün babasıyla yaptığı kahvaltı sonrasında Tokat Özel Eğitim Uygulama Okulu’na eğitim görmeye gidiyor. Burak’ın öğretmenleri ise Seda Karaağaç ve Nurten Kulaç. Her 2 öğretmen de çocuklara anne şefkati ile yaklaşıyor. Tokat Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda her sınıfta sadece birkaç öğrenci bulunuyor. Bu sayede öğretmenler her öğrencinin eğitimi için çok daha fazla zaman ayırabiliyor. Okul Müdürü Sami Öğüt, Türkiye genelindeki okul sayısı ve Tokat Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndaki durumu gazetemizle paylaştı. Okul Müdürü Öğüt: Türkiye genelinde 350 civarında özel eğitim uygulama okulları var. Bu okullarda ise yaklaşık 32 bin civarında öğrenci eğitim görüyor. Bizim okulumuzda da 91 öğrenci kayıtlı olarak eğitim görüyor. Okulumuz birinci kademe, ikinci kademe, üçüncü kademe olarak hizmet vermekte. Birinci kademe ilkokul düzeyi, ikinci kademe, ortaokul düzeyi, üçüncü kademe lise düzeyinde eğitim veriyor.  Otistik sınıflarımızda en fazla 4 öğrenci var ve bu her sınıfa 2 öğretmen görevlendirilmekte. Zihinsel engelli sınıflarımızda da en fazla 8 öğrenci ve 2 öğretmen görevlendirilmekte. Öğretmenlerimiz öğrencilerin bireysel durumlarına göre eğitim veriyor. Öğrencilerimizi özellikle öz bakım becerileri ve sosyal hayata hazırlamak için temel beceri eğitimleri üzerine yoğunlaşıyoruz. Öğretmenlerimiz bunu yaparken de öğrencilerin bireysel özellikleri göz önünde bulunduruyorlar. Hem Tokat Valiliği hem Bakanlığımız ve hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün büyük desteklerini görüyoruz. Yapacağımız tüm aktivite ve sosyal faaliyetlerde onların desteği çok büyük. Kısacası devlet tüm imkanları ile özel çocuklarımızın gelişimi ve eğitimine odaklanmış durumda” ifadelerini kullandı.

 

OKUL DIŞINDAKİ HER YER ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM YUVASINA ÇEVRİLİYOR

Çocuklara akademik eğitimlerin yanı sıra, doğa ve çevre bilgisi de geliştirilen projelerle verilmeye çalışılıyor. Okullardaki öğretmenler hayata geçirdikleri projelerle akla gelen her yeri bir eğitim yuvasına çeviriyor. Tokat’taki Hanımağa At Çiftliği de, özel çocukların rehabilitesi için kullanılan mekanlardan sadece birisi. Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Özel Eğitim Öğretmeni Burcu Özsoy: “Atların insan psikolojisinde çok rahatlatıcı bir etkisi var. Biz de bu projeyle bu etkiyi çocuklarımızın üzerinde görmek istedik. Çocuklarımız bu projeyle birlikte öğrenmeye çok daha istekli hale geldiklerini söyleyebiliriz. Artık eskiye göre daha çok sosyalleştiler. Okul dışında farklı ortamlara geldikleri için daha mutlular” diye konuştu.

Akşam olduğunda çocuklar bir önceki günden daha fazla şey öğrenmiş olarak evlerine bırakılıyor. Artık onlar için kapılar, sadece aldıkları eğitim sonrasında eve döndüklerinde kapanıyor.

Dursun Ekrem Er / Özel Haber

2021/12/2021-12-02-20-46-08.jpg
2021/12/2021-12-02-20-46-11.jpg
2021/12/2021-12-02-20-46-13.jpg
2021/12/2021-12-02-20-46-15.jpg
2021/12/2021-12-02-20-46-17.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki