HES’E GAZ, HAVAALANINA FREN

HES'E GAZ, HAVAALANINA FREN

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'a Karakeçili HES inşaatı için acele kamulaştırma kararı çıktığını, yeni Tokat Havalimanı için neden bu kararın çıkmadığını sordu

09 Haziran 2017 - 17:48 - Güncelleme: 09 Haziran 2017 - 18:00

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, TBMM Genel Kurulunda Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın yanıtlaması istemiyle heyelan nedeniyle kapalı olan çevre yolunun zemin etüdü ve projesini yapan firmaya devleti zarara uğratmaktan tazminat davası veya soruşturma açılıp açılmadığını sordu.
Amasya-Turhal sınırında yapılmakta olan Karakeçili HES inşaatı için Samsun Bölge İdare Mahkemesi itirazı kabul olmamak şartıyla yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen acele kamulaştırma kararı verildiğini söyleyen CHP'li Durmaz, 'rant için' olduğunu öne sürdüğü karara karşı yeni Tokat Havalimanı'na neden acele kamulaştırma kararı çıkmadığını da sordu.
Tokat Çevre Yolu hakkında soru soran Durmaz: "Tokat çevre yolu 8 kilometrelik bir yoldu, sekiz yılda bitti, 47 milyon liraya mal oldu; beş ay sonra çöktü, 23 milyon lira harcandı, yine çöktü kaç milyon para harcanacağı meçhul. Tokat çevre yolunun zemin etüdü ve projesini yapan firmaya  aldığı ücrete karşın görevini doğru yapmadığı için devleti zarara uğratmaktan Ulaştırma Bakanlığının açtığı ya da açacağı bir tazminat davası ya da  soruşturma var mıdır?" diye sordu.

YENİ HAVALİMANI İÇİN NEDEN ACELE KAMULAŞTIRMA YOK?
Tokat Havaalanı ile ilgili konuşan Durmaz: "Amasya-Turhal sınırında yapılmakta olan Karakeçili HES inşaatı için Samsun Bölge İdare Mahkemesi itirazı kabul olmamak şartıyla yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu karara rağmen yapımına devam edilen Karakeçili-1 HES'e Bakanlar Kurulu Kararı ile kamu yararı adı altında Acele Kamulaştırma kapsamına alındı. Şimdi soruyorum. Doğayı tahrip eden, Yargının itirazı kabul olmamak şartıyla yürütmeyi durdurma kararı verdiği bir Hidro Elektrik Santrali ve doğa çevre tahribatı yapan firmaya rant için Acele Kamulaştırma kararı veriliyor. Neden Tokat Havaalanı için acele kamulaştırma kararı alınmıyor? Tokat'ın gelişmesi için büyük önem arz ettiğine inandığımız yeni Havaalanı'nın, doğayı tahrip eden bir HES şirketi kadar önemi yok mu?" dedi.

ÇEVRE BAKANINA KARAKEÇİLİ-1 HES'İ SORDU
Çevre ve Şehircilik Bakanına da bir soru yönelten Durmaz: "Yeşilırmak üzerine Karakeçili HES diye doğayı ve çevreyi tahrip eden bir HES projesini yargı durdurdu, itirazı kabil olmamak şartıyla ama en son kanun hükmünde kararnameyle kamu yararı gözetilip 23 parsel arazi de istimlak edilerek bu tahribatın devamına yol verildi. Mahkeme kararının bir hükmü yok mu?" diye sordu. Haber Merkezi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’den iddialara yanıt
CHP’den iddialara yanıt
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI