google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Hoca Ahmet Yesevi Tokat’ta anıldı

Hoca Ahmet Yesevi Tokat’ta anıldı

Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı.

16 Ekim 2019 - 10:34

Tokat’ta Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi anma programı yapıldı. 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın,  Ahmet Yesevi’nin sohbetlerinde ve şiirlerinde işlediği konular üzerine verdiği konferans ile başlayan program ezan-ı şeriflerin okunmasıyla devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sanat Kurulu öğretmenleri tarafından bestelenen eserlerin dinletildiği programda Vali Dr. Ozan Balcı, eserleri çok beğendiğini ifade ederek, anma gecesinin düzenlenmesinde emek veren herkese teşekkür etti.

“Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfanı Temsil Eder”

Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin çok kıymetli insanlar olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “ Hoca Ahmet yesevi ve öğrencileri Anadolu’nun harcını karan insanlar. Türkler öncelikle gönül dünyasını fetheden insanlardır . Önce insanların gönlünü alan, kırmadan dökmeden işleri halleden insanlardır. Bunları adaletle, şefkatle, merhametle yapıyorlar. Kısacası bu insanlar Anadolu’nun mayasını yoğuran insanlardır. Bir kez daha Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerini rahmetle anıyorum. Tokat’ın çok kıymetli öğretmenleri var. Verilen görevi çok güzel yapıyorlar. Memleketimizin medarı iftiharı öğretmenlerimiz. Hoca Ahmet Yesevi bizde ilim ve irfanı temsil ediyor. Hem aklımızı hem kalbimizi beraber kullanacağız. Aklımızla kalbimizi beraber kullandığımız zaman irfan olur. Bunlar akılla kalbin nasıl kullanıldığını gösteren insanlardır. İş yaparken yorgunluk göstermeden, yılmadan ama aşkla, şevkle, adaletle, merhametle yapmamız lazım. Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin öğretisi de bizlere bunu yansıtıyor, içselleştiriyor.” dedi.

“Tokat’ta Çok Güzel Projeler Yürütülüyor”

Hoca Ahmet Yesevi gibi milli değerlerimizden olan insanlarımız için anma programları düzenleneceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Milli eğitim müdürlüğümüz başka bir proje daha yürütecek. Dede Korkut, Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli için yine anma programları düzenleyeceğiz ve lise öğrencilerimize de tanıtmış olacağız. Kitaplarla, seminerlerle çok güzel olacağını düşünüyorum. İnşallah Tokat’ta eğitim anlamında çok güzel işler olacak. 30 bine yakın öğrencilerimizi etütlere kaydettik. Akademik anlamda da çocuklarımız başarılı olsunlar istiyoruz. Akademik anlamda Tokat ilk üç yılda ilk 20’e ilk beş yılda ise ilk beşe girecek. Yine Tokat’ı Türkiye’nin en zengin kitaplarının olduğu il haline getireceğiz. Spor Tokat’ta devam ediyor. Biz akademik başarının yanı sıra sanat, müzik ve sporla bunu destekleyeceğiz. Tokat’ta çok güzel işler oluyor. Daha güzel işler olacağına inanıyorum.” Diye konuştu.

Program sonunda Vali Baılcı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Türtep Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül’e günün anısına hediye takdiminde bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM TOKAT’A GELİYOR
SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM TOKAT’A GELİYOR
BAKANDAN MÜJDELİ ONAY GELDİ
BAKANDAN MÜJDELİ ONAY GELDİ