Hodri Meydan

TESOB Başkanı Mehmet Bekçi'nin iddialarına yanıt veren Esnaf Kooperatifi Başkan Ahmet Hamdi Aydoğan, “Elinde benimle ilgili belgeler varsa 2 senedir neden bekledin?” diye sordu. Aydoğan Bekçi'nini iddialarının asıl sebebinin ise kaybedilen Oda seçimleri olduğunu söyledi

13 Ocak 2018 - 12:21 - Güncelleme: 13 Ocak 2018 - 12:35

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Ahmet Hamdi Aydoğan yeni kooperatif binası hakkında bilgiler vererek TESOB Başkanı Mehmet Bekçi'nin geçtiğimiz gün yapmış olduğu basın toplantısında ki iddialara da yanıt verdi. Bekçi, Aksiad üyeliğinden dolayı iş yerlerini devredenlerin tekrar geri aldıklarını, bazı cemaat gruplarının oda seçimlerine müdahil olmaya çalıştığını söylemişti. Aydoğan, Taşhan'da bulunan 2 dükkanından tahliye edildiğini, sonrasında eşinin ihaleye girerek 1 dükkanı aldığını, bir restoranttaki ortaklığından ise mağduriyet olmasın diye çekildiğini doğrulayarak diğer iddiaları yalanladı.
İlk olarak yeni binanın Türkiye'de bir ilk olduğunu dile getiren Aydoğan; “2016 yılında temelini attığımız ve esnafımızın alın teriyle yapılan yeni kooperatif binamızı tamamlamış bulunuyoruz. 2 yıla kalmadan böylesi donanımlı bir bina ortaya çıkartmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Allah, binamızı kazasız, belasız, eksiksiz bir şekilde esnafımızın ve sizin karşınıza çıkarmayı nasip etti. Yapmış olduğumuz bu eser inşallah nesiller boyu esnafımıza hizmet etmeye devam edecek. Biz sivil toplum örgütlerine yalnızca Tokat'ta değil, tüm Türkiye'de örnek olacak bir bina yaptık. Bu kooperatif binamızla, esnafımıza 5 yıldızlı bir hizmet sağlayacağız. Ayrıca bu binamızın üst katında 50 tane 1+1 dairelerimiz var. Bu dairelerimizi de talep edenlere kiralayacağız. Bu anlamda bizlere cesaret ve destek veren emeklerini esirgemeyen ortaklarımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza, Belediye Başkanımıza, bürokratlarımıza, inşaatımızın tamamlanmasında emeği olan müteahhitlerimize, ustalarımıza ve yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Bu binanın tamamı esnaf ve sanatkarımızındır. Bildiğiniz gibi Türkiye'de ilk defa geçmişte faizsiz krediler verdik. Bu kooperatif Türkiye'nin ilklerine imza atmış bir kooperatiftir. Binamız da yine Türkiye'nin en büyük kooperatif binası olma özelliğini taşıyor. Biz bu binamızı inşa ederken çalmadık, çırpmadık, peşkeş çekmedik. Kimseye lüzumsuz harcamalar yaptırmadık. Yönetim Kurulumuz ile birlikte yurt dışların, sahillerde tatiller yapmadık. Biz buraya kendi cebimizden de bara harcamadık bu bina esnafımızın paraları ile yapıldı ve esnafımıza aittir” diye konuştu.

“ALLAH BİZLERİ DEDİKODULARDAN KORUSUN”
“Hedeflerinin, öz kaynaklar bakımından Türkiye'nin en güçlü kooperatifi olmak olduğunu söyleyen Aydoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Ne yapıp ettiysek en şeffaf bir şekilde de vatandaşlarımızın karşısına dimdik çıktık. Hiçbir zaman hiçbir şaibe ile gündeme gelmedik. Bugüne kadar hiçbir yolsuzlukla, arsızlıkla, hırsızlıkla gündeme gelmedik. Bunun için Allah'a şükrediyorum. Allah, bizlere buralardan ayrılırken de onurla ve haysiyetle ayrılmayı nasip etsin. Dedikoduların ve şaibelerin muhatabı olmaktan Allah cümlemizi korusun”

“SİYASİ KİMLİĞİMİN HİÇBİR ÖNEMİ YOK”
Siyaset ile sivil toplumculuğun ayrı tutulması gerektiğini vurgulayan Aydoğan, Bekçi'nin iddialarına da yanıt verdi; “Bilindiği gibi yaklaşık 20 yıldır bu görevdeyim. Bu makamda veya bu koltukta hiçbir zaman siyasi kimliğim ile, siyasi geçmişim ile bulunmadım. Bunlarla ilgili de hiçbir zaman bir açıklama yapmadım. Çünkü buralar sivil toplum örgütleridir. Bizler burada esnafa hizmet için varız. Siyasi kimliğimizin hiçbir önemi yoktur. Çünkü esnafımızın ve sanatkarlarımızın oyları ile bu göreve geliyoruz. Sivil toplum örgütlerine siyaseti bulaştırmak, bu örgütlerin hizmet edememesini beraberinde getirir. Bu nedenle siyasi çizgimizi, görüşümüzü hiçbir şekilde üyelerimize yansıtmadık. Ancak önceki gün yapılan basın açıklamasından sonra bu konuda ilk ve son defa siyasi geçmişimle ilgili açıklama yapacağım. Bu tür iddialar basın toplantıları düzenlenerek açıklanacak şeyler değildir. Eğer bir kişi hakkından bir iddianız varsa bunu gerekli mercilere bildirir ve kanıtlarsınız. Bunun yolu basın toplantısı düzenlemek değildir. Ortada bir yolsuzluk, bir haksızlık varsa basın toplantısı ile bunları konuşmak, seviyeyi çok aşağılara çekiyor. Bu kişiye soruyorum, elinde benimle ilgili belgeler varsa 2 senedir neden bekledin ?”

“BU İDDİALARIN SEBEBİ KAYBEDİLEN SEÇİMLER”
Bekçi'nin kendisi ile ilgili iddialarını oda seçimleri ile ilişkilendiren Aydoğan; “Biliyorsunuz oda seçimleri süreci yaşanıyor. Bu süreçte de her demokratik seçimde olduğu gibi adaylar çıkıyor, listeler yarışıyor, üyeler oy veriyor. Oyların çoğunu alan kardeşimiz devam ediyor, alamayan da edebiyle gidiyor. Seçimler kaybediliyor diye bu tür açıklamalarla gündemi meşgul etmenin hiçbir anlamı yok. Dünkü toplantında bizatihi ismim geçmeseydi ben bu açıklama ile sizleri meşgul etmezdim. Bunun için hem kamuoyundan hem de sizlerden tekrar tekrar özür diliyorum. Ancak en sonunda iddialar karşısında ismim geçince ben de bir açıklama yapma gereği duydum. Çünkü suskunluğumuz, iddiaları kabul ettiğimiz anlamına gelir diye düşündük. Bir kez daha altını çiziyorum, bunlar bir basın toplantısın gündemi olmamalı. Biz bugüne kadarki basın toplantılarımızda hep yaptıklarımızla gündeme geldik. Ben şahsen hiçbir zaman siyasetle ve bu tür çirkin dedikodularla gündeme gelmedim. Ben bir sivil toplum örgütünün başkanıyım. Bütün ortaklarımın, üyelerim siyasi görüşleri başımın tacıdır. Bizim buradaki işimiz sivil toplumculuktur. Ben bir STK başkanının her demecinde ben şucuyum, ben bucuyum demesini de doğru bulmuyorum. Bunu deme ihtiyacı neden hissedilir bunu da anlamıyorum. Ben yıllardır her yerde Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanıyım diyorum. Sizin karşınızda da bu sıfatla varım. Siyasetle sivil toplum örgütçülüğünün ayrılması lazım. Siyasi görüşünüzü değil, yapıp ettiklerini anlatırsanız kazanırsınız. Başkalarına çamur atarak bu tür işler yürümez. Bu kişinin konuştukları arasında doğru söylediği tek şey benim bu örgütün iş örgütlenmesi olduğunu 15 Temmuz'dan sonra öğrendiğim AKSİAD üyesi olduğumdur. Yalnız ben buraya hiçbir şekilde aidat ödemedim. Hiçbir toplantılarına katılmadım. Kendisinin bunun dışında konuştuğu tek bir doğru cümle yoktur. Bu süreçten sonra bazı arkadaşlarımızın devletle sözleşmeleri iptal edildi. Bazı arkadaşlarımızın aldığı işler iptal edildi. Ben de bu anlamda vakıfların kiracısı idim, dükkanlarımdan tahliye edildim. Taşhan'da bulunan iki dükkanımızdan tahliye edildik. Daha sonra eşim ihaleye girerek o dükkanlardan birini aldı. Diğer iş yerimiz olan Pirhan'da da şirket ortaklarımızın mağdur olmaması için şirket hissemden çekildim. Dolayısıyla şu anda orayla da bir organik bağım yoktur. Bu arkadaşımızın bu sözleri dışında söylediklerinin hiçbir gerçeklik payı yok. Kendisinin böyle konuşmasının sebebi yapılan oda seçimleri ve bu seçimlerde arka arkaya aldığı yenilgilerdir. Nedense kendisi bunlardan bizi sorumlu tutuyor” dedi.

“ESNAFI SOYDURTMADIM”
Bekçi'nin seçimlerde aldığı yenilgilerden dolaylı olarak sorumlu olduğunu ifade eden Başkan Aydoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Ben bundan direkt olarak sorumlu değilim ancak dolayı olarak sorumluyum çünkü bunların aldığı fazla paraları ortaya ben çıkarttım. Esnafı onlara soydurtmuyorum diye sağa sola şikayet ettiler. Ben bunların haksız gelirlerine mani oldum. Bu nedenle bizi düşman görüyorlar. Ama Allah şahittir yarın gelsinler bir ihtiyaçları olsun yine ellerinden tutarız.

“BAŞKA VATANIMIZ YOK”
Aydoğan sözlerinin sonunda birlik ve beraberlik mesajı vererek; “Türkiye bugün içeriden ve dışarıdan bir sürü hainin hedefindeki bir ülke, Güneydoğumuzda bir savaş yaşanıyor. Allah korusun bize sıçraması, bulaşması an meselesi. Avrupa bir taraftan altımızı oymakla meşgul. Amerika diğer yandan ülkemizin başına çorap örmeye çalışıyor. Rusya ile aramız bir iyi bir kötü. Böyle bir dönemde, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde gündemi bu şekilde meşgul etmek gerçekten çok yersiz oldu. Böylesi bir dönemde böyle sudan mevzularla birbirimize olmadık laflar söyleyip, birbirimizi meşgul etmemize gerek yok. Zaten bu FETÖ hainlerinin toplumumuza verdiği en büyük zararlardan bir tanesi insanlar arasındaki güveni, muhabbeti bitirmiş olmasıdır. Bizim bir an önce bunları aşıp tamir etmemiz gerekirken, hala nifak ve fitne peşinde olmak vatanseverliğe aykırıdır. Hangi siyasi görüşte olursak olalım birbirimizi kırmadan, incitmeden ülkemize hizmet etmek zorundayız. Çünkü başka Türkiye yok. Başka vatanımız yok. Bu nedenle hep bir arada olmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x