Horuç Camiinde Yeni İddia

Horuç Camiinde Yeni İddia

Tarihi Horuç Camiinin, yakınında inşaat ruhsatı alan Tokat Kaya Kuyumculuk Mimarlık Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Kaya, duvarında oluşan çatlaklar nedeniyle uzun süredir ibadete kapalı olan caminin heyelan, deprem ve yer altı suları nedeniyle bu hale geldiğini öne sürdü. Kaya, çatlamaya gerekçe olarak kendilerinin hedef gösterilmesinin haksızlık olduğunu söyledi

09 Haziran 2017 - 18:01 - Güncelleme: 09 Haziran 2017 - 18:04

Tokat merkezde Akdeğirmen Mahallesi'nde 2015 yılı Ekim ayında meydana gelen heyelan tehlikesi nedeni ile 19. Yüzyılda yapılan tarihi Horuç Cami ibadete kapatılmıştı. Caminin alt tarafından 20 metrelik kot farkı olan arsada Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan onaylı bir inşaat için temel kazısı yapıldığı bildirilmiş dönemin Tokat Vakıflar Bölge Müdürü, caminin aşağı kısmında temel eşilirken toprak kayması olduğunu belirtmişti. 9 Ekim 2015 tarihinde merkez üstü Erbaa Yoldere olan 5.1 şiddetindeki depremin ardından camide kılcal çatlaklar oluştuğu, ancak 15 ve 16 Ekim'de yapılan inşaat çalışması sırasında meydana gelen kayma ile camideki çatlakların 10 santimetreye geldiği söylenmişti.
Tarihi Horuç Camiinin, yakınında inşaat ruhsatı alan Tokat Kaya Kuyumculuk Mimarlık Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Kaya,  tarihi caminin duvarındaki çatlaklara kendileri neden olduğu yönündeki iddialara yanıt verdi. Kaya, "Caminin yıkılma tehlikesi ile ilgili olarak tutulan tutanakta, 'Caminin güneydoğusunda çıkan kaynak suyu nedeni ile oluşan zemin hareketlenmesi neticesinde, ayrıca 09.10.2015 tarihinde Tokat'ta meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin de etkisi ile Camide ve batı cephesindeki yolda çatlamalar ve derin yarıklar olduğu görülmüştür" ifadelerine yer verildiğini söyledi.
Kültür Bakanlığı Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulunun konuyla ilgili raporunu bildiren Kaya, raporu paylaştı: "Tokat İli, Merkez Aksu Mahallesinde ve sit dışında bulunan, tapunun 13 pafta, 361 ada, 28 parsel numarasında kayıtlı mülkiyeti Horuç Camii Vakfına ait tescilli Horuç Camiinin güneydoğu köşesinde oluşan yarılmanın onarımı ve kubbe iç yüzeyi sıvasının yenilenmesi isteminin temelden kaynaklandığı sanılan strüktüel problemin tümel olarak çözümü için zemin raporu ile birlikte uygulama önerisini açıklayan detay çizimlerin ve teknik raporların getirilmesi durumunda tekrar görüşülebileceğine karar verildi."
Mehmet Kaya,  "Tokat'ta etkili olan yağışlar bazı bölgelerde heyelana sebep oluyor. Yağışların çok olduğu dönemlerde artan yer altı su hareketleri sebebiyle 2012 yılında açılan Tokat Çevre Yolu birkaç defa ulaşıma kapatıldı. Son olarak zarar gören çevre yolu tadilatlar yapıldıktan sonra 20 Haziran'da tekrar ulaşıma açılacak. Heyelan ve yer altı suları sadece çevre yolunu etkilemiyor. 300 yıllık tarihi Horuç Camii ve çevresi de aynı sıkıntıyı yaşıyor" dedi.

ZEMİNDE KAYNAK SUYU ÇIKTI
Kaya, "Akdeğirmen mahallesinde bulunan 315/90 sayılı inşaat ruhsatım ile hafriyat çalışmalarına başladığım arsanın içerisinde kaynağı belli olmayan bir su çıktı. Konu ile ilgili olarak belediyeye başvuruda bulunduk. Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından bize verilen cevapta, "suyun bölgede çıkması muhtemel bir kaynak suyu olduğu ifade edildi" dedi.

"CAMİİDEKİ HASARIN SEBEBİ İNŞAAT HAFRİYATI DEĞİL"
Kaya açıklamasını şöyle sürdürdü: "Biz inşaatımızla ilgili her türlü tedbiri aldık, mevzuata göre hareket ediyoruz. Fakat yer altı sularındaki hareketlilik sadece camiiyi değil, sokaklar başta olmak üzere çevre yolunu da etkiliyor. Bir de buna deprem eklendi ve Camiimiz zarar gördü. Tüm bu durum raporlarla ve tutanaklarla mevcuttur. Doğal afetlerde kişiler, firmalar sorumlu olamaz. Doğal afetlere karşı tedbiri almak kamunun görevidir. Böyle bir ortamda deprem, heyelan ve yer altı su hareketleri sebebiyle zarar gören caminin sorumluluğunu bize yüklemek abestir, haksızlıktır. Biz Camilere, hayır kurumlarına, sivil toplum örgütlerine yardım etmeyi görev bilen bir inancı taşıyoruz. Bu camimizin yenilenmesinde biz yine yardımda bulunacağız, fakat bunu bir suçluluk psikolojisi ile değil inancımızın gereği olarak yapacağız."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’den iddialara yanıt
CHP’den iddialara yanıt
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI