HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI

HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI

Mahkemelik olan ve 2020 yılı Şubat ayında Hubyar Köyü Muhtarlığına tapu edildiği açıklanan Hubyar Tekkesi ile ilgili Tüm Alevi Kurumları yaptığı ortak açıklama ile Tokat Valiliği'nin mahkeme kararına uymadığını öne sürdü

02 Haziran 2020 - 15:48


Tokat Almus Hubyar Köyünde bulunan ve Alevilerin önemli inanç merkezlerinden Hubyar Sultan Tekkesi'nin yaklaşık 14 yıllık bir sürecinin ardından iddiaya göre; 2020 yılı Şubat ayında Hubyar Köyü Muhtarlığına tapu edilmesiyle gelinen süreçle ilgili;  Tüm Alevi Kurumları yaptığı açıklamada Tokat Valiliği'nin mahkeme kararını yok saydığını ve Hubyar Köyü muhtarına “15 Haziran'a kadar bekleyin ve Tekkede hiçbir işlem yapmayın” dediğini ileri sürdü. 
Tüm Alevi Kurumları yaptığı açıklamada mahkeme sürecini hatırlatarak Şubat 2020 de Tekkenin tapusunun nihai olarak Hubyar Köyü Muhtarlığına geçtiğini ancak Tekkeyi hizmete açmak isteyen Hubyar Köyü muhtarlığına Tokat Valiliği'nin müdahale ederek “Tekkenin akıbeti hakkında bir karar vereceğiz” dendiğini iddia etti.

“MAHKEME KARARI YOK SAYILIYOR” İDDİASI
Yapılan açıklamada; “Mahkeme kararını yok sayan Tokat Valiliği bu yetmiyormuş gibi bir Alevi tekkesinin akıbetine karar vermek istemektedir.  Türkiye'de ve Avrupa'da bulunan tüm Alevi kurumları; Federasyonlar, Konfederasyonlar, çok şubeli merkezi kurumlar ve Cemevleri bu duruma itiraz edip Valiliğe yönelik bir açıklama yayınladılar. Bu açıklamada Valiliğin bu tutumunu eleştirecek şekilde “Hubyar Tekkesinin akıbetine karar verecek olan inancın kendi iç dinamikleridir. Bu nedenle bu sürecin Alevi toplumuna ve Hubyar Sultan evlatlarına bırakılması en uygunudur.” İfadelerine yer verildi.

İŞTE O ORTAK AÇIKLAMA
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Merkezi, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Merkezi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Merkezi, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Merkezi, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi, Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi tarafından 28 Mayıs 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasında Hubyar Tekkesi'nin akibetine Tokat Valiliği değil Hubyar Ocağı mensuplarının karar vermesi gerektiği belirtilirken açıklama şu şekilde oldu:   
Tokat Almus Hubyar köyünde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi ile ilgili olarak uzun süredir yaşanan sorunun maalesef ki mahkeme sonucunda neticeye kavuştuğunu biliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz. Hubyar Sultan Tekkesi ve Ocak merkezi olan Hubyar köyü Aleviler açısından son derece kıymetli ve geleneği sürdürerek Aleviliğe hizmet eden birçok Dede – Ana yetiştirmiş bir Dergahımızdır. Halen dahi Hubyar Sultan Ocağı evlatları kurumlarımızda ve Cemevlerimizde hizmetlerini yürütmektedirler. Bu anlamıyla bu Tekkenin geleceği konusunda Alevi inancına ve Hubyar Ocağına müdahaleyi asla doğru bulmayız. Ocağın kendi gelenek yapısında Ocak evladı olan Dede – Ana ve talipleriyle birlikte kendisine uygun olan yolu bulacak ve Hubyar Köyü bir Alevi İnanç merkezi olarak yaşamını sürdürecektir. Hubyar Sultan tekkesinin bir ailenin kontrolünden çıkarılıp köy halkının temsilciliğini yapan köy tüzel kişiliğine tapusunun verilmesi önemlidir. Hubyar Tekkesinin akıbetine karar verecek olan inancın kendi iç dinamikleridir. Bu nedenle bu sürecin Alevi toplumuna ve Hubyar Sultan evlatlarına bırakılması en uygunudur. Hukuki sürecinin tamamlanıp bir an önce köy tüzel kişiliğine devredilerek inançsal hizmetlerin Alevi'ce yapılması biz kurumlar içinde elzemdir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x