google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA

HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA

Tokat Valiliğinin Hubyar Sultan Tekkesi hakkında verilen mahkeme kararını uygulamadığı iddiası ile açıklama yapan Alevi Derneklerine cevap Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’dan geldi. Vali Balcı, asla taraf olmadıklarını belirtip, “Hukuk çerçevesinin dışında her hangi bir işlem uygulanamaz, gidilecek adres icra müdürlükleridir” diyerek son noktayı koydu.

04 Haziran 2020 - 13:04 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 - 13:06

Hubyar Tekkesi Tartışması başlığı ile önceki gün gazetemizde yer alan haber Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Merkezi, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Merkezi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Merkezi, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Merkezi, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi, Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezlerinin ortak açıklaması olarak verilmişti.

Haberin detayında ; 14 yıllık yaşanılan sürecin akabinde 2020 yılı Şubat ayı içerisindeki mahkeme kararı ile Hubyar Sultan Tekkesi Hubyar Köyü Tüzel kişiliğine devredildi.

Bu süreç sonrasında ülkemizde yaşanılan Covid-19 tedbirleri kapsamında 15 Haziran tarihine kadar hukuksal anlamdaki tüm yaptırımlar durduruldu. Gazetemizin önceki gün verdiği Alevi cemaatlerinin ortak yayınında ifade edildiği gibi tekkeyi açmak üzere girişimlerde bulunulduğu ancak Tokat Valiliği tarafından “Tekkenin akıbeti hakkında bir karar vereceğiz” denildiği ifade edilerek Valiliğin bu sürece müdahale ettiği iddia edilmişti.  

Konu hakkında bizzat gazetemizi bilgilendiren Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı “Alevi Dernek, Federasyon ve Vakıflarının ortak açıklama olarak verdikleri gazete haberinden büyük üzüntü duydum. Ben Vali olarak ve  valilik kurumumuz olarak en başta hukukun gereklerinin yerine getirilmesi için görevimizin başındayız” dedi.

“Valiliğimiz taraf değildir, olamazda”

Açıklamada yer alan valiliğin tarafmış gibi gösterilmesine üzüldüklerini belirten vali Balcı; “Valiliğimiz Hubyar Sultan Tekkesinin durumu ile alakalı olarak taraf değildir ve olamazda. Ancak hukukun öngördüğü işlemleri yapabilir. Biliyorsunuz Covid-19 süreci ile birlikte icra iflas vb. tüm işlemler 15 Haziran tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile durduruldu. Hubyar Sultan Tekkesinin ihtilaflı durumu Şubat ayındaki mahkeme kararı ile belirlendi. Hukuken bu mahkeme kararının uygulanması ancak icra müdürlükleri marifetiyle gerçekleştirilebilir. Bu işlemin yapılabilmesi içinde doğal olarak 15 Haziran tarihini beklemek gerekmektedir. Valiliğimiz hukukun dışına çıkacak bir olayın içerisinde yer alması düşünülemez. Verilen hükmün uygulama merci ancak icra müdürlükleridir.

 

“Bu iddialar bizleri sadece üzmüştür”

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Gazetenizdeki haberde yer alan valiliğimize atıfta bulunulan iddialar sadece bizleri üzmüştür. Bu konunun hukuk dışındaki bir yaptırımı bizim açımızdan düşünülemez. Bizler her zaman saygı duyduğumuz değerlerimizin yıpranmaması için elimizden gelen fedekarlıkları yapmaya gayret gösteriyoruz. Hubyar Sultan Tekkesi’de ilimizde yer alan değeri ölçülemeyecek bir inanç merkezidir. Bu konuda bizlerin göstermiş oldukları hassasiyetin yanlış ifadelerde yer alması söz konusu dahi olamaz. Ondört yıl sürmüş bir dava, inanıyorum ki önümüzdeki süreçte hukukun vermiş olduğu çerçeve içerisinde nihai sonuca kavuşacaktır.”

2020/06/2020-06-04-13-06-06.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0