HÜSEYİN YARICI: OSB TAM İŞLEVSELLİK KAZANACAK

HÜSEYİN YARICI: OSB TAM İŞLEVSELLİK KAZANACAK

İYİ Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı Organize Sanayi Bölgesinde Reha Tekstili ziyaret etti. Yarıcı, “Ülkemizin sanayisine yön veren, istihdam sağlayan, ihracat yapan, katma değer üreten sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyorum” dedi.

21 Mart 2019 - 23:31

Sanayideki dönüşüme dikkat çekerek bu değişimi yakalayamayan işletmelerin ciddi sıkıntılarla karşılaşacağını aktaran Hüseyin Yarıcı, “Bilim ve teknoloji son yarım asırda 3 bin yıllık bilgi, teknoloji ve sanayi birikimini adeta ezdi geçti. Dünün devasa fabrikaları birer hurda yığını haline geldi. Şimdi sanayi 4.0 devriminden, endüstrideki dönüşümden bahsediyor, yaşıyor ve amansız bir rekabetin baskısını ensemizde hissediyoruz. Böyle bir ortamda bu baskıyı siz ne kadar omuzlarınızda hissediyorsanız, biz de aynı derecede etkileniyoruz. Yerel seçimlerde yetkiyi aldığımızda konuyla ilgili detaylı olarak çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 

"GELECEĞİN TOKAT’INI KURACAĞIZ"

Sanayicinin sorunlarını dinleyen İYİ Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı, “Sanayideki dönüşüm veya Sanayi 4.0 süreci verimlilik artışı ötesinde, daha yüksek katma değerli, kendi ekonomisini ortaya koyan, yerleşmiş değer zincirlerini temelden değiştiren ve en önemlisi nitelikli insan gücü ihtiyacını derinden hissettiren yeni bir süreçtir. Geleceğin Tokat’ını kurma bakımında bu sürecinin en temel aktörlerinin başında organize sanayi bölgeleri gelmektedir. Yerel yönetimler olarak organize sanayi bölgelerimizin her türlü sorunu bizi yakından ilgilendiriyor” şeklinde konuştu. Yarıcı açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“TÜM AKTÖRLERİ HAREKETE GEÇİRECEĞİZ”

“Tüm aktörlerle birlikte, Tokat’ımızın potansiyelini, bölgesel dinamikleri ve insanımızın yeteneklerini hızla harekete geçirerek kalkınma sürecimizde zıplama yapmak zorundayız. Toplumsal zıplama olarak nitelendirdiğimiz bu kalkınma hamlesi, “nitelikli insan ve güçlü belediye” yapısı ile mümkündür. Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 da en çok ihtiyaç duyulacak konu teknolojiye hâkim kalifiye eleman ihtiyacıdır.

 

“KÜMELENME ÇALIŞMALARINI DESTEKLEYECEĞİZ”

Sanayi kuruluşlarımız organize sanayi bölgelerinde kümelenmiş durumdadır. Bu sanayi kuruluşlarımızı geleceğin ekonomik sistemine hazır hale getirme gibi bir mecburiyetimiz bulunmaktadır. Gündelik sorunlarınızın ötesinde sizin en büyük sorununuz da yeni sisteme ayak uydurma mecburiyeti ve pazardır. Ekonominin gündelik hayatımızda ancak çarkını çevirdiği bir dönemde dönüşümü sadece size bırakmak yanlış bir yaklaşımdır.”

 

ÜNİVERSİTE SANAYİ ARASINDA KÖPRÜ OLACAĞIZ

Üniversite sanayi işbirliğine değinen Hüseyin Yarıcı, “Bu dönüşümde biz nerede yer alacağız? Nasıl işbirliği içerisinde bulunacağız? Bu dönüşümde teknoparklar, üniversiteler nerede yer alacak? Bu soruların cevaplandırılması gerekiyor. Üniversitelerimizin sanayicimize daha çok destek olması gerekiyor. Piyasanın ihtiyaçlarını tespit ederek, ar-ge yaparak sanayicimizin yanında olması gerekmektedir. Ayıca yüksek parsel fiyatları da ayrı bir sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor” diyerek açıklamasını tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x