>
II. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresini TBMM Başkanı...

II. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresini TBMM Başkanı Mustafa Şentop açtı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Yerleşkesi 15 Temmuz Konferans salonunda II. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresi açılış törenine katıldı.

30 Haziran 2021 - 21:25

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ)  ev sahipliğinde ve Uluslararası Balkan Üniversitesi işbirliğinde 29 Haziran-2 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan kongrenin açılışına katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tokat Havaalanında İl Protokolü tarafından karşılandı. Buradan TOGÜ Kampüsüne geçen TBMM Başkanı Şentop, Rektör Bünyamin Şahin’i makamında ziyaret etti.

 

Ardından kongre açılışına geçildi. Kongrenin açılışı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop başta olmak üzere Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, AK Parti Tokat Milletvekilleri Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan,  TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Mehmet Dursun Erdem,  AK Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, Tokat Baro Başkanı Avukat Melih Yardımcı, kurum müdürleri ve üniversite camiasından çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşti. 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programa geçildi. Vefatının 25. Yılında Prof. Dr. Orhan Düzgüneş anısına düzenlenen uluslararası kongrede Düzgüneş’in biyografisine yer verildi. Ardından video gösterimi izlendi.

 

Açılışta konuşan Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Mehmet Dursun Erdem, sempozyumların bilimsel paylaşımlar açısından önemli olduğunu belirterek sempozyumun düzenlenmesinden ötürü teşekkür etti. Balkan Üniversitesi hakkında bilgi veren Erdem 30 ülkeden öğrencinin Uluslararası Balkan Üniversitesinde eğitim-öğretim gördüğünü ifade etti. Erdem, Sadece öğrenci yetiştiren bir kurum değil aynı zamanda akademik anlamda uluslarası kitap yayınlamak isteyen herkesin Balkanlar’da merkezi haline geldiklerini anlattı. Rektör Erdem özellikle TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin’e teşekkür etti.

 

TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin ise konuşmasında konuklarına ‘hoş geldiniz’ selamlaması yaparak kongre hakkında bilgiler verdi. 1992 yılında kurulan üniversitenin orta ve Karadeniz bölgesinin 2. Üniversitesi olarak kurulduğunu anlatan Rektör Şahin, akademik ve idari kadro hakkında bilgi verdi. Uluslararası öğrenci alımında büyük aşama kaydettiklerini anlatan Rektör Şahin, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

 

TOGÜ ev sahipliğinde II. Uluslararası Uygulama İstatistik Kongresinde konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kongrenin Merhum Profesör Düzgüneş anısına düzenlenmesinin güzel bir ahde vefa örneği olduğunu belirterek Merhum Düzgüneş’e tekrar rahmet diledi. Tokat’ın adeta bir açık hava müzesi olduğunu belirten Şentop, alimler yurdu ve Gazi Osman Paşa gibi kahramanların yetiştiği önemli bir şehir olduğunu anlattı. Tokat ile bağını anlatan Şentop burada akrabaları olduğunu da söyleyerek Tokat’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Günümüzde çevre bilimlerinden ekonomiye, birçok alanda istatistik verilerin önemine değinen Şentop. Hükümetlerin karar mekanizmalarında da istatistik verilerin önemli olduğunu ve istatistik biliminin hayatımızı şekillendiren bir dal olduğunu ifade etti. İstatistik biliminin tarihçesinden bahseden Şentop, bu bilim dalının tanımı üzerinde durdu. Osmanlı Arşivlerinde geniş istatistik belgeler bulunduğunu söyleyen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, iktisadi, İdari, hukuki ve askeri verilerin bu anlamda öneminden bahsederken istatistik verilerin insanların güven duygusunu pekiştirdiğini vurguladı.

HABER: Dursun Ekrem ER

2021/07/2021-07-01-21-27-44.jpg
2021/07/2021-07-01-21-27-48.jpg
2021/07/2021-07-01-21-27-54.jpg
2021/07/2021-07-01-21-28-01.jpg
2021/07/2021-07-01-21-28-09.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AVRUPA'NIN EN BÜYÜK GİPE İPLİK FABRİKASI TOKAT’TA AÇILDI
AVRUPA'NIN EN BÜYÜK GİPE İPLİK FABRİKASI TOKAT’TA AÇILDI
DEVECİLER HANI ESKİ HÜVİYETİNE KAVUŞUYOR
DEVECİLER HANI ESKİ HÜVİYETİNE KAVUŞUYOR